Sněmovna schválila zákon o konkursu

- Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o konkursu a vyrovnání. Novela si klade za cíl posílit postavení věřitelů před dlužníky a podstatně zjednodušit vymáhání peněz dlužníků a celkově zefektivnit konkursní řízení. Podle zákona je zcela neudržitelé, aby rostoucí počet konkursních řízení stále financoval státní rozpočet a je nutné proto vymezit lepší podmínky pro věřitele.

Kabinet zákon považuje za jeden z nástrojů při řešení problémů podniků, které zaměstnancům neplatí mzdy. Pravicoví poslanci však nesouhlasí s tím, že by zákon vyplacení mezd zaručil.

Co je konkurs
Vyhlášení konkursu přišlo proto, že podnik byl natolik zadlužený a v tak vážné platební neschopnosti, že jeho hospodaření vzal na popud věřitelů do svých rukou krajský obchodní soud. Ten do podniku vyslal správce, který v něm nyní rozhoduje místo dosavadního managementu. Správce konkursní podstaty by měl nyní podnik řídit tak, aby dluhy vůči věřitelům alespoň z části vyrovnal. V úvahu v zásadě připadá prodej podniku jako celku, prodej jednotlivých dceřiných společností, případně rozprodání části nemovitostí, zařízení či dalšího majetku. Zastavení výroby a likvidace by přišly až ve chvíli, kdyby se žádný zájemce neobjevil.

Jaké podniky nevyplácejí svým zaměstnancům mzdy:
- nejhůře jsou na tom zaměstnanci brněnského Zetoru. Od června dostávali jen šedesát procent platu, od října se však výplaty zcela zastavily.
- zaměstnanci ČKD Dopravní systémy nemají platy za květen a červen, chybí jim také část odměn a stravného.

Co mohou lidé, kteří nedostávají mzdy, dělat?
- mohou podat na podnik žaloby (ty ovšem zatím nikomu nepomohly),
- navrhnout podnik do konkursu (zaměstnanci se toho kvůli špatnému zákonu obávají, odbory proto žádají jeho novelu).