Školní potřeby jsou stejně drahé jako loni, ale nabízí je víc obchodníků

Školní docházka na státních základních školách je sice zadarmo, ale ještě než škola odstartuje, už se to rodinného rozpočtu citelně dotkne. Vybavit kompletně prvňáka přijde na tři až šest tisíc korun podle toho, kolik nových věcí je mu potřeba koupit a kde rodina nákup uskuteční. Dobrou zprávou pro rodiče může být to, že není důvod, aby školní potřeby oproti loňsku podražily.

"Letos by neměly stát pomůcky o nic víc než v loňském roce, protože velkoobchody ceny nezvedly," říká Miroslava Greinerová z papírnictví Bonus v Praze. Druhou příjemnou novinkou je výrazný nárůst počtu obchodů, kde se vše potřebné pro školáky dá koupit.

Nejen že se s nabídkou předhánějí specializované prodejny papírnictví, ale stále se rozšiřují možnosti nákupů v supermarketech. Prodej školních potřeb nově zavádějí nebo značně rozšiřují před začátkem školního roku i hobbymarkety například OBI či Baumax nebo Asko, které se zabývá hlavně prodejem nábytku.

Výhodou obchodních gigantů je vedle nižších cen také téměř nebo v případě Tesca skutečně nepřetržitá prodejní doba, takže i notoričtí zapomnětlivci mohou ještě v neděli večer před vypuknutím školy dokoupit všechno potřebné včetně cviček nebo bačkor.

Malý obchod, nebo supermarket?
Cenové zvýhodnění školních pomůcek v supermarketech oproti běžným papírnictvím není dramatické. Kompletní výbava školáka včetně školní tašky tam přijde průměrně jen o padesát až dvě stě korun levněji.

"Supermarkety Prima nabízejí například malé vodové barvy za 29 korun, u nás v papírnictví je prodáváme za třicet korun," vysvětluje Lubomír Beneš z papírnictví v Třebíči. Finanční úsporu nákupu v supermarketu vyvažuje osobní přístup v papírnictvích.

"Myslím, že výhodou nákupu u nás je možnost zákazníků se o výběru vhodných pomůcek poradit. Když dítě netrefí velikost obalu, vyměníme mu ho bez problémů za správný, a to by bylo v supermarketu složité," dodává.

Záleží na místě i typu školy
Kolik nakonec rodiče za školní potřeby zaplatí, závisí na věku dítěte, typu i místu navštěvované školy. Každá škola hospodaří jinak, jaké náklady ponesou rodiče záleží i na tom, jakou dotaci poskytne obecní úřad.

Některé školy dokážou za dvě stě korun, které dostanou od státu na každého prvňáka, sehnat díky šikovnosti hospodářky ve velkoobchodě se slevou téměř všechno důležité, jinde nakoupí ze školních peněz bez ohledu na cenu v nejbližším maloobchodě jen část pomůcek a zbytek je na rodičích.

Ať je to tak nebo tak, stejně musí rodiče alespoň částečně sponzorovat školní potřeby ze svého. "Podle mého odhadu musí rodiče školáků na prvním stupni počítat nejméně s pěti sty korunami za základní pomůcky s jednoduchým penálem, pochopitelně bez školní tašky," říká Miroslava Greinerová z papírnictví Bonus v Praze.

Starosti se sháněním jednoho druhu sešitu či obalu mít rodiče nemusí. "Uniformita už ve školách není tak silná. Pokud například nemají rodiče na to, aby koupili najednou deset silných sešitů, mohou pořídit stejný počet slabších, a tedy levnějších, a během roku přikupovat," říká Luděk Sojka z ministerstva školství.

Jenže tužkami a gumami výdaje nekončí. "Mám pocit, že ještě víc než za pomůcky zaplatíme za bačkory, oblečení a cvičební úbor. Jen za tepláky jsem platila sto korun, vybavený penál a bačkory stály ještě o padesát korun víc, mikina čtyři sta korun," říká maminka prvňačky Blanka Břízková z Lázní Bělohradu.

Učitelé se shodují, že by rodiče menším dětem neměli nakupovat drahé školní potřeby, protože se jim často ztrácejí a rychle je zničí. "Utrácejí za velké vícepatrové penály, které jsou pro děti v první třídě úplně zbytečné," říká učitelka Milada Kiecová.

Jakmile se z penálu či tašky usmívá Barbie, víla Ariel nebo Pocahontas, měli by rodiče vědět, že v ceně bude započítána disneyovská přirážka. "Penál s disneyovským obrázkem přijde až o sto korun dráž než podobný bez něj," potvrzuje majitel papírenského velkoobchodu v Třebíči Lubomír Beneš.

Rodiče by neměli sahat ani po kompletech pomůcek. "Komplety pomůcek pro školáky sice nabízíme, ale rodičům jejich nákup nedoporučujeme, nejsou cenově výhodnější. Navíc jsou společné pro první až pátou třídu, takže vždycky nějakou věc z kompletu dítě neupotřebí," říká Miroslava Greinerová.

Nemusí se vyplatit ani přílišná horlivost rodičů, což platí zejména pro nákupy obalů. "Obaly by měli rodiče nakupovat, až když dostanou jejich děti učebnice domů - třeba prvouky pro první třídu jsou tři a každá má jiný rozměr," vysvětluje Lubomír Beneš.

Ušetřit by mohla rodina při nákupu sešitů z recyklovaného papíru, které jsou levnější, ale hodí se spíše pro starší děti, u kterých učitelé už tak striktně nevyžadují jejich precizní úpravu. "Písmo se v nich rozpíjí a nevypadá tak pěkně jako na bílém papíře," upozorňuje Miroslava Greinerová.

České, nebo cizí?
Krátkozraké je však i šetření na pomůckách za každou cenu. "Doporučil bych rodičům nakupovat české zboží, které je na dobré úrovni a cenově dostupné. Při výběru zahraničních výrobků by měli dát pozor na čínské voskové pastelky a tužky jsou sice většinou levnější, ale nic nevydrží. Ořezávátka přijdou třeba jen na korunu, ale pořádně se s nimi neořeže ani měkká tužka. Podobně jsme jeden rok měli v obchodě nápadně levné školní batohy, výhodný nákup ale skončil pro rodiče po měsíci, kdy se batoh rozpadl," radí Lubomír Beneš.

U starších dětí se může rodič spálit například při nákupu kružítka - zvolí sice levné z umělé hmoty, ale do deváté třídy si nákup kružítka kvůli únavě materiálu ještě alespoň jednou zopakuje, zatímco kovové dražší kružítko by potomkovi vydrželo i na střední školu.

V čem chybují rodiče školáků
* kupují dětem zbytečně drahá pera
* pořizují příliš veliké penály a školní tašky
* nakupují komplety pomůcek, které pak děti neupotřebí
* nakupují obaly na knihy a sešity ještě před tím než znají jejich rozměry
* obstarávají dětem tužky s potiskem, které mají atraktivní vzhled, ale jsou nekvalitní

Aktovky
Cena od 500 korun

Batohy
Cena od 600 korun

Kalkulačky
Cena od 100 korun (jednoduchá verze)

Pravítka
Cena od 12 korun

Gumy
Cena od 2 korun

Penály
Cena od 100 korun (jednoduchá verze)

Vodovky
Cena od 26 korun (12 barev)

Tempery
Cena od 50 korun (6 kusů)

Pastelky
Cena od 30 korun (12 kusů)

Obyčejné tužky
Cena od 1 koruny

Obaly
Cena od 1 koruny

Bačkory
Cena od 100 korun

Kružítka
Cena od 35 korun


Témata: Baumax, lázně, OBI, Slevy