Do pohraničí jezdí ze Slovenska nakupovat potraviny, elektroniku i auta. Vše je levnější až o desítky procent.

Do pohraničí jezdí ze Slovenska nakupovat potraviny, elektroniku i auta. Vše je levnější až o desítky procent. | foto: Při nákupu myslete i na záruku, Profimedia.cz

Slováci nakupují v Česku, teď je to tady pro ně levné

  • 371
Slováci mají novou oblíbenou nákupní zónu. Rozkládá se v celé východní části Moravy až k Brnu. Před nákupními centry i čerpacími stanicemi tvoří auta se slovenskými značkami viditelnou část. Díky zafixovanému kurzu a přechodu na euro Slovensko nepostihl prudký propad měny jako Čechy.

Zatímco ještě na podzim byla česká koruna o pětinu silnější než její slovenský protějšek, před pár dny by se kurzy téměř vyrovnaly.

„Vyšší počet zákazníků ze Slovenska je očividný. Největší zájem mají o základní potraviny. Mouku, cukr, rýži,“ vyjmenovává Libor Kytýr, mluvčí řetězce Ahold provozujícího Alberty a Hypernovy.

Až o pětinu levněji Slováci za západní hranicí nakoupí takřka vše. Sportovní potřeby, elektroniku nebo nábytek. Například kuchyňské skříňky Bravad z řetězce IKEA stojí v Česku asi o pětinu méně. Slováci ušetří nákupem 119 eur, podle aktuálního kurzu 3 326 českých korun.

Neplaťte za nákupy víc, než musíte!

Víte, že na internetu vám poradí, kde každý den nakoupíte nejvýhodněji? Na portálu AkčníCeny.cz
každý den najdete aktuální letáky a zboží v akci.

Na benzince Slovnaft v Holíči na západě Slovenska stojí litr nafty 1,063 eura, tedy asi 29,70 koruny. Stačí ujet několik kilometrů a pohonné hmoty zlevní o pětinu. Řidič zastavuje u čerpací stanice Shell asi kilometr za česko-slovenskou hranicí v Hodoníně. Tankuje litr za 24,90. Pokud doplní prázdnou nádrž, ušetřil asi 260 korun. Výhodný výlet za západní hranici Slovenska tím nekončí.

Levněji se dá nakoupit cokoliv a přichází na to stále víc Slováků. Jejich počet totiž podle prodejců roste, přestože kurz české koruny začal znovu posilovat.

Chleba je při porovnání cen sledovaných statistickými úřady obou zemí v Česku v průměru levnější skoro o polovinu, to samé těstoviny. Ceny se liší i u stejného prodejce. Například akční leták řetězce Tesco nyní nabízí se slevou na obou stranách hranice čokoládu Milka. Na slovenské straně za 0,75 eura, na české straně za 16,90 Kč. V přepočtu asi za 0,60 eura.

Co se nejvíc vyplatí kupovat v Česku
Co se nejvíc vyplatí kupovat v Česku
Česko Slovensko
Máslo (250 g) 23,17 45,31
Těstoviny (1 kg)30,80 58,88
Chléb (1 kg)21,32 39,38

Pramen: ČSÚ, Štatistický úrad Slovenskej republiky. Ceny platné v polovině února, přepočteny na Kč.

Kromě kurzu jsou české potraviny levnější i o daň. Slováci totiž platí rovnou sazbu 19 procent, na české straně stát z ceny potravin dostává jen devět procent.

Při porovnání aktuálních nabídek prodejců se desítky procent z ceny dají ušetřit například na elektronice. „Hlavně v pátek a o víkendu přijíždí lidí ze Slovenska opravdu hodně. I z Bratislavy,“ popsal Jiří Vlašic z břeclavské prodejny Okay elektrospotřebiče.

Auta se slovenskými značkami zajíždějí až do nákupních center na jihu Brna, oblíbená je také nákupní zóna ve Zlíně.

Někteří obchodníci už dokonce začínají slovenským zákazníkům přizpůsobovat obchodní strategii. Například zmíněná prodejna elektrospotřebičů začala letáky s nabídkou výrobků s akčními cenami roznášet i za slovenskými hranicemi.

Slovenští zákazníci hýbou i prodeji ojetých aut. Síť autobazarů AAA Auto odhaduje, že za první letošní měsíc tvořili Slováci v pobočkách blízko slovenských hranic až patnáct procent zákazníků.

Auta se jim za hranicemi vyplatí nakupovat i přes obtížnější a dražší registraci. „Počet telefonátů na českou zákaznickou linku ze Slovenska v lednu 2009 ve srovnání s předcházejícím měsícem vzrostl dokonce o 40 procent,“ odhaduje ředitel prodeje skupiny Petr Suchánek.

Nejvýhodnější je pro Slováky nakoupit za hranicemi dražší auta, fixní náklady na přihlášení se totiž při dovozu šplhají podle typu auta přes pět tisíc korun.

Kolik čeho nakoupí Slovák v Česku za 10 eur
Kolik čeho nakoupí Slovák v Česku za 10 eur
ZáříProsinec Únor
Máslo (kg) 2,12,53,1
Těstoviny (kg) 7,88,49,4
Chléb (kg) 10,311,413,6

Pramen: ČSÚ (ceny za 38., 50. 2008 a 8. týden roku 2009), propočty MF DNES dle kurzu v daném období.

Podle podnikatelů se Slováci drží větších měst a známých nákupních center. Služby menších obchodníků nebo třeba zakázkovou výrobu příliš nevyužívají. „Ve Zlíně je jich spousta, ale tady jsme mimo. Zákazníky ze Slovenska máme výjimečně,“ uvedl Jaroslav Durďák z luhačovického sdružení DP nábytek.

Oslabující česká měna by mohla pomoci i obchodům v pohraničí v západní části země. Podle obchodníků u německých hranic se nákupní zvyklosti Němců kvůli slabé koruně výrazněji nemění. Do českých obchodů se však vracejí Češi, kteří dřív za levnými nákupy jezdili za hranice.

, ,