Zaměstnanecká úleva na školky by se mohla začít víc využívat (Ilustrační foto)

Zaměstnanecká úleva na školky by se mohla začít víc využívat (Ilustrační foto) | foto: František Vlček, MAFRA

Firmy lákají zaměstnance na školkovné. Opomíjený benefit se stává hitem

  • 21
Zatím málo využívané daňové zvýhodnění na školku pro děti, které umožňuje zákon, by se mohlo stát novým hitem při odměňování zaměstnanců. Ušetří totiž skoro třetinu nákladů na školku. Popularizace tohoto benefitu se nyní ujaly stravenkové firmy.

V souvislosti s nedostatkem místa ve státních a obecních školkách, rozbíhajícím se růstem ekonomiky a s tím související poptávkou po zaměstnancích, by firmy mohly začít více využívat benefit školkovného. Rodiče tak ušetří třetinu na poplatcích za školku a firma také neprodělá.

Firmy tyto benefity zatím příliš nevyužívaly, považují je totiž za administrativně náročné a mnohdy o této možnosti ani nevědí. „Podle letošního průzkumu poradenské společnosti PwC ČR zhruba procento firem přispívá zaměstnancům na školky pro jejich děti. Na jesle přispívají přibližně 2 % větších tuzemských firem,“ říká Lucie Tomášková z poradenské PricewaterhouseCoopers.

Mzdová účetní totiž musí benefit nejen správně zúčtovat, ale i prověřit, že bankovní účet předškolního zařízení, na který firma peníze posílá, skutečně patří školce, a že ta je registrovaná v rejstříku MŠMT. Na neakreditovaná zařízení typu rodinná a mateřská centra by si totiž daňovou úlevu firma uplatnit nemohla.

Přístup firem by se však mohl změnit - školkovné začala balit do elektronických poukázek druhá největší „stravenková“ firma Edenred. To by mohlo tento dosud málo využívaný zaměstnanecký benefit popularizovat.

Podle průzkumu největšího poskytovatele zaměstnaneckých benefitů v ČR Sodexo je o benefit velký zájem, chtělo by jej 98 % českých rodičů.
"Předpokládáme, že díky novému benefitu a změně legislativy bude pro řadu rodičů péče o děti dostupnější a umožní jim lépe sladit pracovní a rodinný život,“ říká marketingový ředitel Sodexo Benefity Tomáš Kopřiva. Firma benefit nabízí formou elektronického řešení pod názvem Baby Pass.

Na odvodech ušetří zaměstnanec i firma

Nejde přitom o výhodu pro úzký okruh zaměstnanců velkých dobře platících firem, které benefity často nabízejí jako nadstavbu ke mzdě. Záleží na dobré vůli zaměstnavatele - zaměstnanci přitom stačí jediné: vzdát se části hrubé mzdy ve výši školkovného a požádat zaměstnavatele, aby platil fakturu za školku místo něj. Výhodné je to pro oba.

Z každé tisícikoruny, kterou firma pošle na školku zaměstnance, nemusí odvádět 340 korun na odvodech a zaměstnanec ze stejné tisícikoruny hrubého nemusí odvádět 311 korun státu na svých odvodech a dani z příjmů. "Při školkovném 8 000 korun měsíčně může zaměstnanec ušetřit 2 845 korun čistého," říká daňový poradce Petr Frisch z Pro Factum Consulting. Školku to může rodičům o téměř třetinu zlevnit, takže i soukromé předškolní zařízení se pro ně může stát finančně dostupnější.

A firma ze zmíněných osmi tisíc nemusí platit odvody 2 720 korun státu, takže jí to zlevní náklady na pracovní sílu. O tyto peníze přichází stát. Je to úlitba za to, že není schopen nabídnout dostatek finančně dostupných předškolních zařízení.

Stejný systém funguje také například u jazykového vzdělávání - stačí, když se pracovník dohodne se zaměstnavatelem, že část hrubé mzdy ve výši kurzovného pošle přímo jazykovce na fakturu. Týká se to také nákupu rekreace nebo služeb kulturních, sportovních a vzdělávacích zařízení. I v těchto případech musí firma správné využití peněz ověřit, aby mohla úlevu uplatnit.

Nevýhoda? Klesnou náhrady dovolené

Výše tohoto zaměstnaneckého benefitu je limitována jen výší mzdy. Daňová reforma bývalé Nečasovy vlády nastavila jejich strop na 20 tisících korunách, novela zákona o daních z příjmů, která je aktuálně v legislativním procesu, ale limit ruší. „Jediná nevýhoda benefitu je, že snižuje zaměstnanci průměr mzdy, ze kterého se počítá platba za dovolenou," říká Eva Hrabíková, mzdová účetní středně velké firmy.

Možnost poskytovat benefity ve standardizované podobě poukázek využívají především velké firmy - prezentují to jako přilepšení k hrubé mzdě zaměstnance, ne jako součást mzdy. Využívají k tomu služeb poukázkových firem (systém cafetéria- zaměstnanec si vybere ze seznamu benefitů do limitu, který mu firma nastavila) a administrativa jim pak odpadá. Část úspory zaměstnavatele pak jde na provizi prostředníkovi - například Edenred nabízí zaměstnavatelům úsporu ve výši 15 % oproti mzdě - bez prostředníka by to bylo 25 %.

„Máme v předpřipravené nabídce 33 školek. Pokud není konkrétní školka v nabídce, řešíme požadavek zaměstnance individuálně, například tím, že se ve spolupráci s naším správcem cafetérie snažíme, aby byla do nabídky přidána,“ říká Tomášková.

Nábytkářská společnost IKEA v Česku zaměstnancům umožňuje čerpat benefity nad rámec platu ve výši 10 tisíc korun ročně. „Částku lze libovolně čerpat například na příspěvek k penzijnímu pojištění, poukázky na aktivity ve volném čase, příspěvek na hromadnou dopravu a je zde i možnost částku využít na služby denní předškolní péče, ať už v soukromých či státních zařízení," říká Tomáš Kubík z IKEA.

Novinka: daňová sleva za školku 8 500 korun ročně

Podle Frische se v připravované legislativě nicméně počítá s tím, že by šlo benefit uplatnit i na umístění dítěte do dětské skupiny, kterou aktuálně projednává parlament a která představuje alternativu ke školce s méně přísnými pravidly pro provozovatele.

Úplnou novinkou je pak daňová sleva na školku. Už během několika měsíců by si zaměstnanci mohli část nákladů na předškolní zařízení odečíst také přímo z daní. „Za každé vyživované dítě lze uplatnit slevu maximálně do výše minimální mzdy,“ uvádí se v návrhu zákona o daních z příjmů, která je aktuálně v legislativním procesu. Minimální mzda činí 8 500 korun, jde o roční slevu. Zaměstnanci by ji mohli využít ještě navíc k výše popsanému zaměstnaneckému benefitu.

„Vyplatilo by se to především rodičům, kteří nějaké daně platí," říká Frisch. Od daňové povinnosti se totiž nejprve odečítá sleva na poplatníka (2 070 Kč měsíčně), případně sleva na dítě (1 117 Kč měsíčně) a případně sleva za vyživovaného partnera (2 070 Kč). Takže například rodič dítěte, které by dával do školky, by mohl slevu na školkovné začít uplatňovat jen pokud by vydělával víc než 15 900 korun hrubého měsíčně.