Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl hájil v Senátu korunu. Pokud něco není pokažené, není třeba to opravovat, řekl Hampl

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl hájil v Senátu korunu. Pokud něco není pokažené, není třeba to opravovat, řekl Hampl | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Korunu proti euru hájil viceguvernér Hampl. Senát odmítl referendum

  • 199
Není nutné, aby se před přijetím eura konalo referendum, odhlasoval Senát. Podle senátorů lidé věděli, že o přijetí eura hlasují, už když hlasovali o vstupu Česka do Evropské unie. S požadavkem na referendum k euru přišla v Senátu ODS při projednávání Petice pro korunu. Korunu proti euru podpořil v Senátu viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

Pro to, že lidé při referendu o vstupu do EU v roce 2003 dobře věděli, že hlasují i o přijetí eura, hlasovalo 31 z 51 přítomných senátorů (jak kdo hlasoval, najdete zde), požadavek ODS na referendum podpořilo v jiném hlasování jen 16 z 50 senátorů (hlasování jednotlivých senátorů zde).

„Do Evropské unie byly přijaty země, které nikdy být přijaty neměly,“ hájil před tím v Senátu Petici pro korunu europoslanec a první místopředseda ODS Jan Zahradil. Strana se snaží dosáhnout toho, aby se před případným přijetím eura konalo referendum.

„To, co se děje kolem Řecka, není příčinou krize v eurozóně. To je důsledek toho, jak bylo euro konstruováno,“ řekl Zahradil k obhajobě petice, pod níž se podepsalo víc než 40 tisíc občanů a strana ji využila v kampani před volbami do Evropského parlamentu (více zde).

„Existuje výrazně většinová část veřejnosti, která přijetí eura odmítá. Mezi sedmdesáti a osmdesáti procenty,“ uvedl Zahradil. Zdůraznil, že petice v žádném případě nesměřuje k tomu, že by ČR měla opustil EU.

Senátor za ODS Tomáš Grulich řekl, že v době, kdy lidé hlasovali v referendu o vstupu do Evropské unie, ještě nebyla žádná krize v eurozóně. „Dnes nevíme, jestli Řecko nevystoupí z eurozóny, jestli se euro nerozpadne na dvě části,“ prohlásil Grulich. Nyní platí, že když Češi schválili vstup do EU, zavázali se, že země jednou euro přijme. „Nevěděli jsme v té době, že existuje Evropský záchranný mechanismus, fiskální pakt a bankovní unie,“ argumentoval Grulich.

Lidé věděli, že schvalují i euro, řekl Senát

- občané, kteří se v referendu většinově vyjádřili ke vstupu do EU, znali závazky ze vstupu plynoucí, z nichž jedním bylo přijetí eura,
- 80 procent exportu ČR jde do zemí EU a vlastní měna není vzhledem k měnícímu se kurzu vždy výhodná,
 - přínos členství ČR v EU činí 333 miliard korun Kč, představuje 72 tisíc pracovních míst a bez členství v EU by bylo HDP o 2 procenta nižší
 - podporu přijetí eura, když to bude pro ČR výhodné
 
Co Senát odmítl

- to, že přijetí eura musí předcházet referendum

Náměstek ministra financí Jan Gregor v Senátu připomněl, že v referendu bylo pro vstup do Evropské unie 77 procent občanů České republiky a že členství země v unii je pro ČR i finančně výhodné. „Není dobré usilovat o trvalou výjimku,“ řekl Gregor k požadavku ODS, aby si Česko ještě zkusilo vyjednat, aby přijetí eura bylo možností, ne povinností. Podle Gregora se ani nedá očekávat, že by v nejbližších letech Česká republika do eurozóny vstoupila.

„Do budoucna je pro českou ekonomiku přijetí eura důležité. Čeští exportéři obchodují převážně v eurech. Došlo by k odstranění kurzového rizika,“ hájil variantu přijetí eura náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. „Přijetí eura by zatraktivnilo zemi pro investory,“ prohlásil náměstek ministra průmyslu Jana Mládka z ČSSD.

Nic není třeba opravovat, hájil korunu viceguvernér ČNB

To, že se v České republice platí korunou, hájil viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Pokud něco není pokažené, není třeba to opravovat,“ řekl Hampl.

Pokud něco podle Hampla platí pro měnovou politiku po roce 1989, tak že této zemi sloužila dobře. „Česká republika má nejnižší míru inflace ve srovnání se zeměmi okolo, se kterými má smysl se srovnávat,“ řekl viceguvernér ČNB. Je podle něj unikát, že existuje měnová unie a neexistuje k ní stát. „Jak bude tento experiment zapsán v učebnicích, je otázka,“ prohlásil Hampl.

„Jsem hrdý na Českou národní banku,“ reagoval na jeho vystoupení senátor Grulich. Naopak vystoupení Hampla pobouřilo senátora Radka Martínka z ČSSD.

Hampl je jedním ze členů bankovní rady, které prosadil ještě bývalý prezident Václav Klaus, k euru velmi skeptický. Současný prezident Miloš Zeman chce tvář bankovní rady ČNB výrazně změnit, aby se do ní naopak dostali zastánci přijetí eura. (více zde) Za toto prohlášení ho kritizoval ministr financí Andrej Babiš.

Strany ve Sněmovně nyní jednají o možných změnách Ústavy. Jedna z nich, se kterou přichází vláda Bohuslava Sobotky, je ta, že by se o obsazení bankovní rady ČNB nerozhodovalo monokraticky, ale aby prezidentovy kandidáty do bankovní rada musel potvrzovat Senát či vláda. Opoziční strany TOP 09, KSČM a Úsvit to odmítají (podrobnosti zde).

ODS připouští možnost, že by se kromě prezidenta na výběru bankovní rady měly podílet současně Senát, vláda i Poslanecká sněmovna. Žádná jiná strana ale zatím návrh ODS nesdílí.

Zároveň platí, že vláda neomezí prezidenta při jmenování bankovní rady České národní banky bez toho, že by získala podporu části opozice.