Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek) | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Ústavní soud se zastal důchodců ve sporu o slevu na loňskou daň

  • 54
Ústavní soud tento týden vyhověl první individuální stížnosti důchodkyně, jíž finanční úřad nepřiznal slevu na dani z příjmu za rok 2013. Sporné zákonné ustanovení, kvůli kterému pracující důchodci o slevu přišli, již v létě soud zrušil z podnětu skupiny senátorů.

Pro letošek tedy mají pracující důchodci slevu jistou. Otázka posuzování roku 2013 ovšem zůstávala nejasná.

Rozhodnutí je to klíčové pro důchodce, kteří si k 1. 1. 2013 přerušili důchod a uplatnili si slevu na dani za rok 2013. Všem přišel platební výměr s doměřenou daní. 

Nicméně podle Michala Hrona, pracujícícho důchodce, který letos podal na postup finančního úřadu žalobu, je rozhodnutí Ústavního soudu naděje i pro ty pracující důchodce, kteří si důchod nepřerušovali a slevy se vzdali. „Z odůvodnění Ústavního soudu jsem pochopil, že stěžovatelka si nepřerušila důchod, takže by se to vztahovalo na všechny důchodce. Poplatníci mohou podat dodatečné daňové přiznání na nižší platební povinnost a zdůvodní to právě rozhodnutím Ústavního soudu," domnívá se Hron. Nyní se čeká na to, jaké stanovisko k věci zaujme daňová správa.

Podle nového nálezu, který soud zveřejnil na svém webu, nelze zrušené ustanovení zákona o daních z příjmu aplikovat ani v kauzách, které mají kořeny ještě v době jeho platnosti. Popřelo by to smysl výroku, jímž ÚS označil část zákona za protiústavní (více o něm čtěte zde).

"Výrok tohoto nálezu by ztratil svůj význam, pokud by v případě, kdy ÚS dospěl k závěru o porušení ústavně garantovaného základního práva stěžovatelky v důsledku aplikace protiústavního zákona, orgány veřejné moci tento zákon opětovně aplikovaly a způsobily tím znova zásah do základních práv a svobod," stojí v nálezu senátu se zpravodajem Jaroslavem Fenykem.

Na rozhodnutí netrpělivě čekaly finanční úřady, které dosud neměly vodítko jak po zrušení čísti zákona postupovat. O problému hovořila v nedělních Otázkách Václava Moravce náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. „Finanční správa má momentálně obrovskou právní nejistotu, jakým způsobem postupovat v roce 2013. Je tam řada sporů, finanční úřad opakovaně subjektům říká, o nic nepřijdete, je tam tříletá lhůta na to, abychom vám ty peníze vrátili, vyčkejte. V okamžiku, kdy rozhodne nezávislý soud, tak finanční správa se podle toho k tomu postaví a těm subjektům to buďto vrátí, nebo nevrátí.

Návod vznikne zanedlouho

Finanční správa nyní s Ministerstvem financí nyní novou situaci analyzuje a hledá procesní možnosti, jak reagovat, uvedla na svých webových stránkách. V nejbližších dnech prý Finanční správa na webu zveřejní postup pro starobní důchodce a odpovědi na nejčastější dotazy k možnostem uplatnění slevy na dani za rok 2013.

Zákon ve zrušeném ustanovení říkal, že "daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu". V praxi tak aktivní důchodci od začátku loňského roku přišli o možnost snížit si daňovou povinnost až o 24 840 korun ročně, konkrétní částka je závislá na výši příjmů.

Podle ústavních soudců právní úprava vyvolávala nerovnost. Chybou bylo zejména to, že odepření slevy na dani spojila s čerpáním důchodu v první den roku. Z nálezu plynulo, že slevu za zdaňovací období roku 2014 mohou uplatnit všichni pracující důchodci bez ohledu na to, zda k 1. lednu čerpali penzi. Pro rok 2013 neměl nález obecnější účinky, ovšem v konkrétních sporech by k nálezu soudy mohly přihlížet, řekl už tehdy ČTK předseda soudu Pavel Rychetský.

Finanční správa však v srpnu uvedla, že slevu na dani mohou pracující penzisté žádat pouze za letošní rok, za loňský to možné není.

,