Předpokládaný dědic největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jong.

Předpokládaný dědic největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jong. | foto: Reuters

Skandálem obtěžkaný šéf Samsungu: chladný slušňák s vlivem na stát

  • 2
Kauza vybuchujících baterií ještě zdaleka neutichla a jihokorejský Samsung už musí řešit další nepříjemnost. Jeho šéf a předpokládaný dědic I Če-jong čelí obvinění z úplatků, které mu měly umožnit ovládnutí firmy. Muž, který si potrpí na přezdívku Jay, tvrdí, že se ničeho protizákonného nedopustil.

Případ souvisí s rozsáhlým skandálem, který vedl k odvolání jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje.

Vyšetřovatelé viní I Če-jonga z uplácení prezidentčiny pravé ruky Čche Son-sil. Za 36 milionů dolarů, které poskytl její nadaci, mu Čhe měla pomoci s ovládnutím Samsungu tím, že zařídila spojení dceřiné firmy Samsung C&T s firmou Cheil Industries, které blokovali menšinoví akcionáři.

I Če-jong a jeho rodina fúzí získali kontrolu nad klíčovou firmou celého konglomerátu Samsung Electronics, která vyrábí chytré telefony. Díky tomu v podstatě ovládli celou společnost.

Obviněný šéf minulý měsíc před poslanci jihokorejského parlamentu prohlásil, že posílání peněz prezidentčině důvěrnici bylo sice nepatřičné, ale nevyhnutelné. Zároveň tvrdí, že za peníze žádné protislužby nezískal.

Desítky firem a vazby na stát

I Če-jong se narodil ve Washingtonu, absolvoval harvardskou univerzitu a do chodu Samsungu se zapojil v roce 1991 jako viceprezident pro strategické plánování. Pozornost se na něj začala upínat v roce 2014, kdy jeho otec dostal infarkt a I Če-jong poté vedení firmy částečně převzal. Podle jihokorejských zákonů ji však může plně řídit až po otcově smrti. Mluví třemi jazyky - korejsky, japonsky a anglicky a říká se o něm, že je chladný, ale navenek klidný a slušný.

Samsung je jednou z obřích jihokorejských korporací ovládaných rodinnými klany, kterým se říká chaeboly. Pod jeho vliv spadají desítky dceřiných a přidružených společností. Chaeboly (vedle Samsungu jde například i o LG nebo Hyundai) jsou páteří jihokorejské ekonomiky a v podstatě řídí celý chod země. Jejich provázanost s vládními institucemi a koncentrace obří moci v rukou několika rodin leží většině Jihokorejců v žaludku.

Ti si slibovali, že jejich pozicí zatřese nyní odvolaná prezidentka, ta však změnu kurzu nepřinesla. Zřejmě i proto, že u zrodu chaebolů stát v šedesátých letech minulého století její otec, někdejší vůdce Pak Čong-hui.

Samsung zaměstnává statisíce lidí a je symbolem ekonomického vzpružení Jižní Koreje. Její název je složeninou slov sam a sung, což v korejštině znamená tři hvězdy. Firma, kterou založil v roce 1938 I Če-jongův dědeček Lee Byung-chul, v počátcích obchodovala s potravinami a nudlemi. Do dnešní podoby ji v devadesátých letech začal přetvářet výše zmíněný, infarktem zasažený Lee Kun Hee, který začal klást důraz především na kvalitu.