Sítem pro přistěhovalce prošli první lidé

  • 3
Třicetiletý Bulhar Miroslav Vasilev se v pondělí dozvěděl radostnou novinu. Díky britskému univerzitnímu diplomu a praxi v pražské pobočce počítačové firmy Oracle se dostal do vůbec první skupiny cizinců, kteří uspěli jako kandidáti pro přednostní udělení trvalého pobytu.

Normálně by se svou ženou a synkem museli čekat deset let, teď by se lhůta měla zkrátit na dva a půl roku.

"Je to příjemné, člověk má jinak strach, že kdyby se teoreticky něco přihodilo, mohl by se dostat do potíží," pochvaloval si Vasilev.

S přednostní procedurou může nyní počítat dalších 74 lidí. Šanci dostali díky projektu ministerstva práce, které dostalo od vlády za úkol vyzkoušet na Bulharech, Chorvatech a Kazaších, jak by šlo změkčit jinak opatrnou vládní politiku vůči přistěhovalcům.

Po dvou měsících byli v pondělí vybráni první adepti, kteří splnili vládou stanovená kritéria, a tak se kvalifikovali jako "perspektivní" jedinci pro život v Česku. "Z 88 přihlášených uspělo 75 účastníků, nejčastěji z Bulharska," potvrdil šéf projektu Michal Meduna.

Všichni, kdo zatím sítem prošli, už v Česku žijí. Už při vstupu museli mít v zemi práci a pracovní vízum. Přímo z ciziny se zatím ozvala jen jedna Kazaška, neměla však připraveny všechny dokumenty.

Cílem projektu je vytipovat ročně několik stovek cizinců, kteří mají zaplnit mezery na trhu práce a výhledově přispět k omlazení stárnoucí české populace. O projekt se osobně zajímá premiér Vladimír Špidla, který jej nastartoval ještě jako ministr Zemanovy vlády.

Meduna chce vládě navrhnout, aby se příští rok do programu směli zapojit také cizí absolventi českých škol a některé další národy. "Ale Ukrajina zatím stoprocentně ne," uvedl Meduna.