Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: ČCCR - CzechTourism

Zdraží víno. Vinaři přijdou po jarních mrazech o úrodu za 1,2 miliardy

  • 70
Hrozny vinné révy zdraží a hrozí, že jich bude málo. Doplatit na to mohou zákazníci. Vinaři sečetli škody, které napáchaly dubnové a květnové mrazy. Dosáhly 1,2 miliardy korun, loni přišli vinaři o úrodu zhruba za miliardu.

Na mrazy ve výsledku mohou doplatit i zákazníci zdražením vína. Cena hroznů podle Svazu vinařů patrně stoupne až na 20 korun za kilogram a hroznů bude nejspíš méně.

Mrazy zasáhly vinice nejdříve 21. dubna a pak ještě 10. května. Vzhledem k tomu, že réva už rašila, byly květnové mrazy více zničující. Vinaři odhadují, že na Znojemsku je poškozeno zhruba 38 procent plodných vinic. Ve velkopavlovické a mikulovské podoblasti jsou škody zhruba třetinové. V Čechách jsou vinice poškozené z pětiny rozlohy.

„Nejlépe, co se mrazů týká, dopadlo Mikulovsko, kde jsou průměrné škody do výše 20 procent, nejhůře je na tom oblast znojemská a slovácká. Škody jsou taktéž lokální a místy i fatální,“ uvedl předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Nejlepším opatřením byly protimrazové svíce

Svaz posílá analýzu škod na ministerstvo zemědělství s návrhem na zvýšení podpory pojištění trvalých kultur z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu z garantovaných 25 procent až na 70 procent. Vinaři chtějí také podporu pojištění i pro velké podniky. „Je jedno zda je ztráta na domácí surovině u malého dvouhektarového pěstitele, či u velkého podniků, který obhospodařuje stovky hektarů vinic,“ řekl Nyitray.

Podle něj se jako jedno z nejvhodnější opatření v letošním roce ukázaly protimrazové svíce. „Požadujeme vytvořit speciální dotační program na neinvestiční dotaci na nákup mazutových či parafínových svící,“ prohlásil předseda Svazu vinařů. Svazu vinařů se také nelíbí termín výsadby nový vinic, který chce prodloužit až do konce května. Některé firmy na to letos doplatily. Sazenice vysazené začátkem dubna vyrašily a komplet promrzly, a proto zřejmě zaschnou.