Testovali jsme nejprve všechny systémy a takzvaný eurokonverzní víkend jsme simulovali dvakrát, říká Elena Kohútiková.

Testovali jsme nejprve všechny systémy a takzvaný eurokonverzní víkend jsme simulovali dvakrát, říká Elena Kohútiková. | foto: TASR

Slovenská „Eurolady“: Je to složitější než kdysi start koruny

  • 6
Před patnácti lety stála v Národní bance Slovenska u zrodu slovenské koruny. Včera jí dala poslední sbohem. Dnes je Elena Kohútiková ředitelkou úseku zodpovědného za zavedení eura ve druhé největší slovenské bance – Všeobecné úvěrové. A jako nadšená příznivkyně společné evropské měny si vysloužila přezdívku "Eurolady".

Jak jste strávila letošní Silvestr?
Už od rána bylo v bance cítit "tvořivé napětí", všichni byli připraveni na svých místech a čekali na povel start. Ten přišel ve dvě hodiny po uzavření poboček. Ostatně už poslední tři dny pobočky cítily nápor klientů, lidé přinášeli do bank peníze, které měli uložené doma, hlavně spousty mincí. Porozbíjeli prasátka a povybírali drobné ze všech hrníčků.

Klíčovým bodem Silvestra však byly bankomaty. Od desáté hodiny jsme je postupně odstavili, na hodinu nefungovaly vůbec a pak začaly do druhé hodiny ranní postupně zase nabíhat. Mezitím jsme oslavili příchod nového roku. Velký ohňostroj jsme sledovali z výšky naší bratislavské budovy, pak jsme kontrolovali, zda fungují platební karty. Noc tedy celkem zajímavá a veselá.

A novoroční ráno? 
Prvního ledna o osmé začala samotná konverze. Setkali jsme se ještě předtím, abychom prověřili, zda je vše připraveno. Nyní už v bance hodně kolegů reálně přehazuje slovenské koruny na euro. Celkově se až do 5. ledna v bance vystřídá okolo 300 lidí, kteří pracují přes den i v noci, někteří nepřetržitě celých pět dní.

Měli zaměstnanci zákaz slavit příchod nového roku?
Mohli oslavit nový rok, ale jen symbolicky, tedy bez alkoholu.

Cvičili jste přechod na euro i nanečisto?
Testovali jsme nejprve všechny systémy a takzvaný eurokonverzní víkend jsme simulovali dvakrát.

A co bankomaty, nebyly s nimi problémy?
Bankomaty začaly fungovat bez problémů a platby kartami procházely okamžitě po půlnoci. Ráno už naši klienti mohli vidět i zůstatky svých účtů na internetbankingu v eurech.

Stála jste i u zavedení slovenské koruny. V čem je přechod na euro jiný?
Tehdy jsme zaváděli slovenskou korunu s kurzem ke koruně české 1:1. Dnes je kurz jiný, 30,1260 slovenských korun za euro, což způsobuje zásahy do všech informačních systémů a pokladen. To v roce 1993 nebylo.

Dalším rozdílem je množství oběživa, které je asi patnáctinásobně vyšší, než bylo v roce 1993. Tehdy jsme sice kolkovali bankovky, ale dnes musíme oběživo rozvážet po celém Slovensku a stahovat slovenskou korunu, což je mimořádně náročné na logistiku, ale i organizaci práce a taky na nasazení lidí.

Není vám líto, že slovenská koruna po patnácti letech končí?
Určitě je mi trochu líto, že se musíme rozloučit se slovenskou korunou, která si odžila kus úspěšného života a získala si důvěru Slováků.

Pro takovou malou a otevřenou ekonomiku je však neúnosné dlouhodobě udržovat svou nezávislou měnu s nezávislou měnovou politikou a zároveň zabezpečit stabilitu ekonomického prostředí. Je to neúprosný běh života, že nyní musíme i měnu přizpůsobit liberalizovanému obchodu, volným hranicím a globálním finančním tokům. Beru to ale jako krok dopředu, který Slovensku pomůže rychleji dohánět vyspělé země.

Řekla jste, že "Slovensko je na tom jako žena, která měla 100 kilo. Udělala všechno, aby zhubla. Nyní má 60 kilo, ale pokud se s tím spokojí, postupně začne přibírat a může skončit na 120 kilech". Znamená to, že Slovensko čekají zlé časy?
Ne, vůbec ne. Znamená to, že euro je šance, ale ne řešení. Pokud chceme, aby slovenská ekonomika co nejvíc profitovala z eura, musíme i nadále pokračovat v racionální hospodářské politice, nespokojit se s výsledkem. Politika musí odpovídat stupni, ve kterém se ekonomika a země nacházejí. A klíčové bude, aby se zvyšovala flexibilita trhu práce.

Co si myslíte o euru v Česku? Zaspali jsme svou šanci?
Tuto otázku si musí každá země zvážit a rozhodnout sama. My jsme došli k závěru, že je to pro Slovensko výhodné, a současná finanční krize ukazuje, že slovenská koruna byla v tomto období mimořádně stabilní, ale pravdou je i to, co říká guvernér České národní banky, a sice, že je to politické rozhodnutí. Budoucnost ukáže, které rozhodnutí, zda euro zavést dřív jako my, nebo vyčkat jako Česká republika, bylo lepší.

Mají Slováci pocit, že konečně předběhli Česko a jsou "víc v Evropě"?
Jsem přesvědčená, že tak Slováci neuvažují. Určitě se však sami budou cítit plnohodnotnějšími Evropany a též chápou, že i proces přijetí eura přinesl Slovensku rychlejší růst, zvýšení životní úrovně a že jsme více propojeni s ekonomikou eurozóny. Euro během roku podporovalo čím dál víc lidí a hlavně mladá a střední generace se na ně těší.