Škodu Holding prošetřuje policie

P r a h a - Ambiciózní projekt záchrany plzeňských strojíren Škoda Holding se dostal do nečekaných potíží. Policejní vyšetřovatelé totiž prověřují, zda při státem podporované transformaci škodováckého společenství nebyl ohrožen majetek věřitelů a původních drobných akcionářů. Probíhající vyšetřování má přitom pro Škodu již nyní nepříjemný důsledek - až do jeho ukončení totiž odmítá obchodní soud zapsat Škodu Holding jako majitele pěti významných výrobních firem. Jde především o výrobce trolejbusů Škodu Ostrov, producenta tramvají Škodu Dopravní technika a podnikové hutě.

Bezprostředně podniky nijak ohroženy nejsou a dál pracují, jejich začlenění do škodovácké skupiny je však zpochybněno a celá transformace Škody nemá zřejmý výsledek. Až dosud přitom zástupci Škody tvrdili, že převod výrob proběhl bez potíží.

"Vyšetřování probíhá, ale do jeho ukončení nebudu sdělovat bližší podrobnosti," sdělil policejní mluvčí Jiří Soukup, aniž uvedl, na čí podnět se policie kauzou zabývá.

Záchranný program, který zkoumá policie, měl tento scénář: - původním majitelem výrobních podniků byla silně zadlužená Škoda Plzeň. Ta na začátku loňského roku prodala devatenáct rozhodujících výrob nově vzniklé Škodě Holding; - Škoda Holding neměla na koupi peníze, a zaplatila proto své jmenovkyni tříletými směnkami v hodnotě 3,1 miliardy korun; - Škoda Plzeň následně nabídla směnky svým věřitelům, kteří za ně této firmě odpustili asi polovinu jejích dluhů; - následně měli věřitelé možnost buď si směnky ponechat, nebo je přeměnit na kapitál Škody Holding. To však učinila jen státní Konsolidační banka.

Policie podle dostupných informací prošetřuje pouze první převod směnek a jejich výměnu za škodovácké výrobní podniky. Vyšetřovatelé zkoumají, zda tržní hodnota směnek nebyla výrazně nižší než hodnota nominální a zda tedy Škoda Plzeň a její akcionáři a věřitelé prodejem výrob neutrpěli výrazné ztráty.

Vedení Škody Holding a zástupci státu argumenty zpochybňující záchranný plán napadají a tvrdí, že v případě neřešení krize podniku by věřitelé za své pohledávky dostali mnohem méně peněz.

"Celá transformace, připravená ve spolupráci s renomovanými právníky, poradci a státní Revitalizační agenturou, byla schválena vládou a je plně v souladu s právem.

To, že transakce takového rozsahu vyvolá zvýšenou míru pozornosti, bylo možné předpokládat," uvedl bez bližších podrobností šéf Škody Holding Martin Roman.

Pokud by však vyšetřovatel dospěl k závěru, že původní akcionáři byli transakcí poškozeni, pak by současným šéfům koncernu jednak hrozilo trestní stíhání, ale především by celý záchranný projekt mohl skončit. "Vyšetřovatel ale zatím nerozhodl, zda někoho obviní, nebo věc odloží," řekl státní zástupce Augustin Hrbotický.

"Z čistě právního hlediska je možné namítat, že směnky Škody Holding, tedy firmy bez majetku, neměly původně velkou tržní hodnotu. Na věc je ale třeba hledět jinak. Věřitelé je z vlastní vůle koupili a na konci transakce věřitelé získají více peněz, než kdyby podnik skončil v konkursu. A posuzovat jen jeden krok není logické," říká zástupce státu ve Škodě Plzeň. Mluvčí Škody Holding Karel Samec dodává: "Projekt byl vypracován na základě doporučení dvou právních kanceláří a poradenské firmy Ernst & Young. Veškerý majetek byl před převodem oceněn dvěma nezávislými znalci a jeho podstatné části schválila vláda. Projekt podpořily valné hromady obou společností i věřitelský výbor Škody Plzeň. Postup vyšetřovatele respektujeme. Podle našeho názoru ale nedošlo k neobvyklým postupům."