Jednání senátorů ve středu 22. října 2014

Jednání senátorů ve středu 22. října 2014 | foto: Senát Parlamentu ČR

Senát schválil novelu, která zvyšuje slevu na dani na děti

  • 14
Senátem prošla rozsáhlá novela, která mění hned několik zákonů včetně toho o daních z příjmů. Změny mimo jiné počítají se zvýšením slev na dani na druhé a každé další dítě. Novela ale také mění paušály pro živnostníky. Zákon musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman.

Pro přijetí daňových změn ve čtvrtek ráno hlasovalo 28 senátorů, proti bylo 9 z 52 přítomných. Souhlas s novelou byl v Senátu těsný, protože právě 28 hlasů byla nejnižší možná hranice proto to, aby novela prošla.

„Zvýšení daňového zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, ve svém důsledku přispívá ke zlepšení finanční situace rodin,“ stojí v důvodové zprávě k novele zákona.

„U rodin s jedním dítětem se nic nemění. Rodina se dvěma dětmi si příští rok polepší o 2 400 korun, se třemi o 6 000 korun ročně,“ uvedl Tomáš Hunal, odborník na přímé daně ze společnosti PwC ČR.

Novela zavádí i dvoumilionový strop u daňových paušálů pro všechny živnostníky (více čtěte zde). 

„Pokud si podnikatel vydělá více (než dva miliony korun ročně), může si paušální výdaje uplatnit maximálně z částky dvou milionů korun. Případně má vždy možnost uplatnit výdaje vynaložené ve skutečné výši,“ upozornil Hunal.

Součástí novely je i změna, která vrací seniorům možnost uplatnit slevu na dani. Tu v minulosti zrušil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek.

Sleva se týká nejen pracujících důchodců (na plnou slevu 24 840 korun dosáhnou, pokud vydělávají alespoň 10 300 korun měsíčně), ale i penzistů, kteří mají penzi vyšší než 36násobek minimální mzdy (25 500 měsíčně) a ze zákona musí danit důchod (více o okolnostech zrušení a opětovného zavedení slevy čtěte zde).

Omezení hotovnostních plateb

Senát ve čtvrtek rovněž schválil novelu zákonů o finančním trhu, která snižuje limit pro povinné bezhotovostní platby ze současných 350 tisíc na 270 tisíc korun. Omezení plateb v hotovosti se bude vztahovat i na případy, kdy závazek zaplatit teprve vzniká, tedy na dary a půjčky. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK

Novela rovněž mění zdanění investičních fondů. Právě toho se týkala velká část rozpravy v Senátu. Slevu na dani na děti a pro důchodce v horní komoře parlamentu už nikdo nezmiňoval.

Jak připomíná ČTK, vláda navrhla upravit zdanění investičních fondů tak, aby investice prováděné prostřednictvím investičních fondů měly z pozice investora srovnatelné daňové zatížení s investicemi prováděnými individuálně, tedy 19 procent. U vybraných typů investičních fondů, například fondů rizikového kapitálu, má zdanění sníženou pětiprocentní sazbou. Asociace pro kapitálový trh před tímto krokem varovala, stejně jako někteří senátoři. V případě schválení změny by se podle asociace významná část fondů kvalifikovaných investorů s objemem aktiv přesahujících 70 miliard korun přesunula do zahraničí.

Návrh změn v záložnách se vrací poslancům

Blok zákonů Ministerstva financí začali senátoři projednávat ve čtvrtek ráno. Do Senátu proto dorazil i ministr financí Andrej Babiš, který zde obvykle není častým hostem. Jeho zákony většinou uvádí jiný ministr vlády a mezi senátory chodí také náměstci ministra financí.

Druhým bodem jednání byla novela, která mění podmínky existence družstevních záložen.

Senátoři navrhli snížit omezení roční bilanční sumy družstevních záložen z vládou navrhovaných pěti miliard na čtyři miliardy korun. Jak připomněla ČTK, zavedení stropu má začít platit od roku 2018. Pokud bilance stoupne nad pětimiliardovou hranici, bude se muset kampelička přeměnit na banku, nebo rezignovat na svůj růst

Podle senátorky Elišky Wagnerové, někdejší ústavní soudkyně, je novela v jedné své části protiústavní a její část by proto měl přezkoumat Ústavní soud.

Wagnerová kritizovala tu část novely, která uvádí, že deset procent z vložených peněz by mělo tvořit členský vklad. Ten by nebyl úročen a nevztahovalo by se na něj pojištění. Pokud by kampelička krachla, lidé by jej tak nejspíš nedostali zpět.

„Když tam někdo dá milion, bude mít takto umrtveno sto tisíc korun. To mi přijde jako naprosto iracionální, protože si neumím představit, že někdo záložně za těchto podmínek peníze svěří. Vždyť by z toho nic neměl. A teď se piďme po tom, proč byla taková úprava přijata,“ řekla senátorka Eliška Wagnerová.

Senát proto nakonec novelu vrátil zpět poslancům. Pro to, aby se změny podmínek pro záložny vrátily zpět do Sněmovny bylo 53 senátorů z 57 přítomných. Odůvodňovat vracení bude poslancům právě Wagnerová a senátorka Veronika Vrecionová.

.