Posílení koruny těší cestovatele a trápí bankéře.

Posílení koruny těší cestovatele a trápí bankéře. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Silná koruna připravila ČNB o miliardy

  • 13
Česká národní banka, která hlídá ceny, úroky a kurz koruny, skončí v letošním roce po loňském zisku opět v obří ztrátě. Ke konci listopadu měla centrální banka na kontu minus 48 miliard korun. Na vině je posilující koruna.

"V případě, že v prosinci nedojde k posílení či oslabení domácí měny, lze ke konci roku očekávat ztrátu zhruba ve stejném řádu jako ke konci listopadu," říká Pavel Zubek z tiskového oddělení banky.

Šlo by o druhou největší ztrátu v historii banky. větší dosáhla jen v roce 2004, kdy byla přes padesát miliard. 

Koruna v posledních měsících lámala jeden rekord za druhým jak vůči euru, tak vůči dolaru. ČNB drží devizové rezervy převážně v eurech a dolarech. Pokud koruna během roku posiluje, devizové rezervy v přepočtu do korun ztrácí na hodnotě a promítají se do ztráty banky.

ČNB tak lze přirovnat k rodině, která před pěti lety investovala do dolarů, a dnes se diví, že na jednom dolaru přišla o šestnáct korun. Bankéři se nediví a ani s tím nic nenadělají, protože jejich úkolem je starat se o inflaci, úroky a kurz, a ne ovlivňováním kurzu vydělávat.

Za všechna předchozí léta dohromady už národní banka prodělává 106 miliard korun. Jde o účetní ztráty, které teď nikoho trápit nemusí, ale na druhou stranu je nejde táhnout donekonečna. Co s nimi, se bude muset zvážit minimálně v době, kdy bude Česko měnit koruny na eura a ČNB předá své hlavní zbraně Evropské centrální bance. V tuto chvíli však neexistuje oficiální termín, kdy chce vláda euro přijmout.

Ztráty pokryjeme
"Máme plán, jak si na tyto ztráty v budoucnu vydělat," říká Zubek. Plán spočívá zjednodušeně řečeno v tom, že centrální banka má v pasivech peníze v oběhu, které nenesou žádný úrok. Na druhé straně bilance, v aktivech, má hlavně devizové rezervy, které jsou úročené. To znamená, že kdyby kurz neposiloval, banka by vydělávala.

Ekonomové nicméně očekávají, že vůči euru bude koruna posilovat i v příštích letech. Pravděpodobnější záchranou pro hospodaření banky tak může být hlavně kurz k dolaru.

Ten zachránil výsledek i loni, kdy skončila ČNB po pěti letech v plusu dvacet miliard. Vůči euru sice česká měna za loňský rok posílila o 1,5 koruny, ale vůči dolaru o 2,2 koruny oslabila.

Letos to zatím vypadá tak, že kurz je proti poslednímu prosinci loňského roku silnější o 1,1 koruny vůči euru a o 3,4 koruny vůči dolaru. Podle propočtů ČNB posílení vůči euru o korunu znamená ztrátu zhruba čtyřiadvacet miliard korun.

Česká národní banka není se svými ztrátami sama. Prodělává i banka na Slovensku či Evropská centrální banka. Maďaři a Poláci mají polštář z minulých let, kdy jejich měny oslabovaly. Cíleně tolar oslabovali i Slovinci, kteří jej příští rok vymění za eura, a ztrátami tak netrpí.