Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Taxi by někde bylo levnější než vlak, připustil Slamečka

  8:41
Ministr dopravy Gustav Slamečka jako první ministr v historii připustil, že hustá železniční síť je luxus pro státní kasu. Chce spočítat, zda se vyplatí. Některé málo využívané regionální tratě pravděpodobně čeká zrušení.

Slamečka upozorňuje, že některé tratě nedokáží konkurovat jiným způsobům dopravy. Ilustrační foto. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Málo využívané regionální železniční tratě mívají mnoho společného. Na spočítání všech cestujících v jednom vlaku vám mnohdy stačí prsty dvou rukou. Jízda po nich je často výrazně pomalejší než cesta autobusem. A během jízdy vypustí desítky let starý motorák do vzduchu několikrát více emisí než nový autobus.

Tratě však mají horlivé zastánce, kteří obhajují jejich životaschopnost. Přitom daňové poplatníky stojí jeden cestující někdy i více, než kdyby kraj zaplatil pasažérům taxík.

Nyní to navíc vypadá, že lokální železniční tratě čeká nepříliš radostná budoucnost. Slamečka jako první ministr dopravy v historii totiž připustil, že mít jednu z nejhustších sítí železnic na světě je pro státní kasu příliš velký luxus, a současně začíná řešit, které tratě by bylo možné zrušit.

"Na některých tratích by bylo v současné době levnější vozit cestující taxíky než vlaky," uvedl ministr dopravy Gustav Slamečka. Naráží tak na fakt, že jeden kilometr vlakem stojí zhruba dvakrát až třikrát tolik než autobusem. Vlaky však na některých tratích jezdí prázdnější než autobusy, v řadě případů se také jízdní řády vlaků a autobusů placených kraji překrývají.

Jak se (ne)vyplatí lokálky

Na nejméně vytížených tratích jezdí motorový vůz řady 810, který má kapacitu 55 míst k sezení. Kilometr jízdy vyjde kraje běžně na 70 Kč, platba však záleží na vytíženosti trati.

Prakticky stejnou kapacitu mají autobusy, za ty však kraje doplácejí okolo 30 korun. Kdyby se motorový vůz nahradil automobily pro sedm lidí a řidiče, mohla by tato auta přepravit za stejnou cenu jako vlak 49 cestujících. Při ceně 10 Kč za kilometr by se totiž ze 70korunového příspěvku zaplatilo sedm velkých taxíků.

"Tratě v některých případech nedokážou konkurovat jiným způsobům dopravy, vznikaly ještě v 19. století, často hlavně kvůli průmyslu, například cukrovarům," připomněl Slamečka.

V ročním úhrnu jde přitom nejméně o stamiliony korun, které stát a kraje utrácejí za něco, co mohou pořídit levněji.

Autobusy jsou levnější

Například kraje, které provoz ztrátových spojů dotují, platí autobusovým dopravcům zhruba kolem třiceti korun za kilometr.

Nejmenší vlak – motorový vůz řady 810 – vyjde kraje na trati na zhruba 70 korun. Počet cestujících je přitom zhruba stejný.

Vysoký rozdíl není způsobený tím, že by si dráhy účtovaly neoprávněně vysoké sumy: musí však platit vysoké poplatky za použití tratě, víc zaměstnanců i drahý provoz: jeden motorák běžně spotřebuje 50 litrů nafty na 100 kilometrů, autobus polovinu.

A kdyby si kraje na extrémně nevytížených úsecích najaly třeba minibusy pro sedm lidí, mohou platit ještě méně. "Při dlouhodobém pronájmu není problém se dostat na cenu kolem deseti dvanácti korun za kilometr,“ propočítává Petr Schiel z firmy Limuzíny Kyjov.

Nejde přitom jen o peníze na samotný provoz vlaků, ale i na údržbu tratí. Stát už v návrhu rozpočtu na dopravní stavby pro příští roky počítá s výrazným omezením peněz na opravy regionálních tratí pro Správu železniční dopravní cesty.

Peněz se přitom nedostává už dnes. Správce kolejí totiž vybere od dopravců méně, než kolik stojí samotný provoz, bez větší údržby. "Velká hustota železnice se stává obrovskou nevýhodou. Do budoucna je taková síť neudržitelná,“ upozorňuje šéf Správy železniční dopravní cesty Jan Komárek.

Tratě se budou muset zavřít

Stát zatím neodhaduje, kolika tratí se může uzavření týkat. Už ovšem pracuje na analýze jejich výnosnosti, která má porovnat příjmy z provozu s náklady na údržbu a opravy, případně se započítáním dalších investic do infrastruktury. V ohrožení jsou hlavně úseky ve špatném stavu, málo využité tratě či ty, kde nejezdí nákladní vlaky, které by mohly alespoň částečně provoz financovat.

Hlavní slovo ale budou mít kraje, které si dopravu objednávají. A některé už připouštějí, že vlaky jsou na některých trasách příliš drahé a levnější by bylo je nahradit autobusy. "Do konce roku budeme mít hotovou analýzu, která nám ukáže, zda má smysl udržet stávající síť tratí. Myslím, že o pět procent by určitě mohl počet tratí klesnout,“ říká středočeský náměstek hejtmana pro dopravu Robin Povšík.

Pro politiky není rušení tratí snadné: pokaždé vyvolá obří protesty. Rušením si však postupně procházejí všechny země včetně sousedního Rakouska či Německa. Staré tratě pak využívají třeba jako cyklostezky či dráhy pro in-line bruslaře.

Autor:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Elektrifikace flotil zásilkových firem v USA vázne. Výrobci aut nemají baterie

28. dubna 2024

Zásilkové služby ve Spojených státech se obávají nedostatku elektroaut, které potřebují k nahrazení...

Vídeňští restauratéři se bouří proti rozvozu jídel, připadají si vykořisťovaní

28. dubna 2024

Na vídeňské gastroscéně to vře. Provozovatelé tradičních restaurací se bouří proti expanzi...

Luxusní šperk skoro zadarmo. Cartier omylem prodával náušnice se slevou 99 procent

28. dubna 2024  7:32

Šperky se slevou 99,9 procenta. Za tolik koupil mexický lékař náušnice v luxusním francouzském...

Průmysl stagnuje, některých surovin bude nedostatek, varuje ruská organizace

28. dubna 2024  7:18

Průmyslová výroba a investice v Rusku stagnují, zhoršuje se vývoz zboží a ziskovost většiny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...