"Letos máme v plánu přiblížit se k miliardovému obratu, z toho 800 milionů v projektových svítidlech a 200 milionů v bytových," řekl pro MF DNES šéf firmy Pavel Marek s tím, že tento plán se podle zářijových čísel potvrzuje. Takto firma poprvé překoná rekordní rok 2008, kdy prodala lustrů za 870 milionů.
Preciosa, která má po světě osm poboček, totiž bohatým zákazníkům splní takřka každý svítící nápad od tradičního po high-tech, sází na pracné zakázky, a to do jakéhokoliv prostředí – do horka, nad vodotrysk i do klimatizace. Proto používá i hodně zlata, které chrání kovovou kostru lustru. Například křišťálový lustr v kasinu v Macau visí nad vodotryskem, ze kterého se každou hodinu nepřetržitého provozu vynoří prozářený diamant.
Některé projekty zaberou i několik let. Právě nedávno dokončili největší designové svítidlo na světě. "Vidět to vcelku, užasnete. Vůbec nechápete, jak se to dá dohromady. Tady sjedou laserem vyřezané plechy, pogalvanizují se, nalepují, tady něco ze skla, něco se zabalí a na místě vidíte svítidlo o rozměru 1 500 metrů čtverečních," vypráví šéf.
Místo, kde lustr visí, je však tajné, a tak o něm vědí jen montéři. Pořídil si ho zákazník na Blízkém východě do svého paláce. Montáž trvala rok. "Sériová produkce pro odbytiště zemí bývalého SSSR je pryč, soustředíme se na málosériovou výrobu pro náročnější rezidenční klientelu," popsal ředitel Marek.
Pohádkové lustry do paláců
V archivech firmy leží 40 tisíc návrhů a konstrukčních plánů. "Máme velmi náročnou předvýrobu a zakázky se neopakují. Je náročné dát dohromady více než 50 lidí – designérů a konstruktérů, je to drahé, ale je to cesta, kterou jsme se vydali, a je tam prostor na trhu. Pak si můžeme dovolit vyšší marže," popsal pro MF DNES.

Více se chce firma zaměřit i na zaoceánské a luxusní turistické lodě. "Právě jsme vybavili velkou zábavní loď, která pluje kolem Evropy i po Karibiku, kdy jsme měli jen týden na instalaci svítidel za několik milionů korun ve španělském přístavu. Po týdnu se loď vydá na další cestu a na nikoho se nečeká," dodal. Příběhů by měl více, kdyby o nich mohl mluvit.
Preciosa Lustry z Kamenického Šenova zaměstnává 700 lidí, loni dosáhla obratu 748 milionů a zisku 53 milionů korun, zatímco dva předchozí roky končila s mírnou ztrátou. Je součástí největší české sklářské a bižuterní společnosti Preciosa patřící Ludvíku Karlovi, který ve vedení seděl i během minulého režimu, načež ji převzal v zaměstnanecké privatizaci. S médii nekomunikuje.
Největší konkurenci představuje rakouský Swarovski, ale i česká produkce firmy Lasvit, kterou založili bývalí zaměstnanci Preciosy, patřící holdingu v Hongkongu.
Preciose Lustry nahrává zázemí silné skupiny. "Nejsme ani závislí na dodavatelských firmách, které mohou vypadnout. Máme vlastní slévárnu, sklářskou huť, pasírnu, galvanizaci i montéry a designéry. Díky skupině jsme samostatní při financování, často musíme překlenout zakázky za stamiliony a mít na ně vlastní prostředky," vypočítal Pavel Marek, který předtím šéfoval společnosti Jablonex. Dvě její sklárny Preciosa před čtyřmi lety koupila.