Smrtelné úrazy má omezit kontrola

Jen osm týdnů v roce je na stavbách klid, ve zbývajících 46 se zde každý týden při práci jeden člověk smrtelně zraní. Ministerští úředníci proto přišli s funkcí koordinátora, který má bezpečnost na staveništích hlídat. Návrh ministerstva práce a sociální věcí ale může narazit v parlamentu.

Počátkem roku podobný nápad smetli ze stolu opoziční poslanci. "Většina úrazů pramení z nedodržování předpisů a nový zákon by měl bezpečnost při práci posílit," vysvětluje náměstek ministra práce a sociálních věcí Petr Šimerka.

Loni se při práci na stavbách zranilo přes 5,5 tisíce lidí, čímž se tento obor zařadil mezi nejrizikovější. Počet úrazů sice rok od roku mírně klesá, ale ani tak nejde podle úředníků o žádný skvělý výsledek. Ročně navíc stojí úrazy firmy a stát 21 miliard korun.

Dál ubrat z desítek smrtelných případů a zlomených nohou či rukou má podle návrhu koordinátor, který bude dohlížet na to, aby se dodržovaly bezpečnostní předpisy, a upozorňovat na nedostatky. Něco takového má sice už dnes dělat bezpečnostní technik, ale ten je zaměstnancem firmy. Osoba zvenčí podle úředníků dodá nezávislý pohled.

Stavební firmy však z nové osoby, kterou budou muset platit, moc nadšené nejsou. "Bude to jen komplikace, koordinátor bude do všeho mluvit, ale za nic nebude odpovídat," říká šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Milan Veverka.

Bezpečnosti práce je věnováno hodně stran zákoníku práce už dnes a dohlížet nad dodržováním předpisů mají k tomu určení inspektoři. "Na kontroly ve stavebnictví máme jen asi čtyřicet lidí, a to je hrozně málo," stěžuje si však Jaromír Elbel z Českého úřadu bezpečnosti práce.

Firem, kam inspektoři dorazí, je proto minimum. A to jdou většinou najisto, protože je na nešvary upozorní odbory. "Do firem, kde nezjistí závadu odbory, ani nechodíme," popisuje Elbel.

Malému počtu kontrol odpovídá i nízký počet potrestaných hříšníků. Za celý loňský rok udělili inspektoři celkem, nejen ve stavebnictví, 473 pokut, čemuž odpovídá suma 11,4 milionu korun. "Je to hrozně málo, snažíme se o zvýšení sankcí," říká Elbel.

Dnes totiž může firma, která se prohřeší proti předpisům o bezpečnosti práce, dostat pokutu maximálně milion a opakovaně další milion, když prohřešky nenapraví. Podniká-li člověk na sebe, a takových je právě ve stavebnictví spousta, hrozí mu jen odebrání maximálně tříměsíčního platu. Úředníci tak raději více trestají hříšníky zákazem činnosti nebo zákazem používání nevyhovujících strojů.

Větší bič na neposlušné stavaře by však měl přinést připravovaný zákon o inspekci práce. Podle něj by se působnost dnešního Úřadu bezpečnosti práce rozšířila na kontrolu veškerých předpisů týkajících se práce, nejenom těch majících něco společného s bezpečností. "Inspekce práce by převzala kus dnešní role úřadů práce," říká Šimerka.

A součástí zákona, který by měl být vypracován do konce roku, budou i vyšší tresty, když firmy nebudou předpisy plnit. Zatím by měl přispět ke zlepšení koordinátor. Člověk, který bude moci tuto funkci plnit, musí získat osvědčení od firem, které vyberou k tomu účelu úředníci. A zájem o ně bude zřejmě veliký, protože koordinátor bude muset povinně kontrolovat celou řadu staveb.

Například ty, na nichž se podílí více firem s více než dvaceti lidmi a stavba trvá déle než měsíc. "Budeme hledat cesty, jak roli koordinátora zreálnit, aby to nebyla jen kancelář, která na stavbě překáží," uzavírá Veverka.