Směs s dioxiny se vyvezla do Dánska, české potraviny jsou bezpečné

  • 30
Dioxiny nemusela konzumovat jen německá, ale také dánská zvířata. O importu nebezpečného krmiva do skandinávské země informovala Evropská komise. České ministerstvo zemědělství zároveň dnes informovalo, že potraviny v tuzemských obchodech jsou bezpečné a dioxiny se v nich nenašly.

Dánští zemědělci krmili německou krmnou směsí nosnice. Novináře o tom informoval mluvčí Evropské komise Frederic Vincent.

"Můžeme potvrdit, že kontaminované krmivo z Německa bylo vyvezeno i do Dánska pro nosnice," uvedl Vincent. Podle něj ale nehrozí, že vejce nosnic, k nimž se problematická krmná směs dostala, skončila na prodejních pultech, protože byla určena čistě pro chov.

V České republice se dioxiny v potravinách nenašly, informoval dnes ministr zemědělství Ivan Fuksa a vedoucí představitelé dozorových organizací. Podle Fuksy není proto důvod uzavírat hranice s Německem, ke kterému minulý týden vyzvala Agrární komora.

Ta nyní společně s potravinářskou komorou vydala další výzvu, tentokrát směrovanou obchodníkům. Ti by podle obou komor měli zavést mimořádné značení masa a vajec v prodejnách. Prokazatelně nezávadné produkty by podle nich mohly nést například značku "Bez dioxinů".
 
Mluvčí Teska Eva Karasová iDNES.cz řekla, že řetězec žádné mimořádné označení potravin nechystá. "Plně důvěřujeme českým úřadům, kteří monitorují situaci. Je zbytečné vyvolávat paniku mezi lidmi," uvedla s tím, že firma kontaktovala všechny své dodavatele vajec, výrobků z vajec a kuřecího masa, kteří potvrdili, že se nejedná o suroviny dovezené z Německa.

Slováci v prosinci koupili milion německých vajec

Slovensko minulý týden dočasně pozastavilo prodej některých potravin německého původu a v současnosti čeká na výsledky jejich laboratorních testů. Ty by měly být známé do středy, do té doby musí zboží zůstat ve skladech. "Je dočasný zákaz prodeje a uvádění do oběhu zboží potravinářského původu pocházejícího z Německa, zejména vejce, drůbeží maso a vepřové maso," řekl dnes novinářům ministr zemědělství Zsolt Simon.

Loni v prosinci Slovensko dovezlo z Německa více než milion kusů vajec, všechny se již prodaly. Během prvního lednového týdne se dovezlo více než 356 tisíc kusů vajec, vzorky z nich se nyní kontrolují. Krmiva se prý importují pouze minimálně.

Slovenské ministerstvo zemědělství by v reakci na případ chtělo prosadit, aby firmy měly povinnost oznamovat informace o dovážených produktech - kdy byly dovezeny, kdo je producentem, jaké je složení výrobku a pro koho jsou určeny. To by mělo následně ulehčit pátraní po případném nebezpečném zboží.

"Nechceme nabourat svobodný pohyb zboží, ale oznamovací povinnost je to nejméně, co můžeme od každého vyžadovat," poznamenal Simon.

Výrobce věděl o dioxinech od března. Nic neřekl

Vyšetřování v Německu ukázalo, že se nadměrné úrovně dioxinů vyskytly ve vejcích a kuřecím mase. Úřady v Německu proto minulý týden zablokovaly prodej drůbežího, vepřového a vajec z 4 700 farem a několik zemí zakázalo dovoz německých zemědělských produktů.

Do neděle ale úřady v prověřování situace pokročily a uzavřené farmy opět otevírají. Dolní Sasko například uvádí, že ze 4 400 uzavřených farem jich zůstalo pod zákazem kvůli dalším testům jen 1 470.

Ministerstvo zemědělství Šlesvicka-Holštýnska minulý týden v pátek oznámilo, že firma, která závadné krmné tuky vyráběla, věděla o jejich kontaminaci dioxinem už od března 2010, úřadům to ale nenahlásila. Ty se o tom dozvěděly až na konci prosince.

, ,