Obecní nájem můžete také zdědit, třeba po prarodičích.

Obecní nájem můžete také zdědit, třeba po prarodičích. | foto: Martin Mráz , MF DNES

Šest způsobů, jak se dostat k obecnímu bytu

  • 33
Pokud si myslíte, že už dnes není šance získat obecní byt, mýlíte se. Naděje sice není příliš velká, protože se nové obecní byty téměř nestaví, a uvolňují se tak jen díky úmrtí nebo výpovědi po exekuci neplatičů.
Přijít k obecnímu nájmu však můžete hned několika způsoby. Chce to jen sledovat vývěsky nebo webové stránky radnice vaší obce, ale i úřadů v jiných městech. Když se volné byty draží nebo losují, šanci má každý, třeba i z druhého konce republiky.

Ve středně velkém městě se ročně uvolní i několik desítek bytů. Za získání nájmu zaplatíte třeba i pár set tisíc korun, ale pořád je to o dost méně, než kdybyste si kupovali vlastní byt.

Podejte si žádost do pořadníku
Stále nejvyužívanějším způsobem přidělování bytů je pořadník. Už to však zdaleka není, "co to bývalo" v době výstavby panelových sídlišť.

Obce byty lidem přidělují většinou jen ze sociálních důvodů, například invalidům či těm, kdo mají velmi nízké příjmy nebo kvůli krizové životní situaci nemají kde bydlet.

Pokud se chcete do pořadníku dostat, musíte podat na obecní úřad žádost podle stanovených pravidel. Ta vám řeknou na radnici, nebo si je často můžete přečíst i na webových stránkách města.

Výběr pak záleží na postupu konkrétní obce. "Každý žadatel je ohodnocen bodovým systémem, počet bodů je základem pro posuzování žádosti. Ty pak posuzuje bytová komise a následně rada města Plzně. Žadatel nesmí mít vyšší měsíční příjem, než je průměrná mzda,“ vyjmenovává podmínky na plzeňském magistrátu Zdeněk Švarc, vedoucí tamějšího bytového odboru. Se stejným postupem se lze setkat velmi často.

Speciální pořadník bývá také na takzvané byty zvláštního určení, tedy pro seniory nebo invalidy v domech s pečovatelskou službou.

Přihlaste se do výběrového řízení
Hodně rozšířený je také výběr ze zájemců o konkrétní byt, často kombinovaný s pořadníkem. Podmínky jsou podobné, jen s tím rozdílem, že obec nevybírá ze stálého seznamu žadatelů, ale z těch, kdo se přihlásí se zájmem o konkrétní byt.

Obec vyvěsí záměr pronajmout byt na oznamovací tabuli a na webových stránkách. "Přihlášky jsou předány bytové komisi a ta navrhne radě města ke schválení toho, u koho se domnívá, že nejlépe vyhovuje požadavkům,“ popisuje systém Jan Havlík, tajemník Městského úřadu ve Žďáru nad Sázavou.

Podobně postupují třeba i v Hodoníně, kde vyvěšují záměr na 15 dní, během nichž si mohou lidé podávat přihlášky. "Zveřejnění záměru pronájmu bytu obsahuje veškeré informace o bytě a podmínky nájemní smlouvy. Ty jsou pro všechny občany, kteří projeví zájem o volný byt, stejné,“ vysvětluje Maria Dostálová z Městské bytové správy v Hodoníně.

Nabídněte peníze v obálkové metodě
Nejlepší vyhlídky na získání bytu máte tehdy, pokud nejste zrovna ve finanční nouzi a obec dá jeden nebo více bytů do výběrového řízení, kde rozhodují peníze. Není to úplatek, jak by se mohlo zdát, ale regulérní soutěž. "Byt získá ten, kdo nabídne vyšší nájem,“ vysvětluje jednoduché pravidlo Dana Bednářová, tisková mluvčí Městského úřadu Vyškov.

Výběrovému řízení se říká obálková metoda, protože zájemci své žádosti předávají v zavřených obálkách, kde uvedou částku, kterou jsou ochotni zaplatit. Může to být buď výše pravidelné platby za nájem, anebo výše takzvaného prvního nájmu. To je částka, která se pohybuje v desetitisících nebo i ve statisících korun.

Někde, například v Plzni, při výběru upřednostňují své občany, jinde, třeba v Praze 10, se může přihlásit kdokoliv, třeba z druhého konce země.

Obce často nabízejí byty po neplatičích, které je třeba zrekonstruovat a ještě zaplatit dluh, ale není to pravidlem. V Plzni se soutěží o byty větší než 90 metrů čtverečních, v Karviné o byty 3+1 - zde je však podmínka, že žadatel musí být zařazen v pořadníku.

Zkuste štěstí v losování
Ne tak častá metoda, ale s větší nadějí na úspěch než u pořadníku je losování. Rozhoduje pouze to, jak vám přeje štěstí. Nájemníky do obecních bytů takto vybírají každý rok na Vánoce v Praze 10. Není to však soutěž úplně pro každého.

"Přihlásit se mohou mladí lidé do 30 let, samoživitelé s dětmi do 18 let a rodiče s dětmi do 18 let,“ říká Jan Charvát, tiskový mluvčí městské části Praha 10.

Uplatněte právo na dědictví
Obecní nájem můžete také zdědit, třeba po prarodičích. V tom případě však musíte splnit podmínku, že jste v bytě žili a starali jste se o domácnost anebo byli na prarodiče odkázaní výživou alespoň tři roky. Výjimečně může soud rozhodnout i o kratší době.

Přímým příbuzným, jako jsou manžel či manželka, partner, děti, rodiče, sourozenci, zeť nebo snacha, stačí prokázat, že žili s prarodiči v den jejich smrti a nemají vlastní byt. Jako důkaz je dobré si zajistit prohlášení svědků, například sousedů, známých nebo pošťáka.

Nechte se zaměstnat na radnici
Poslední možností, jak získat nájem v obecním bytě, je nechat se zaměstnat na radnici anebo v organizaci, kterou město zřizuje. Obce někdy nabízejí služební byt, když mají velký zájem nějaké místo obsadit.

Často mohou byty získat městští strážníci nebo přímo zaměstnanci radnice, třeba i nějakou dobu poté, co na úřadě pracují. "Rada udělí třeba byt pro lékaře v nemocnici, učitele ve školách nebo byt pro faru či třeba vrcholové sportovce, ale jsou to jen jednotlivosti,“ říká karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

V některých obcích mají pravidlo, že pokud zaměstnanec zůstane pracovat na úřadě alespoň 10 let, z nájmu ve služebním bytě se stane běžný obecní nájem, již nezávislý na zaměstnání na radnici.
,