Elektronická evidence tržeb (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

PŘEHLEDNĚ: Vše, co není jasné kolem EET a co Andrej Babiš neřekl

  • 83
Co se bude o prázdninách dít kolem evidence tržeb? Budou do ní spadat také prodejci trdelníků nebo platby za ubytování v soukromí? Připravili jsme pro vás třídílný seriál nejčastějších otázek a odpovědí k elektronické evidenci tržeb.

1 Kdy to všechno začne?

Harmonogram EET vypadá následovně:
1. srpna 2016 – spuštění telefonní infolinky; bude probíhat test fungování systému
1. září 2016 – vydávání autentizačních údajů podnikatelům (k přihlášení do EET)
1. listopadu 2016 – testovací provoz pro podnikatele
1. prosinec 2016 – ostrý start pro hotely, ubytovny, restaurace, pohostinství, bary
1. březen 2017 - velko- a maloobchodníci
1. březen 2018 - všichni ostatní kromě řemeslníků a výrobců
1. červen 2018 – řemeslníci a výrobci

Ministr financí Andrej Babiš ve středu v Rádiu Impuls připustil, že by se celý začátek mohl o měsíc posunout – k 1. lednu 2017. Zřejmě by to bylo praktičtější z hlediska účetnictví (více čtěte zde).

2 Má nějaké podnikání výjimku z evidence?

Ano, má - prodejní automaty, veřejné toalety, prodej v osobních vlacích a na palubě letadel, prodej jízdenek na palubě prostředků hromadné dopravy a poštovní služby. Vypadly i jídelny provozované školami. Evidenci také nemusí dělat obce, kraje, příspěvkové organizace. Vznik dalších výjimek zákon připouští, ale jen pokud by evidování tržeb „znemožnilo nebo zásadně ztížilo plynulý a hospodárný výkon činnosti“. Vyhláškou o tom rozhodne vláda.

3 Jsou e-shopy z EET vyjmuté?

Ne, pokud se za zboží platí hotově nebo kartou při převzetí zboží. Jedinou úlevu si nedávno vylobovaly e-shopy pro případy, kdy kurýr sice od zákazníka vybírá peníze v hotovosti, ale e-shop je od doručovací firmy následně dostane převodem na účet. Převod na účet nikdy nespadá pod EET. Pokud zákazník nakonec zboží nepřevezme a dobírku nezaplatí, e-shop transakci vystornuje.

4 Bude se to týkat i těch, kteří nejsou plátci DPH?

Ano, bude se to týkat všech.

5 A bude hrát nějakou roli výše obratu?

Výše obratu v EET není rozhodující. Ministr financí Andrej Babiš nicméně nedávno připustil, že by se evidence nemusela vztahovat na podnikatele s malým obratem. „Je to stále živé, zatím na to není jasný názor,“ uvedl.

6 Co když někdo prodává něco jen dvakrát do roka? Musí si pořizovat elektronickou pokladnu?

Pokud je to jeho podnikání, na živnostenské oprávnění, tak musí. Finanční správa by nicméně mohla na požádání vydat povolení na zjednodušený režim – účtenky sice bude muset zákazníkům vydávat (to musí už dnes), ale nemusel by je posílat přes internet hned – stačilo by nejpozději do pěti dnů od uskutečnění tržby.

7 Bude se EET týkat také například krejčovství?

Ano, v poslední, čtvrté fázi, s největší pravděpodobností od 1. června 2018.

8 Mám stánek s trdelníky na trzích, jarmarcích a slavnostech. Musím vést evidenci tržeb?

Prodej ve stáncích, pokud je to podnikání, pod evidenci spadá, na mobilní prodej nejsou výjimky. Ovšem pokud by šlo jen o nahodilý přivýdělek například prodejem ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky, toho se evidence netýká.

9 Bude se evidovat i transakce, kdy si dva podnikatelé prodávají něco mezi sebou a platí v hotovosti?

Pokud například živnostník nakoupí něco ve velkoobchodě na paragon, tak to pod EET spadá. Prodej z velkoobchodu drobnému živnostníkovi bude podléhat režimu zákona o evidenci tržeb ve druhé etapě od března 2017.

10 Co ubytování v soukromí – bude podléhat evidenci?

Pokud to jsou příjmy z pronájmu, tak ne, ty se přiznávají jen v daňovém přiznání. Pokud ale podnikatel s ubytováním podniká, tak evidovat musí – ovšem jen pokud jde o krátkodobá ubytování v řádu dnů nebo týdnů – včetně ubytování v bytech a bungalovech pro hosty. U dlouhodobých pronájmů jako poskytování rodinných domů a bytů zpravidla na měsíc nebo rok se tržby neevidují.

Další díly seriálu budou věnovány tomu, co by měl o EET vědět zákazník a co podnikatel, včetně podrobného návodu pro podnikatele, jak se krok za krokem na evidenci připravit.