Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Sobotka chce obnovit nemocenskou v prvních třech dnech, Babiš je proti

  • 194
Podle premiéra Bohuslava Sobotky je potřeba znovu zavést nemocenskou v prvních třech dnech nemoci. Výše dávky by ale závisela na dohodě odborářů se zaměstnavateli i na „možnostech úpravy“ odvodů na nemocenské pojištění. Sobotka to v úterý řekl novinářům. Vláda má zrušení takzvané karenční doby ve své koaliční smlouvě.

Negativní postoj k tomuto kroku má ale ministr financí Andrej Babiš. Proti jsou i zaměstnavatelé. Odbory naopak po proplácení nemocenské od počátku stonání volají. Teď od 4. do 14. dne platí zaměstnavatel náhradu mzdy, od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

„V každém případě je potřeba se vrátit k proplácení nemocenské i v prvních třech dnech nemoci. Domnívám se, že ta dávka by měla být o něco nižší, než je v dalších dnech nemoci, ale v každém případě není v pořádku a není spravedlivé, pokud lidé, kteří jsou zaměstnaní, platí si zdravotní pojištění, v prvních třech dnech nedostanou ani korunu,“ uvedl premiér.

Podle něj by nemocenská v prvních třech dnech stonání měla být o něco nižší než v dalších dnech, záležet ale bude na dohodě mezi odboráři a zaměstnavateli i na „možnostech úpravy eventuální platby pojistného“, tedy nejspíš na shodě na případném zvýšení či snížení odvodů. Sobotka řekl, že k diskusi vyzval i koaliční partnery - ANO a lidovce. Vláda ve své koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom tripartita dohodne.

„Já se k tomu (zrušení karence) stavím negativně, protože samozřejmě na podnikatelích je už dost velká zátěž,“ uvedl v Bruselu Babiš. Poukázal na podmínku, že musí být dohoda v tripartitě. „Pokud vím, tak zaměstnavatelé jsou proti, takže uvidíme, až to bude na stole, k čemu dospějeme,“ dodal.

Odbory na posledním loňském tripartitním zasedání avizovaly, že zrušení takzvané karenční doby budou letos prosazovat. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula řekl, že je nejdřív nutné znát vývoj výdajů a další ukazatele a také diskutovat o výši pojistného pro zaměstnavatele. Konkrétní částky, jak by měla dávka vypadat, nechtěl zatím přiblížit.

,