Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ficovi poslanci chtějí na Slovensku uzákonit zákaz tajemných „kazítek“

  • 280
Poslanci slovenské vládní strany Směr-SD chtějí zákonem zakázat, aby výrobci a prodejci instalovali do výrobků součástky, které mohou zkrátit jejich životnost. Samotná existence takzvaných „kazítek“ přitom není nic, co by bylo jakkoliv prokázáno.

Informoval o tom poslanec Směru-SD Otto Brixi, který spolu s dalším kolegou ze strany premiéra Roberta Fica návrh zákona předložil do sněmovny. Opatření má zabránit tomu, že přítomnost takzvaných „kazítek“ vyjde najevo po uplynutí záruční doby, kdy už zákazník nemůže zakoupené zboží reklamovat.

„Rozhodli jsme se novelizovat zákon o ochraně spotřebitele z důvodu, že na trhu je množství podnětů, které se týkají možných zařízení a součástek, jež by mohly znehodnocovat samotné výrobky,“ řekl Brixi.

Existence takzvaných kazítek ale rozhodně není něco, na čem by panovala všeobecná shoda. Jasné je, že ho zapírají výrobci. Celkově je ale množství a relevance konkrétních důkazů spíše na úrovni „městské legendy“. Podle poslance Brixiho se však v mnoha případech ukázalo, že výrobky se nepřirozeným způsobem „kazí“ již v průběhu záruční doby.

„Existuje množství servisních center na Slovensku, která při posuzování vlivu různých součástek nainstalovaných ve výrobku měla indicie a důkazy, že v samotných výrobcích byly součástky, které svou kvalitou či napojením mohly snížit hodnotu výrobku,“ uvedl.

O krok napřed jsou Francouzi

Výrobci, dovozci, dodavatelé a prodejci tak podle předlohy zákona nebudou moci do výrobku instalovat součástku, která by mohla způsobit zkrácení životnosti produktu nebo jeho nefunkčnost, případně by způsobila vady zboží. Brixi uvedl, že podobný zákon už přijala Francie (více čtěte zde).

Prověřování podnětů na existenci „kazítek“ bude mít na starosti Slovenská obchodní inspekce, a to prostřednictvím znaleckých posudků. Pokud by se pochybení podnikatele potvrdilo, úřady by ho mohly potrestat pokutou do 166 tisíc eur (4,5 milionu korun). V případě, že by vada výrobku poškodila zdraví spotřebitele, nejvyšší sankce by se vyšplhala na dvojnásobek. Kromě toho by firma mohla přijít o podnikatelské oprávnění.

Poslanci Směru-SD mají ve sněmovně pohodlnou většinu, předlohu zákona tak strana dokáže prosadit i bez hlasů opozice nebo nezávislých zákonodárců.

,