Sobotka a Gross chtějí mocnou finanční policii

  • 216
Ať člověk ve velkém fixluje s daňovými doklady nebo třeba jen schovává do kapsy příjmy z pronájmu chalupy, příští rok touto dobou může skončit u výslechu na novém policejním útvaru. Policie navíc může dostat oprávnění zjistit si o daňových poměrech lidí i firem víc údajů než dnes.

Ministři Bohuslav Sobotka a Stanislav Gross oprášili plán na zřízení finanční policie - zvláštního oddělení, které má od příštího července v počtu zhruba 250 lidí bojovat proti daňovým podvodníkům. Přednost mají mít závažné případy.

"Materiál na zřízení finanční policie je připraven pro jednání vlády," potvrdil ministr vnitra Stanislav Gross, pod něhož budou daňoví detektivové spadat stejně jako každá jiná policejní jednotka.

Nový útvar má mít v policejní hierarchii vysoké postavení na úrovni vyšetřovatelů a kriminální policie. Jeho prací bude zkoumat podezření z velkých daňových úniků a podvodů a sbírat důkazy pro obžalobu v případném trestním řízení.

"Došlo by k určité specializaci v rámci činnosti policie právě na tu oblast daňové trestné činnosti," uvedl ministr financí Sobotka.

Jeho lidé mají pro finanční policisty řadu námětů: například rozkrývání řetězců firem švindlujících s odvody a odpočty daně z přidané hodnoty, což berní úředníci hodnotí jako jeden z největších daňových úniků v zemi.

Jen za loňský rok finanční úřady prošetřovaly 45 tisíc případů kvůli nesrovnalostem v DPH. Úřady našly miliardu korun v neoprávněných žádostech firem o odpočet DPH, další miliardu firmám doměřily. Vedle toho státu chybí na DPH 39 miliard korun daňových nedoplatků, což je hlavní díl z celkové sumy nedoplatků ve výši sto miliard.

Vláda navíc zabije dvě mouchy jednou ranou. Ve finanční policii má dostat novou práci část celníků, které by jinak nebylo potřeba kvůli vstupu do Evropské unie a otevření celních hranic vůči všem sousedním zemím. Počítá se také se stávajícími policisty či odborníky daňové správy.

Pod praporem boje s daňovou kriminalitou však ministři chystají nenápadné, ale podstatné rozšíření pravomocí policie. Daňovým detektivům chtějí dát do ruky nový nástroj, a sice právo prohlížet daňové záznamy občanů a využívat informace z finančních úřadů pro vyšetřování.

Tak daleko smí nyní policisté jít jen v případě, že získají souhlas soudce. Jinak jsou berní úředníci vázáni mlčenlivostí.

"Mezi finanční policií a orgány daňové a celní správy by měl existovat vztah založený na vzájemnosti v rozsahu prolomení mlčenlivosti," uvedla Marie Masaříková z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Zatímco samotné zřízení finanční police je pouze věcí vlády, pro rozšíření pravomocí je už potřeba změna zákona a souhlas parlamentu. Ministr financí tuto změnu navrhuje v rámci nového daňového řádu, který má připraven pro jednání vlády.

To, v čem policisté a berní úředníci vidí účinnější nástroj pro boj s podvodníky, připadá právníkům jako nemístné narušování ochrany soukromí. "Je to podobné jako odposlechy či získávání údajů z bank. To jsou obrovské pravomoci, a kdyby k těmto věcem měla přístup policie, obrovsky by narostl počet osob, které by si mohly o vás vyžádat údaje," uvedl právník Jan Černý z advokátní kanceláře Černý - Raupachová.