Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Škola nákupů: kupte si židli, která se „pohupuje“

  • 1
Kdo prosedí na židli u počítače většinu dne, potřebuje takovou, která je šetrná k jeho zdraví, především k zádům. Těm prospívá neustálý pohyb - sezení v jedné poloze je nepřiměřeně zatěžuje.

Ideální jsou proto polohovatelné židle s takzvaným synchronním mechanismem, případně novinka jménem swopper - židle na výkyvné pružině, na níž se sedí podobně jako na rehabilitačním míči. Ovšem s tím rozdílem, že na swopperu můžete sedět celý den. Naopak těm, kteří na kancelářské židli stráví hodinku nebo dvě denně, postačí jednoduché modely.

Židle pro všechny

Co to vlastně je, ten odborníky tolik doporučovaný synchronní mechanismus? "Zajišťuje současný pohyb opěradla a sedáku. Jednoduše řečeno, na židli se při sezení pořád jakoby trošku houpeme. A opěradlo přitom pořád následuje naše záda. Když se opřeme více dozadu, opěradlo se zhoupne také," popisuje Josef Líba z prodejny kancelářského nábytku NO+BL Smíchov.

INFOGRAFIKA: CO JE CO NA ŽIDLI

V židli se můžeme dokonce skoro položit, abychom chvíli relaxovali. A při pohybu zpět dopředu se společně se zády zvedá i opěradlo. "Díky tomuto pohupování jsou zádové svaly v neustálém pohybu a nepřetěžují se. Navíc stálý kontakt zad s opěradlem zajišťuje, že páteř zůstává v přirozené, správné poloze," vysvětluje fyzioterapeutka Lenka Drlíková.

Kolik stojí pohodlí

Odborníci říkají jasně: pro časté sezení nemá cenu vybírat jinou než synchronní mechaniku. Ty nejlevnější se dají pořídit už za ceny kolem 2 500 korun, což je cena stejná jako u jednoduchých kancelářských židlí. Plně vybavené židle pak stojí mezi pěti a šesti tisíci korunami, ty už často mívají také záruku prodlouženou na tři roky.

KATEGORIE PRACOVNÍCH ŽIDLÍ

Výrobky v cenách 10 až 15 tisíc korun jsou ještě komfortnější, například namísto tvrdých, napevno přidělaných područek je mají polohovatelné a s měkkou dotykovou částí, a navíc ještě i nastavitelnou bederní opěrku. Záruka bývá často pětiletá. Můžete jít ještě výše, ale židle za 30 tisíc korun už nemají nic navíc - platíte za kvalitu materiálů, design a značku.

A kde vhodnou židli koupit? Určitě ne v supermarketu. Nebojte se zajít do prodejny kancelářského nábytku a konzultovat své požadavky s odborníky. Takové obchody nabízejí také mnohem větší výběr ve všech cenových kategoriích.

Seďte správně

Jak židli nastavit? Výška sedáku se nastavuje podle vaší výšky. "Chodidla by se měla celou plochou dotýkat podlahy. Kolena s lýtky by měla svírat tupý, tedy o něco více než pravý úhel," říká Drlíková.

Snad ještě důležitější je správné nastavení výšky u opěradla. Nastavuje se opět podle výšky toho, kdo bude na židli sedět. Opěradlo by totiž mělo kopírovat prohnutí zad.

"Ideální je, pokud je židle vybavena bederní opěrkou, kterou si můžete nastavit úplně přesně podle tvaru zad. Pak budete sedět opravdu zdravě. Ale i tak doporučuji při dlouhodobém sezení dvakrát za hodinu alespoň na chvilku vstát a ideálně se projít," radí fyzioterapeutka.

Nikdy také nekupujte židli bez opěrek rukou. Ideální je, pokud jsou nastavitelné, umístěné spíše vzadu. "Paže s předloktím by měly svírat pravý úhel," říká Lenka Drlíková. Současně ruce musí pohodlně dosáhnout na pracovní desku stolu.

Při výběru židle se synchronním mechanismem záleží také na váze, podle níž se nastavuje tuhost systému. Univerzální židle však neexistuje, každý si musí předem vyzkoušet, co mu vyhovuje. Odborníci nedoporučují stejnou židli pro víc lidí.

"Když na stejné židli sedí drobná žena a stokilový vysoký muž, mají pohodlí asi jako na sedátku v tramvaji," zdůrazňuje Josef Líba. Pokud přesto chcete jen jednu židli, musíte do obchodu všichni a zkusit najít přijatelný kompromis.

,