Novou prodejnu Julius Meinl otevíral dědic zakladatele značky a aktuální

Novou prodejnu Julius Meinl otevíral dědic zakladatele značky a aktuální majitel. | foto: ČTK

Kontroverzní miliardáři: Kariéru Julia Meinla provází skandály

  • 32
Dědic potravinového impéria Julius Meinl V. nenavázal na rodinnou tradici prodeje potravin a dal se na bankovnictví. Jeho podnikání však doprovází podezření z nepovolených machinací a vleklé soudní spory. Dluhy zůstaly i po jeho pražském pokusu o návrat k maloobchodu.

Na jedné z nejlukrativnějších adres Prahy, ulici 28. října, stojí dnes opuštěný dům. Cedule „K pronájmu“ nalepená na výloze naznačuje, že jde o pozůstatek jednoho nezdařeného podnikatelského plánu. Toto označení je však příliš mírné, přesnější je podnikatelská katastrofa. Tříposchoďový chrám lahůdek fungoval jen deset měsíců a když před více než rokem zavíral, měl 170 milionů korun dluhů.

Za zkrachovalým projektem stál muž ze starého rakouského rodu obchodníků. V posledních týdnech provozu, kdy bylo jasné, že prodejna skončí v úpadku, nechal své jméno z názvu firmy odstranit. Provozovna je však po celou dobu měla a on sám, který se jinak jen velmi zřídka objevuje na veřejnosti, byl osobně přítomen při slavnostní otevření.

Očekávaný krach lahůdkářství

Krach luxusní prodejny potravin však není jediný zkrachovalým projektem, který je spojován s osobou kontroverzního bankéře a Julia Meinla V. Jméno Meinl bývá už 150 let spojováno především s prodejem potravin se známým černouškem ve znaku. Dědic rakouského obchodního impéria s pořadovým číslem pět se však příliš nepotatil. Rodinný řetězec, který v minulosti několik let fungoval i v Česku, rozprodal konkurenčním sítím.

Pod značkou Julius Meinl tak funguje už jen poslední prodejna na vídeňských Příkopech. Právě její koncept měla nešťastná pražská prodejna napodobit a obnovit tak původní tradici. Jak se však ukázalo, celý projekt byl od začátku postaven na naprosto nereálných očekáváních. Tržby se od začátku pohybovaly na zlomku původních plánů, a byla tak jen otázka času, než prodejna skončí v insolvenci.

Těžko říct, zda důvodem neúspěchu bylo to, že Meinl V. od mládí více než maloobchod zajímalo bankovnictví. Finančnictví vystudoval ve Švýcarsku a po působení v několika bankovních domech nastoupil v roce 1983 do rodinné banky Meinl Bank.

Největší skandál přišel v realitách

Největší skandál spojený se jménem Meinl měl přijít v roce 2007 a byl spojený s realitní společností Meinl European Land (MEL). Ta působila i v Česku, vlastnila například brněnské obchodní centrum Futurum. Utajovaným zpětným odkupem akcií realitní společností měl bankéř a další manažeři připravit investory o peníze. Podle rakouského deníku Kurier vyčíslilo státní zastupitelství škodu na 6,4 miliardy euro.

Kauza MEL patří dodnes k největším finančním skandálům Rakouska. Její vyšetřování vedlo v roce 2009 k policejní domovní prohlídce, po které byl Meinl vzat do vazby. Jen o dva dny později se dostal opět na svobodu. Jako britský občan a majitel soukromého a vždy ke startu připraveného letadla hrozilo podle soudu velké riziko útěku. Za propuštění tak Meinl musel zaplatit kauci ve výši neuvěřitelných 100 milionů euro, tedy 2,7 miliardy korun. Pouze ukrajinský oligarcha Dmitrij Firtaš zaplatil rakouské justici ještě o 25 milionů eur více.

Až po pěti letech dostal Meinl 90 milionů zpět, zbytek stále slouží soudům jako zástava. Všichni podezřelí v kauze zastupování nejlepšími právníky. Táhlé vyšetřování kolem Meinla se vleče už téměř devět let. Rozhodnutí vrchního zemského soudu z loňského dubna, které vrací žalobu zpět státnímu zastupitelství k přepracování podle rakouských médií znamená, že se celá kauza vrací na úplný začátek.

Zážitek ze zatčení a pobyt ve vazbě vedly k tomu, že se Meinl začal Rakousku vyhýbat. Spolu s otevřením gurmánského paláce přesunul i své sídlo do Prahy. Podle dostupných informací bydlí na Starém městě. Po účasti na slavnostním přestřihnutí pásky se však opět začal veřejnosti a médií stranit a krach prodejny jeho „stud“ zřejmě ještě prohloubil.

Kromě lahůdek měla v Praze pobočku i privátní banka Meinl Bank zaměřená především na bohaté podnikatele z Ruska. Jak však upozornil deník E15, loni svou činnost v Česku ukončila. Důvodem měla být obvinění dvou špičkových bankéřů, kromě jiného i z falšování účetnictví v domovském Rakousku.