(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zmrzlina nejspíš podraží. Ceny vanilky na Madagaskaru strmě stouply

  • 78
Cena madagaskarské vanilky v loňském roce stoupla o 150 procent. Důvodem byla slabá úroda na Madagaskaru, který je jejím největším producentem. Výrobci potravin nyní varují, že budou muset zvyšovat ceny, což by mohlo ovlivnit hlavně ceny zmrzliny.

Podle analytické společnosti Mintec se madagaskarská vanilka prodávala v lednu za 144 liber (5 000 korun). Na začátku loňského roku cena činila 59 liber. „Ceny vanilky začaly růst v letech 2012-13 kvůli obavám o kvalitu a nadále stoupají,“ uvedl analytik firmy Mintec Jara Zicha pro britský list The Guardian.

Ceny kakaa prudce padají, čokoláda však nezlevní. Za výkyvem stojí roboti

Vanilka je druhé nejdražší koření na světě po šafránu, protože její pěstování je dlouhé a náročné na lidskou práci. Hlavním producentem vanilky potravinářské kvality, známé jako černá vanilka podle barvy sušených lusků, je právě Madagaskar. Následují Mexiko a Tahiti. Podobně jako u vína, čokolády nebo kávy má vanilka z každé země svoji specifickou příchuť. Madagaskarská vanilka vytváří krémovou, sladkou příchuť.

Vanilka je komerčně dostupná ve formě celých tobolek, prášku a extraktu. Růst cen bude bolet všechny firmy, které používají vanilku. Tu najdeme v různých produktech od nealkoholických nápojů po koláče a parfémy. Nejvíce však zřejmě dopadne na výrobce zmrzliny, protože vanilka je nejdražší složkou ve výrobním procesu a některé firmy budou nuceny přesunout zvýšené náklady na spotřebitele.

Předčasná sklizeň

Odborníci také varují, že když jsou ceny vysoké, jsou zemědělci v pokušení sbírat vanilkové tobolky brzy. To pak způsobí, že má vanilka méně intenzivní chuť, což znásobuje problémy na trhu. Vysoce ceněná plodina je také cílem zlodějů.

Odolná čokoláda míří na pulty obchodů v Africe. Vydrží až 38 stupňů

„Jsou zprávy, že pěstitelé vanilky na Madagaskaru sklidili svoji úrodu za rok 2015 předčasně v obavách ze ztráty své produkce kvůli zlodějům,“ dodává Zicha. „To spolu s nedostatečným sušením kvůli vyššímu zisku z úrody snížilo kvalitu vanilky.“ Za slušnou úrodu na Madagaskaru je považována sklizeň zhruba 2 000 tun. Loni však činila něco mezi 1 300 až 1 400 tun. Letošní letní sklizeň by měla být připravena na dodávky v listopadu a některá čísla naznačují, že by mohla být hojnější. Ceny by tak mohly koncem letošního roku začít klesat.

Kombinace vysoké ceny a nízké kvality znamená, že někteří výrobci se obracejí k syntetickým alternativám. Mnoho potravinářských značek však není nakloněno použití umělých příchutí.

„Vanilka je nejprodávanějším produktem každé firmy vyrábějící zmrzlinu. Můžete uvést na trh chuť, kterou zaplníte mezeru na trhu, ale vanilka bude vždy na prvním místě,“ dodává produktový manažer New Forest Ice Cream Dave Bishop.

,