Slováci pořádají na Moravu zájezdy za nižšími cenami

- V jihomoravských nákupních centrech zní stále častěji slovenština. Slováci k velké radosti tamních obchodníků využívají o třetinu nižších cen potravin, ale také benzinu a spotřebního zboží a podnikají o víkendech nákupní zájezdy, při nichž utrácejí tisíce korun.
Srovnání cen vybraných potravin (vše v Kč) Česko Slovensko
Pomerančový džus 100%
(1 litr)
13,90 21,60
Rýže v sáčcích (0,5 kg) 10,90 14,70
Kuře - mrazené (1 kg) 39,90 62,70
Trvanlivé mléko 1,5 %
(1 litr)
14,50 17,40
Rama (0,5 kg) 25,50 30,40

Pramen: Delvita (přepočteno aktuálním kurzem ČNB)

Ze Slovenska tak na jih Moravy míří o sobotách a nedělích desítky autobusů a stovky osobních aut, do brněnských hypermarketů už nabízejí cesty také některé slovenské cestovní kanceláře.

Slovenští zákazníci tvrdí, že se jim cesta za nákupy vyplatí už při útratě 500 korun. Cílem zájezdů se tak nejčastěji stává pohraniční Břeclav nebo obchodní centra Olympie a Shopping Park u dálnice Brno - Bratislava.

"Nakoupila jsem tady za patnáct set korun, doma bych za stejný nákup zaplatila až o tisíc korun víc. Navíc jsme se domluvily s ženskýma v práci a zaplnily jsme celý autobus," říká Pavla Polovčíková z Bratislavy. Na nákup vyrazila do brněnské Hypernovy v blízkosti dálnice. "Těch 140kilometrů se ujet vyplatí," dodává.

"Levnější je tu všechno, navíc můžeme požádat o vrácení daně, budeme sem jezdit častěji," potvrzuje Karol Husár ze slovenských Malacek, který přijel s kolegy z práce autobusem. Všichni kupovali jak potraviny, tak oblečení nebo elektroniku.

Rozdíly v cenách základních potravin na obou stranách hranice dosahují až několik desítek korun.

Ze srovnání obchodu s potravinami ve slovenských Malackách s prodejnami v Brně vyplývá, že zatímco na Moravě Slováci zaplatí například za trvanlivé nízkotučné mléko šestnáct korun, na Slovensku v přepočtu na české koruny o šest korun více. Rostlinný tuk Rama stojí na Moravě v průměru jedenadvacet korun, na Slovensku pak devětatřicet korun. Také na pomerančovém džusu lze ušetřit - zatímco u východního souseda stojí litr v přepočtu na českou měnu šestadvacet korun, na Moravě je až očtrnáct korun levnější.

Menší, ale stále výrazné rozdíly panují například i mezi českými a slovenskými supermarkety sítě Delvita, která je jako jeden z mála maloobchodních řetězců zastoupena v obou zemích. "Navíc v moravských hypermarketech jsou často nějaké slevové akce, třeba kilo mouky jsme tu kupovali za sedm korun. U nás stojí až o osm korun více," řekla Henrieta Molnárová ze Senice.

Výrazně se liší také ceny benzinu. Zatímco na Moravě se ceny naturalu pohybují kolem sedmadvaceti korun za litr, na Slovensku se jeho ceny vyšplhaly vpřepočtu až na 33 korun.

Lidé z brněnských nákupních center zvýšený zájem Slováků o nákupy potvrzují, přesnou statistiku, kolik procent návštěvníků nyní Slováci tvoří, však nemají. "Samozřejmě víme, že Slováci jsou stále častějšími zákazníky, ale těžko můžeme říci, kolik jich u nás nakupuje. V každém případě jejich počet poměrně rychle vzrůstá," řekla Alice Frišaufová, mluvčí společnosti Euronova provozující hypermarkety Hypernova. "Slováci k nám jezdí čím dál více, na parkovištích je vidět mnoho autobusů se slovenskou poznávací značkou," řekla asistentka ředitele brněnského Shopping Parku Petra Šňupárková.

Obchodníci předpokládají, že nákupní zájezdy Slováků ještě zesílí, až budou ještě více využívat vracení daně z přidané hodnoty. O tu může od začátku dubna požádat každý zahraniční turista, který nejpozději 30 dní od nákupu vyveze zboží za více než tisíc korun.

"Zatím se o tom moc neví, ale informovaných lidí postupně přibývá, zájezdy už pořádají také cestovní kanceláře. Už teď Slováci utratí poměrně slušné peníze, počítáme, že se jejich počet i útraty ještě zvýší," řekl jeden z prodejců elektroniky vbrněnském centru Olympie.