Setuza doplácí na svou kontroverzní pověst

  • 3
Jedna z největších tuzemských potravinářských a kosmetických firem, Setuza, utlumuje část výroby v hlavním závodě v Ústí nad Labem a propustí výraznou část zaměstnanců. Setuza také začíná doplácet na svoji kontroverzní reputaci a nejasnou vlastnickou strukturu.

Po letech, kdy byla napojená na úvěrové linky Investiční a Poštovní banky (IPB), se firmě nedaří získat úvěry. Už loni firma utrpěla ztrátu 140 milionů při tržbách 5,4 miliardy korun, šéf Setuzy František Janů však tvrdí, že za ni mohly hlavně povodně.

Setuza snižuje stavy
V minulých týdnech odešlo 120 lidí z provozu na výrobu mýdel, po kterých klesá poptávka. Dalších padesát lidí bude propuštěno kvůli stěhování výrobny zubních past a ústních vod z Ústí nad Labem do Olomouce.

Tam se přesune i stáčírna potravinářských olejů do plastových lahví. Práci v Ústí ztratí dalších 40 lidí. Setuza nyní celkem zaměstnává 1188 lidí, z toho necelých devět set lidí v Ústí nad Labem a dalších 250 v bývalých závodech Milo a Lukana v Olomouci.

"V Olomouci máme modernější a ne zcela využitý závod," říká Janů. Starší linka v Ústí by navíc vyžadovala další investici 70 až 80 milionů korun.

"V Olomouci proto přijmeme další lidi, ale celá padesátka to nebude," dodává. Rušení míst ze stáčírny olejů pak proběhne bez náhrady. Odbory zůstávají v klidu.

"V situaci, kdy se do země dovážejí dotované oleje a situace v branži je složitá, může stávka podnik položit. Mohli bychom si takto něco prosazovat, ale vítězstvím v jedné bitvě bychom prohráli celou válku," říká odborový předák Jan Judl.

A další škrty mohou následovat. Setuza chce totiž výrazně utlumit i část provozu na výrobu potravinářských olejů. Namísto nákupu řepky totiž z finančních důvodů hodlá ve větším kupovat již surový olej ze zahraničí, a nebude tak potřebovat část své moderní technologie.

Půjčili jen Rusové
S pětimiliardovým obratem potřebuje firma provozní kapitál kolem 15 miliard korun. Zatím má k dispozici jen 60 procent, říká Janů. Jedinou úvěrovou linku ve výši 300 milionů korun nakonec dostala od ruské Rostbank.

Nyní jí přes pokročilá jednání odmítla poskytnout peníze slovinská Nova ljubljanska banka. Jejím minoritním akcionářem je belgická KBC, vlastník největší tuzemské banky ČSOB.

A právě ČSOB slovinskou banku před financováním Setuzy varovala, uvedly zdroje z ČSOB. Poté, co ČSOB převzala úvěry zkrachovalé IPB, spadl jí do klína i úvěr Setuze ve výši 1,8 miliardy korun.

Firma však poté "vymazala" svůj dluh zápočtem sporné pohledávky a věc nyní řeší soud.

Kdo je vlastně majitel
Nedůvěra pramení také z akcionářské struktury Setuzy. Jejím majitelem je společnost Český olej, za níž stojí skupina kolem podnikatele Tomáše Pitra.

Ten se mimo jiné angažoval v bojích o ovládnutí ostravské Union banky těsně předtím, než nadobro zkrachovala.