Slivovice je prý i afrodiziakum

Olomouc - Dědovo koleno, Maruščino tajemství nebo Dívčí vášeň. Za těmito názvy si zřejmě každý představí něco jiného, málokdo by však čekal, že půjde o jména destilátů. A přece je to možné. I takhle totiž pojmenovali svoje produkty účastníci prvního ročníku olomoucké soutěže Hanácké košt.

Sešlo se tady na sto dvacet vzorků. "Příjemně nás to překvapilo, takový zájem jsme nečekali," říká Richard Komárek z olomouckého Výstaviště Flora, které soutěž pořádá.
Někteří lidé dali svým produktům nejen jména, ale připojili i návod k použití. "Jeden z likérů prý působí proti únavě, stresu, zpomaluje stárnutí a jeho výrobce zdůrazňuje i afrodiziakální účinky," usmívá se Komárek, v jehož kanceláři se vzorky schraňují a voní to tam jako v pálenici.
I když účastníci soutěže mohli posílat broskvovici, hruškovici, třešňovici, kalvados či jiné ovocné destiláty, nejvíce vzorků tvoří klasická slivovice ze švestek. "Většinou jde o letošní nebo loňskou sklizeň, ale nechybí ani více než třicet let stará slivovice," dodává Komárek.
Téměř tři desítky let pracuje v palírně i soutěžící Pavel Chlup z Borotína u Boskovic, kam přijíždějí pálit pěstitelé z celé republiky. "Dobrou slivovici nevyrobí přístroj, ale člověk, který to musí dělat s chutí, citem a srdcem," poodhaluje výrobní tajemství Pavel Chlup, jehož slivovici ochutnal i americký prezident Bill Clinton. Důležitá je podle něj také kvalitní voda. "Udělejte si kávu z destilované vody a uvidíte ten rozdíl. Stejné je to i se slivovicí," říká s úsměvem.
Kvalitu ovocných destilátů z pěstitelských pálenic posoudila a vyhodnotila komise odborníků. Hodnotila se čistota vzhledu, jemnost, chuť i vůně. A v sobotu 18. října na bylo na olomouckém Výstavišti Flora jasno: porota udělila titul šampiona Jaroslavu Kutílkovi, spolumajiteli palírny v Třemošnicích na Chrudimsku.

uskladněné ovoce