Sněmovna ztížila privatizaci ČEZ a Telecomu

  • 17
Poslanec Ivan Pilip (US) ve středu prosadil ve sněmovně závažnou změnu obchodního zákoníku, jež by mohla podstatně snížit příjmy státu z privatizace, případně celou privatizaci zpozdit či zkomplikovat. Pilip využil nepozornosti zákonodárců jiných stran a ze zákoníku vymazal paragraf, jenž nyní u privatizace ruší povinnost výkupu akcií od drobných akcionářů. Novela už odešla do Senátu. Pokud tam projde, museli by příští majitelé Telecomu, ČEZ či Unipetrolu nabídnout drobným akcionářům za jejich papíry stejnou cenu, jakou slíbí státu.

Novela už odešla do Senátu. Pokud tam projde, museli by příští majitelé Telecomu, ČEZ či Unipetrolu nabídnout drobným akcionářům za jejich papíry stejnou cenu, jakou slíbí státu.

Na takové zacházení mají drobní akcionáři právo, aby se mohli chránit, když ve firmě proti jejich vůli získá rozhodující slovo nový vlastník. U privatizace je však v zákoně výjimka, pomocí níž si stát chrání své příjmy. Pokud si totiž investoři budou muset dát stranou peníze na výplatu drobných akcionářů, pak podle investičních bankéřů budou méně velkorysí i vůči státu.

"Mohu vás ujistit, že pokud by toto platilo, pak by stát za Komerční banku rozhodně nedostal 40 miliard," uvedl šéf pražské pobočky investiční banky J. P. Morgan Johannes Kinský, jenž se boje o Komerční banku účastnil. Pilipův návrh však může mít další důsledky bez ohledu na to, zda nakonec bude platit, či nikoli.

Uchazeči o koupi české energetiky, což je největší privatizace v historii, totiž už za měsíc mají předložit státu konečnou nabídku ceny. Jestliže nevědí, kolik akcií budou muset v případě vítězství za tuto cenu koupit (zda pouze akcie nabízené státem, nebo i podíly drobných akcionářů), může se prodej zkomplikovat.

U Telecomu by změna zákona mohla některé zájemce přímo odradit. "Odvětví je v globální krizi, uchazeči jsou zadlužení a vyčerpaní. Klást na ně další nároky by se mohlo vymstít," varuje analytik Patria Finance Ondřej Daťka.

V případě privatizace energetiky jde Pilipovi též o zastavení celého procesu, jejž považuje za neprůhledný a zmanipulovaný. "Mým primárním cílem je odstranit stav, kdy se stát obohacuje na úkor drobných akcionářů. Bude-li vedlejším produktem zbrzdění této nezodpovědné privatizace, tím lépe," říká Pilip.

Poslanci ODS a ČSSD však Pilipa kritizují za to, že je obelstil. Prý tajil závažnost svého návrhu, který navíc považují za škodlivý. "Je to pokoutná forma novelizace, a navíc to může snížit příjmy státu," soudí poslanec ČSSD Bohuslav Sobotka. "Musí se to opravit," dodává poslanec ODS Oldřich Vojíř, jenž měl za úkol zákon ve sněmovně sledovat a dopady Pilipova návrhu přehlédl.

Pro návrh omylem hlasovalo několik poslanců jeho strany a skoro celý klub ČSSD. "Samozřejmě to byl omyl," přiznal Sobotka. Zhruba před rokem už výjimka jednou málem ze zákona vypadla, ale pak ji poslanci do zákona vrátili. "Nevěřím, že to tentokrát projde. Pokud ano, bude to velká změna," dodává Daťka.