Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Snowboard za deset tisíc nemusí být skvělý

  16:29
Na prvním, nejspíš vypůjčeném prkně získal jistotu, že snowboarding je to pravé ořechové. Teď stojí před otázkou, jaký snowboard si vybrat pro letošní zimu i příštích pár sezon, aby si mohl užívat na svém. Ze všech stran slyší, že dobré prkno pod osm tisíc korun nepořídí. Víc než deset tisícovek zase ve vlastní nebo rodičovské kapse nenajde. Zdá se, že rozhodnutí je jasné.

Jenže každé desetitisícové prkno nemusí být dobrou investicí. Ukázal to test snowboardů MF DNES a iDnes, při němž šest závodníků a šest zkušených amatérů vyzkoušelo na ledovci v rakouském Hintertuxu dvanáct prken. Čtyři modely za ceny mezi osmi- a desetitisícovou magickou hranicí skončily jen s průměrnou známkou v druhé části výsledného pole. Na samém jeho konci se ocitl nejdražší zástupce testu - Choc Carbon za baťovských 9990 korun, tedy za cenu stejnou jako vítězné prkno. Tím se stalo Nitro Titan.

Test naopak ukázal, že tolik zatracované "noname" snowboardy neznámých výrobců z obchodních domů za poloviční cenu nemusí být zcela k zatracení. Do první poloviny žebříčku se vklínil snowboard Pale Nidus neznámého výrobce, který nabízí Carrefour za 4885 korun. Nechal tak za sebou dvojnásobně dražší prkna. Nebyl to žádný zázrak, prošel zkouškami s trojkou na vysvědčení, ale slušný průměr, jak ho ocejchovali testeři. "Celkem dobrá stabilita, dobře se na něm odráží, ale přechod z hrany na hranu je pomalý, moc nezrychluje v zatáčkách," napsala do protokolu závodnice Jana Čechová.

Vítěz testu
Nitro Titan za 9990 korun zvítězilo ve většině kategorií. Dobře ovladatelné, hezky drží na hranách, dobře točí, dobře se na něm skáče. Tak posoudili prkno populární americké značky testéři.

Výhodný nákup
Snowboard LTB Performance za 8500 korun skončil s podobnou známkou jako vítězné Nitro, stojí však o patnáct set korun méně.

Z relativního úspěchu jednoho neznámého prkna nelze vyvozovat žádné obecné závěry, další "noname" testu, rakouský Cobble, skončil dřív, než dospěl do poloviny zkoušek a musel být z hodnocení vyřazen. Po několikeré výměně vázání vzaly za své inserty, tedy kovové otvory pro šrouby. Taková výměna vázání není přitom nic neobvyklého, obzvláště začátečník si zkouší různé pozice vázání na prkně, než přijde na tu, která mu vyhovuje.

Který snowboard by tedy ti, kteří je dva dny testovali na sjezdovce, v rampě i v neupraveném terénu, doporučili člověku z úvodu tohoto textu? Kterékoliv z první pětice značek. "Hodnotím je jako nejlepší ze všech, které jsme testovali. Po všech stránkách doporučuji všem," řekl o vítězném Nitru těsně po jízdě juniorský vicemistr v bordercrossu Michal Novotný.

Nutno podotknout, že testeři nevěděli, která prkna hodnotí, všechna měla jednotnou barvu a místo značky logo pořadatele testu. "Slušné univerzální prkno pro každého," zhodnotil závodník a konstruktér snowboardů Jan Příhonský Cult značky Wild Duck. O Elanu se zase vyjádřil: "Docela pohoda, určitě jedno z nejlepších, co jsme tu měli." Dobře dopadly v hodnocení ještě LTB Performance a Völkl Sensor.

Jak se testovalo

Do testu bylo vybráno devět snowboardů známých značek v cenách od 8 do 10 tisíc korun ze speciálních obchodů, jež byly v polovině listopadu k dostání. Výběr doplnila tři neznámá prkna z pražských obchodních domů v cenách od 3500 do 5339 korun. Zkoušející používali vlastní vázání i způsob nastavení.

Školními známkami od jedné do pěti hodnotili jízdu po hranách, stabilitu, točivost, jízdu mimo upravený terén, pozadu (fakie control), odraz při skoku (ollie) a celkový dojem. Aby byla zachována co největší objektivnost, prkna byla z vrchní strany polepena samolepicí tapetou a opatřena pořadovými čísly.

Nejlepších pět prken po prvním kole podrobili jezdci­-profesionálové ještě další testovací jízdě, kde už hodnotili slovně i známkami pouze celkový dojem z jízdy.

Pořadí snowboardů v testu MF DNES a iDNES
Nitro Titan (USA, 9990 Kč) ****
Z reakcí závodníků: Dobře ovladatelné, dobře zrychluje v zatáčkách. Všechno dobře ustává. (Čechová) * Je to asi jediné prkno, které má progresivní rádius, menší vzadu a větší vpředu. Používá to pár firem, aby zlepšily jízdní vlastnosti popředu a na výjezdu ze zatáčky, ale jde to na úkor jízdy pozadu a skákání. Komplexní dojem je dobrý. * (Příhonský) Takové všestranné prkno, spíš pro pokročilejší. (Mrázik)
LTB Performance (Česká republika, 8500 Kč) ****
Dobře se mi na něm jelo, hezky drží, dá se na něm víc blbnout než na ostatních. (Tomčíková) * Má dobrý sidecut, drží na sněhu, dobře se s ním dá odrazit. (Mrázik) * Dobře drží po hranách. Není to až takový luxus, docela slušně se na něm dělá ollie. (Novotný)
Wild Duck Cult (Švýcarsko, 9790 Kč) ****
Jelo se mi na něm docela dobře, drží hezky na hranách. Na freestyle trochu horší, nemá takovou flexibilitu. (Tomčíková) * Relativně dobré, ale v žádné kategorii nemá vynikající vlastnosti. Slušné univerzální prkno pro každého. (Příhonský) * Hodně tvrdé, spíš freerideové prkno pro mohutnějšího chlapa. (Čechová) * Je to živé prkno. Dobře drží po hraně a dobře točí. (Najman)
Völkl Sensor (Německo, 9890 Kč) ****
Trochu měkčí, takže špatně drží. Docela dobře se s ním blbne, je pružné, olíčko se s ním dá v pohodě udělat, něco lehce pod průměr. (Mrázik)
Elan Vanninen (Slovinsko, 9990 Kč) ****
Určitě jedno z nejlepších prken, co jsme tu měli. Má dobrý tvar, optimální tvrdost. Jediné, co se mu dá vytknout, jsou inserty daleko od sebe, takže se vázání nedá posunout blíž k sobě. (Příhonský) * Pro holku dobré, ale pro mě je moc měkké. (Novotný)
Pale Nidus (výrobce neznámý, 4885 Kč - Carrefour) ***
Limited Drifter (USA, 8490 Kč) ***
Nidecker Picto (Švýcarsko, 9420 Kč) ***
Orange (výrobce neznámý, 3499 Kč - Tesco) ***
Hammer Misty (Francie, 8500 Kč) ***
Choc Carbon (Česká republika, 9990 Kč) ***
Cobble Buster (Rakousko, 5399 Kč - Gigasport)
Diskvalifikován - v průběhu testu se strhly inserty.

Snowboard, vázání, boty: vše musí do sebe zapadat

Základní otázka "tvrdé, či měkké prkno", kterou ještě nedávno zvažovali začátečníci, dnes už není na pořadu dne. Tvrdé alpine snowboardy jsou spíš záležitostí minulosti. Převážná většina snowboardistů jezdí na prknech s měkkým vázáním.

Stejně tak dříve používané dělení na kategorie jako freestyle, freeride nebo freecarve je dnes téměř bezpředmětné. Většina jezdců používá jedno prkno bez ohledu na to, zda je zrovna v U­rampě, na sjezdovce nebo v neupraveném terénu. Samozřejmě pokud přes noc napadne půl metru prašanu, přijde docela vhod prkno delší o 10 až 20 centimetrů.

Materiály používané pro výrobu snowboardů se značně liší. Jádro prkna může být vyrobeno ze dřeva nebo polyuretanové pěny anebo v kombinaci obou. K potažení jádra se používá sklolaminát nebo uhlíková či grafitová vlákna. Skluznice se vyrábějí z materiálů na bázi polyethylenu, rozdíl je však ve způsobu jejich úpravy. Takzvaná sintrovaná skluznice je tvrdší, odolnější a lépe absorbuje vosk než levnější a pomalejší extrudovaná. Ještě rychlejší než sintrovaná, zato ale měkčí, je grafitová skluznice.

Rozdíl je i v tom, jakou konstrukcí jsou všechny materiály spojeny. U takzvané capové konstrukce jsou povrchová vrstva i boky z jednoho kusu, který je přetažen až k hraně. U sendvičové jsou jednotlivé komponenty navrstveny na sobě a mezi povrchovou vrstvu a hranu je vložena zvláštní boční stěna.

Jak vybírat snowboard: nakupovat raději ve specializovaných obchodech, kde prodávají lidé, kteří snowboardingu rozumí a dokážou lépe poradit než ve sportovních obchodních domech. Znát výšku (orientačně platí, že freestylové prkno má sahat zhruba mezi bradu a nos, zkušenější jezdec volí delší), váhu (většina výrobců uvádí hmotnost, pro kterou je prkno určeno), velikost nohy (špička boty nesmí prkno přesahovat, příliš široké prkno je hůř ovladatelné).

Celé prkno podrobit prohlídce povrchové vady (např. mezery mezi jednotlivými vrstvami, rezavé nebo špinavé hrany, vady na skluznici...) napovídají, že jde o prkno druhé jakosti. Vyzkoušet tvrdost (když uchopíte prkno za špici a zatlačíte v místě mezi inserty, musí se přes odpor prohnout a pak zase rychle vrátit do původní polohy; měkké prkno se prohýbá až moc a pomalu se vrací, příliš tvrdé se neprohne).

Technické minimum

Jízdní vlastnosti snowboardů určuje několik hlavních faktorů, jejichž kombinace tvoří rozdíly mezi chováním jednotlivých prken. Jsou to délka, efektivní hrana, šířka uprostřed a na patě a špičce, výška špičky a patky, sidecut, flex, camber, materiály a typ konstrukce.

Flex (pružnost)
Je to velmi důležitý faktor ovlivňující jízdní vlastnosti. Tvrdý snowboard se lépe chová na tvrdém sněhu či ledu a ve vysokých rychlostech a je stabilnější při skocích. Měkké prkno je snadněji ovladatelné, více odpouští chyby jezdce, ale nedrží tak dobře na hraně a při vyšších rychlostech může vibrovat. Platí zásada, čím těžší a zkušenější jezdec, tím tvrdší by měl mít prkno.

Camber
Je to výška místa ve středu prkna mezi skluznicí a podložkou, na které snowboard leží. Dává prknu pružnost a živost a má podstatný vliv na držení a změny hran.

Kontakt se sněhem
Délka, kontaktní plocha a šířka prkna určují, jak stabilní a rychlý snowboard bude. Obecně platí, že delší snowboard je stabilnější a rychlejší, kratší se snadněji ovládá. Užší prkno zrychlí přechod z hrany na hranu, ale širší bude stabilnější.

Špička a pata
Výška, délka a míra zvednutí špičky a patky sice ovlivňují schopnost prkna probíjet se různými sněhovými podmínkami, ale nejsou pro výběr zas tak důležité. Je však dobré vědět, že delší špička a patka jsou lepší do měkkého sněhu, kratší na tvrdý sníh.

Sidecut (boční výřez)
Je udáván v metrech a vyjadřuje poloměr kružnice, jejíž obvod by prkno opsalo při otáčce o 360°. Vypovídá o tom, jak bude prkno při tlaku na hranu točit. Čím větší sidecut (tedy čím menší číslo, které ho vyjadřuje), tím je prkno točivější.

Na botách nešetřit

Boty jsou nejdůležitější částí vybavení, proto je jejich výběru třeba věnovat pozornost. Prknu se jezdec může přizpůsobit, pokud mu však mrznou nohy v těsných botách, šance, že se bude těšit na svah, jsou mizivé. Na druhou stranu, pokud se i v utažené botě noha hýbe do stran, bude to nejen bolet, ale ovlivní podstatně ovládání prkna. Když se při změně hran nejdříve musí zvednout noha v botě a až poté snowboard, budou i jednoduché oblouky znamenat dřinu.

Nedostatečně pevné boty mohou způsobit i zranění. Vhodnější než levné jednodílné boty je obuv složená z vnější boty a vnitřní botičky. Není rozhodující, zda je se šněrováním či bez něj, podstatné je, aby pevně držela nohu v teple, suchu a pohodlí.

Jak vybírat boty: každá noha je atypická, je třeba vyzkoušet více typů a zvolit ten nejvhodnější. Ženy by měly volit mezi dámskými modely, jsou lépe přizpůsobeny anatomii ženské nohy.

Vázání je nutné vybírat spolu s botami

Stejně jako noha v botě i bota ve vázání musí perfektně sedět. Pokud v něm "plave", zpomalují se reakce prkna a zhoršuje se tím jeho ovladatelnost. Vázání je proto třeba vybírat podle bot, protože spolu s botou zprostředkovává přenos sil na snowboard. Nejsnadnějším řešením je zvolit boty a vázání od jednoho výrobce. Většina z nich nabízí vázání ve dvou až třech velikostech.

Není podstatné, zda je vázání vyrobeno z plastu, kovu či z kombinace obou materiálů, je však nutné, aby všechny součásti byly plně nastavitelné. Vedle klasického vázání s přezkami se jž několik let používá i takzvaný Step­in systém, u něhož odpadá zapínání přezek. Podobně jako u sjezdových lyží stačí našlápnout a noha ve speciální tvrdé botě je připevněna. Pohodlnost a rychlost zapínání je však vykoupena nepohodlnou chůzí, a proto step­in stále zůstává spíše výjimkou.

Highback (patka) tvoří oporu hlavně pro spodní část nohy a kotník, pomáhá při přenosu sil z těla na snowboard. Míra jejího naklopení určuje rychlost a množství námahy při změně hran.

Přezky by měly být vybaveny ráčnami k rychlému zapnutí a měly by být kvalitně polstrované, aby po utažení netlačily, ale přitom držely botu pevně.

Baseplate (základna), jejíž součástí jsou nastavitelné kotouče, slouží k upevnění vázání k prknu. Měla by zároveň tlumit vibrace.

Jak vybírat vázání: vázání kupovat dohromady s botami, nebo alespoň vyzkoušet, zda bota do něj pasuje. Vyzkoušet si upínání přezek.

Test snowboardů.

Test snowboardů.

Test snowboardů.

Autoři:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

Průlomový lék na hubnutí dráždí cenou. Kúru za tisíce lze vyrobit za pět dolarů

29. března 2024

Lék Ozempic od společnosti Novo Nordisk je jedním z hitů posledních měsíců. Ukázalo se totiž, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

Zastropování dotací by bylo pro české zemědělce smrtící, říká ministr Výborný

29. března 2024

Kdyby se Česká republika rozhodlo tzv. zastropovat zemědělské dotace, musela by je zastavit na...

Nukleární restart. V USA poprvé vracejí do provozu uzavřenou jadernou elektrárnu

29. března 2024  14:34

K jaderné elektrárně Palisades u Michiganského jezera to z Chicaga trvá autem dvě hodiny. Spuštěna...

Kdo má v Evropě nejlepší vlaky, odhalil žebříček. Česko se stydět nemusí

29. března 2024

Přestože je vlaková doprava stále dražší než letecká, vlaky v Evropě nejenom vzhledem ke své...

Deset tisíc eur za kabelku Chanel. Ikona luxusu se o zákazníky neobává

29. března 2024

Ačkoli velká část zákazníků po celé Evropě pod vlivem inflace omezila nákupy některých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...