Jaderný odpad měl zůstat v zemi na věky. Po čtyřiceti letech musí pryč - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaderný odpad měl zůstat v zemi na věky. Po čtyřiceti letech musí pryč

  4:00
Německo (Od zpravodaje iDNES.cz) - Éra jaderných elektráren v Německu se rychle blíží ke konci a s ní vyvstává i otázka, co s jaderným odpadem. Fiasko s úložištěm v bývalém solném dole Asse 2 ukazuje, o jak velký problém se jedná. Chybné rozhodnutí přijde daňové poplatníky na miliardy eur.
Dřívější hornické vláčky v Asse nahradily dodávky. Řidič jedné z nich...

Dřívější hornické vláčky v Asse nahradily dodávky. Řidič jedné z nich kontroluje podzemí silnice. | foto: Ronald Frommann/Clean Energy Wire

Čtveřice horníků pozorně naslouchá pokynům geoložky Dany Kemmlerové. Pak se chopí trubek, postaví se ke strojům a začínají vrtat do solné horniny. Sedm set metrů pod povrchem v nepříjemném vedru, suchu a prachu v solném dole Asse 2 nedaleko dolnosaského Braunschweigu hledají nejvhodnější místo pro novou šachtu.

Tou však z hlubiny na povrch nebudou dopravovat sůl, jeho těžba v Asse skončila už v roce 1964. Dozimetry, kterými jsou vybaveni, naznačují, že Asse skrývá něco mnohem nebezpečnějšího. Pouhých padesát metrů pod místem, kde právě stojíme, je uloženo 125 787 barelů s nízko a středně radioaktivními odpady. Podle původních plánů měly zůstat pod zemí navěky, teď však musí všechny z dolu pryč.

Asse 2 je příkladem, v jakou katastrofu se může nakládání s radioaktivním odpadem zvrhnout. Němečtí daňoví poplatníci na to budou doplácet stovky milionů eur ještě mnoho desítek let. Odpad se do vytěženého dolu začal navážet v sedmdesátých letech i přesto, že už tehdy se objevily pochybnosti, zda je lokalita vhodná. „Varování se ukázala být pravdivá. Odpady se nikdy neměly uložit ve vytěženém dole,“ říká Ingo Bautz ze Spolkového úřadu pro ochranu před radioaktivní zářením (BfS).

V podzemí po těžbě soli zůstalo 131 obrovských volných komor. Odpad zaplnil třináct nejhlouběji položených. Zbytek by se v normálním případě zaplnil vodou, to však kvůli kontaminaci nebylo možné. Tíha masivu tak tlačí na zbylé volné prostory, čímž se narušuje okolní solná hornina. Skrze pukliny pak proniká do uzavřených komor voda. To je nejhorší možný scénář, jaký v úložišti jaderného odpadu může nastat. Před osmi lety objevili provozovatelé úložiště v hloubce 750 metrů kontaminovanou „bažinu“ s radioaktivním cesiem a tritiem.

Riziko, že kontaminace může dosáhnout až na povrch, vyhodnotily úřady jako příliš vysoké. V roce 2010 dospěly k rozhodnutí, že veškerý odpad je třeba vyzvednout. To však není tak jednoduché, jako ho bylo dopravit dolů.

Práce pro 650 lidí minimálně na 20 let

Na úkolu v současnosti pracuje 550 zaměstnanců státní společnosti Asse GmbH, která vznikla pouze za tímto účelem. K tomu je potřeba připočítat stovku zaměstnanců BfS a externích firem. „Roční náklady se pohybují na úrovni 150 milionů eur (přes 4 miliardy korun, pozn. red.). Od roku 1964 až do dnešních dnů pak provoz uložiště vyšel zhruba na jednu miliardu euro (27 miliard korun, pozn. red.),“ počítá Bautz. Vše z kapes daňových poplatníků.

Třetina německé elektřiny je zelená. Přibylo větrníků, soláry se zasekly

A výdaje zdaleka nekončí. Podle optimistických odhadů bude možné barely začít vyvážet nejdříve v roce 2036. Tak dlouho bude ještě trvat nejen postavit novou šachtu, ale především zajistit, aby při jejich vyzvednutí nenastala další kontaminace. „Nemůžeme komory jen tak otevřít. Nikdo dnes neví, jak to v nich vypadá a co se tam za uplynulých 40 let stalo,“ vysvětluje Bautz.

I když 126 tisíc barelů se může zdát mnoho, podle Bautze jeho radioaktivita dohromady odpovídá jen dvěma setinám jednoho Castoru. To je označení pro kontejner na vysoce radioaktivní vyhořelé palivo z jaderných elektráren. Podle odhadů spolkového ministerstva životního prostředí zůstane po vypnutí poslední jaderné elektrárny v roce 2022 v Německu 1 100 Castorů s vyhořelým palivem.

Modlitby proti úložišti

Jak komplikované bude problém vyřešit, nastiňuje případ Gorleben. Vesnice na břehu Labe vzdálená zhruba 150 kilometrů od Asse se měla stát hlavní konečnou stanicí téměř veškerého odpadu z Německa. Řídce osídlený a málo perspektivní výběžek na někdejší východní hranici západního Německa se tehdejší vládě zdál být ideální lokalitou, kde neočekávala zásadní odpor.

Také zde stojí „solný důl“, vytěžená sůl se však na stoly strávníků nikdy nedostala. Místní hlubinné úložiště pro vysoce radioaktivní materiály nevzniklo v prostorách bývalého dolu. Podzemní prostory byly vykopány extra pro vyhořelé palivo. Energetické koncerny zde investovaly celkem 1,6 miliardy eur, tedy přes 43 miliard korun. Dnes je však projekt v útlumu, aniž by se kdy začal používat.

Německo ukončilo provoz nejstarší jaderné elektrárny

Může za to skupina šedesátníků, kteří se v mrazivém lednovém počasí modlí ve stínu těžební věže. Příznivci občanské iniciativy Umweltschutz sem přichází každou neděli už bezmála čtyřicet let. Někdy jich je jen několik desítek, jindy však do Gorlebenu dorazí tisíce lidí. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let jejich počty převyšovaly i sto tisíc a v lesích blízko vytipovaných úložišť vznikla dokonce ilegální osada.

Kvůli masivním protestům tak vzaly za své nejen plány konečného podzemního úložiště, ale i na zařízení na přepracování vyhořelého paliva. Jediným funkčním objektem v Gorlebenu zůstává nadzemní mezisklad, ve kterém je dočasně uloženo 113 Castorů.

Wolfgang Ehmke, osmašedesátiletý mluvčí iniciativy s dvěma náušnicemi v levém uchu zdůrazňuje, že protestující jsou si vědomi toho, že odpad se někde uložit musí. Zpochybňují však, že Gorleben je nejvhodnější lokalitou.

„Máme obavu, že kvůli proinvestovaným penězům nastane tlak, aby konečné úložiště vzniklo právě zde. Je však potřeba zohlednit i takové věci, že jednou za milion let se vrací doba ledová a sever Německa pokryje ledovec, který krajinu zcela promění,“ uvažuje Ehmke o časových horizontech pro mnoho lidí jen těžko představitelných.

Kde odpad skončí, se rozhodne nejdříve v roce 2030

Jasněji by mohlo být letos v létě poté, co komise pro uložení vysoce radioaktivního odpadu zveřejní závěry své práce. Slova jejího předsedy Michaela Müllera v Bundestagu však posluchače překvapí. Místo technických či ekonomických aspektů začíná svůj výklad historicko-filozofickou úvahou. Při zohlednění nálad německé veřejnosti je však jasné, proč byl do ostře sledované pozice dosazen právě absolvent ekonomie a sociálních věd a dlouholetý politik.

„Musíme posoudit technické i filozofické hledisko. Technické parametry však už ani tolik potřeba řešit není, to už se udělalo v minulosti. Mnohem náročnější je vybudovat důvěru veřejnosti,“ vysvětluje Müller.

Ani rozhodnutí komise však neurčí konečnou lokalitu, kde by mělo uložiště vzniknout. Rozhodne pouze o kritériích, podle kterých se bude vybírat. A podle Müllera jsou odhady, že se tak stane do roku 2030, až příliš optimistické.

Rozstřel: Martin Sedlák - Include | (1:09) | video: iDNES.tv

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Lidé se v Lidlu poprali kvůli zlevněným slunečníkům, konflikt zklidnila až policie

Potyčkou mezi zákazníky vyvrcholil boj o zlevněné zboží v Lidlu v pražských Štěrboholích na začátku tohoto týdne. Na místo musela dorazit policie, situaci mezitím řešila i ostraha obchodu. Lidl...

Americká cla ohrožují světové hospodářství, odvety nepomohou, říká šéfka MMF

Nová americká cla na dovoz z mnoha zemí světa představují významné riziko pro světové hospodářství v době jeho omezeného růstu, prohlásila šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová....

4. dubna 2025  6:03

Rekvalifikovat se můžete, i když práci máte. Polepšíte si, říká šéf úřadu práce

Premium

Na rekvalifikační kurzy se hlásí rekordní počet zájemců. Nabídky úřadu práce vyhledávají lidé, kteří přišli o zaměstnání, ale i ti, kteří si chtějí zlepšit své vyhlídky na pracovním trhu. „Osmdesát...

4. dubna 2025

Za naftu až o sedm korun méně. Podívejte se, kde nakoupíte nejlevněji

Pokud natankujete plnou nádrž, koupíte si k tomu sendvič, colu a kávu, může být rozdíl v útratě na různých benzinkách až 420 korun. Potvrdil to průzkum čerpacích stanic iDNES.cz, který se zaměřil na...

4. dubna 2025

Americké akcie kvůli clům klesly nejníž za pět let, Apple ztratil 310 miliard dolarů

Americké akcie se první obchodní den po oznámení plošných cel na dovoz do Spojených států propadly. Širší index S&P 500 odepsal 4,84 procenta a uzavřel na 5396,52 bodu. Jde o největší jednodenní...

3. dubna 2025  22:47,  aktualizováno  23:04

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

3. dubna 2025

Zbrojovka Colt CZ reaguje na Trumpova cla, zdraží zbraně a změní export

Zbrojovka Colt CZ kvůli clům, jejichž zavedení oznámil americký prezident Donald Trump, zdraží některé své produkty. Plánuje také přesměrovat část exportu na jiné trhy. Zavedení cel bude mít reálný...

3. dubna 2025  19:25

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Trump zatloukl poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Vysíláme

Svět se deglobalizuje, mění se velmocenská rovnováha – a do toho Donald Trump naplno rozehrál izolacionistickou kartu. Výsledkem bude, že svět už nebude bohatnout jako dřív a hrozí výrazné oslabení...

3. dubna 2025  18:14

Průměrná mzda ve startupu dosáhla 66 tisíc. Mají víc zaměstnanců než banky

V roce 2023 pracovalo ve startupech přibližně 160 tisíc lidí, což je skoro dvojnásobek zaměstnanců pracujících v celém finančním sektoru včetně bankovních domů a pojišťoven. V průměru vydělávají...

3. dubna 2025

Investory Trumpova cla vystrašila. Akcie po celém světě se zbarvily do červené

Globální obchodní válka vyvolaná cly amerického prezidenta Donalda Trumpa a riziko ekonomické recese investorům moc nevoní. Trhy proto na oznámení recipročních cel pro celý svět zareagovaly...

3. dubna 2025  10:10,  aktualizováno  16:36

TikTok dostane v EU pokutu 500 milionů eur, nelegálně posílal údaje čínským inženýrům

Majitel sítě pro sdílení krátkých videí TikTok, čínská společnost ByteDance, musí zaplatit v EU pokutu přes 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Podle informovaných zdrojů agentury Bloomberg je...

3. dubna 2025  15:51

Jak sabotovat motor světové ekonomiky. V klidu jsou snad jen výrobci luxusu

Firmy po celém světě se ve čtvrtek probudily do nové reality. Potvrdily se totiž nejhorší obavy globálních trhů, které souvisely se cly amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ty se nakonec vyšplhaly...

3. dubna 2025  14:39

Kellnerová na nákupech. Za pražský hotel Four Seasons zaplatila tři miliardy

Nejluxusnější český hotel Four Seasons v centru Prahy mění majitele. Novým vlastníkem se stává Renáta Kellnerová a její investiční skupina PPF, přičemž na transakci se podílí i její partner, investor...

3. dubna 2025  12:13