Škoda Holding očekává rekordní zakázky

Škoda Holding, která převzala část předlužené Škody Plzeň, vykázala za první pololetí hrubý zisk přes 28 milionů korun při tržbách 7,1 miliardy korun. Výsledky oznámilo na tiskové konferenci vedení společnosti v čele s generálním ředitelem Martinem Romanem. Škoda Holding sdružuje 19 dceřinných společností a většinu výrobních činností bývalé Škody Plzeň. Ta je v současnosti největším akcionářem holdingu s podílem přes 51 procent.

Dalším významným akcionářem je Konsolidační banka (přes 48 procent akcií), zbytek drží IPB a Revitalizační agentura. Vlastní jmění ve výši 3,4 miliardy korun vzniklo kapitalizací směnek nynějších vlastníků.

V současnosti chystá vedení společnosti spolu s vládou druhé kolo kapitalizace směnek a pohledávek, které by mělo dále vylepšit bilanci podniku.

Při vstupu do restrukturalizace dosahovaly závazky společenství přes 7 miliard, kapitalizací se tato částka snížila o 4 miliardy.

Za první pololetí získal holding zakázky za 6,7 miliardy korun, za celý rok 2000 pak očekává uzavření kontraktů za 28,2 miliardy korun. Tržby by se měly na konci roku vyšplhat na 17,4 miliardy při zisku 52 milionů korun.

Už počátkem července získala Škoda Jaderné strojírenství zakázku na rekonstrukci řídícího systému Jaderné elektrárny Dukovany za 7 miliard korun.

100 milionů dolarů přinese výstavba závodu na zpracování plynu pro ruský Gazprom v ruské republice Komi.

Škoda získala i pilotní projekt na rekonstrukci vozů metra pro kyjevské metro, nebo zakázku na dodávku strojovny a příslušenství pro finskou elektrárenskou společnost s místem výstavby v Polsku.

Výsledek hospodaření je ovlivněn také odepisováním ochranné známky Škoda, kterou do holdingu vložila Škoda a.s. a jejíž hodnota je 1,7 miliardy korun. Podle českých zákonů musí být odepsána během pěti let, což každoročně představuje částku 340 milionů korun.

Kromě kapitalizace pohledávek do základního jmění má v druhém pololetí pokračovat i prodej dceřinných společností nebo vstup strategických partnerů do částí, které byly na základě analýzy poradenské společnosti A.T. Kerney označeny pro Škodu Holding jako neperspektivní.

Jedná se o obory, ve kterých není Škoda leadrem trhu, má na trhu malý podíl, nebo by získání pozic vyžadovalo značné investice.

V současnosti tak prodává divizi transformátorů, generátorů, divizi energo a další. Z 42 oblastí bude 22 prodáno, nebo do nich vstoupí strategický partner.

Po nástupu nového vedení klesl počet zaměstnanců Škody a.s. z 12 105 lidí (k 1. lednu 2000) na 9 741, které zaměstnávala Škoda Holding k 1.7. 2000.

Z propuštěných 2364 lidí jich podle informací vedení skončilo na úřadech práce zatím, jen 450, ostatní našli práci u společností vydělených ze Škody Holding, případně jinde.

Ve snižování počtu zaměstnanců hodlá holding pokračovat i nadále. V mateřské společnosti zůstalo z 530 lidí jen 29, podnik budou opuštět hlavně lidé z mimovýrobních profesí (personální, administrativa, účetnictví,...).

Generální ředitel Škoda Holding Martin Roman (vlevo) a finanční ředitel Tomáš Krsek prezentují hospodářské výsledky společnosti za první pololetí 2000 a další výhled