Sněmovna schválila novelu zákoníku práce

- Zaměstnanci dostali rozsáhlejší práva - delší dovolená pro mladé lidi do 33 let, větší přístup k informacím o podniku, ve kterém pracují, méně povinných přesčasů. Právě tyto klíčové změny přináší novela zákoníku práce, kterou včera schválila po bouřlivých diskusích Poslanecká sněmovna. Novelu zákoníku práce požadovala Evropská unie. V Poslanecké sněmovně se kolem ní strhl ostrý spor.
Co přináší nový zákoník 
 
stejně dlouhou dovolenou bez ohledu na věk 
*
povinnost zaměstnavatele projednávat situaci ve firmě se zaměstnanci 
*
přísnější podmínky pro přesčasy 
*
"mateřskou dovolenou" i pro muže 
*
povinnost firmy konzultovat hromadné propouštění
*

Poslanci se hádali o to, co v novele skutečně být musí a co pod rouškou požadavků unie politici do novely prosazují z vlastních volebních programů.

ODS nakonec hlasovala proti novele. Její poslanci se totiž domnívají, že ochrana práv zaměstnanců zachází příliš daleko a poškodí schopnost českých podniků konkurovat ve světě.

Ze stejného důvodu odmítli novou podobu zákoníku i dva poslanci Unie svobody, ostatní spolu s ČSSD a KDU-ČSL novou podobu pracovního práva podpořili.

Díky zásahu Unie svobody nakonec z novely vypadl zákaz uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou.

"Zákoník práce tak, jak byl přijat, otevírá cestu do Evropské unie a otevírá prostor pro naše podnikatele a vytváří obyčejné civilizované pracovněprávní vztahy hodné dvacátého století," řekl ministr práce Vladimír Špidla.

Pokud by sněmovna odmítla, hrozila zemi výtka ze strany Evropské unie.  Nová podoba zákoníku práce dává lidem šanci sdružovat se kromě odborů i v podnikových radách. Právě přes ně se zaměstnancům otevřel přístup k širokému okruhu informací.

"Povinnost zaměsntnaců zachovávat mlčenlivost a tím uchránit citlivé informace s povahou obchodního tajemnství bohužel novela dostatečně neřeší," řekl Oldřich Svoboda, generální ředitel firmy Hella Autotechnik.

ODS chtěla právě tyto práva otupit svými pozměňovacími návrhy, z nichž nakonec téměř žádný neprošel. "V konečném důsledku tato novela bude znamenat zvýšení ceny českých výrobků, snížení jejich konkurenceschopnosti a tlak na zvyšování nezaměstnanosti. To vše se děje ve jménu takzvané ochrany zaměstnanců," kritizoval zákoník šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.