Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

Sobotka: ČSSD podpoří rozhodnutí vlády o větší integraci v EU

  • 890
Pokud se česká vláda rozhodne pro větší evropskou integraci, může v tomto směru počítat s podporou ČSSD. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl šéf strany Bohuslav Sobotka. Podle něj je pro Česko dlouhodobě výhodné, aby se přiklonilo k návrhům Německa a Francie a stalo se součástí tvrdšího jádra EU.

"My jsme v tuto chvíli čistými příjemci prostředků z Unie a jestliže po nás v tuto chvíli EU chce určitý příspěvek pro záchranu eurozóny, jde i o stabilitu našich vlastních pracovních míst," uvedl Sobotka. Jeho strana prý ale očekává, že vláda bude s opozicí na toto téma diskutovat.

O tom, že výhody větší integrace Česka v Unii převažují, je přesvědčen také vicepremiér a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Země si ale podle něj musí pohlídat, aby nebyla zatížena pravidly, která mají smysl jen pro vyspělejší země EU. Jako riziko pro českou ekonomiku vidí například možnost sjednocení daní v rámci celé Unie.

Jak chce EU zpřísnit rozpočtovou disciplínu

"Každá země si musí ohlídat své komparativní výhody. Nám bude ještě nějaký čas trvat, než se dostaneme na úroveň zemí jako je například Dánsko. K tomu ale potřebujeme vlastní daně," uvedl Schwarzenberg v diskusním pořadu s tím, že nyní má země možnost si daně a sociální dávky nastavit podle vlastní hospodářské situace.

Česká republika se musí do osmi dnů rozhodnout, zda poskytne Mezinárodnímu měnovénu fondu půjčku ve výši zhruba 3,5 miliardy eur, téměř 90 miliard korun. O možnosti půjčky bude podle Schwarzenberga v nejbližší době jednat vláda a šéf TOP 09 si myslí, že Česku nezbývá mnoho jiných možností, než peníze poskytnout.

Peníze se Česku vrátí v podobě dotací

Sobotka poskytnutí půjčky podpořil. Zdůraznil, že jde o prosperitu země. Jde podle něj o částku, která se Česku vrátí na příspěvcích z EU během dvou let.

Půjčka je součástí opatření k záchraně eura, na nichž se měly dohodnout státy eurozóny i ostatní členské státy na bruselském summitu v uplynulých dnech.

Státy eurozóny se sice dohodly na smlouvě o unijní reformě, kterou ale odmítla Velká Británie. Ostatní nečlenské země eurozóny včetně Česka si vymínily čas na rozmyšlenou a na konzultace se svými parlamenty.

Premiér Petr Nečas (ODS) v pátek po summitu uvedl, že se teprve rozhodne, zda se Česko připojí k nově vznikající evropské mezivládní smlouvě o záchraně eura. Podle něj vše bude záviset na konečné podobě dokumentu, z něhož jsou zatím k dispozici jen teze.

Schwarzenberg si myslí, že premiérovo stanovisko nebude odmítavé. "Já jsem přesvědčen, že pan premiér si je povědomen nesmírné odpovědnosti, kterou toho času nese za osud České republiky, a že ví, že se Česká republika nesmí a nemůže izolovat v Evropě. Že by to bylo nastoupení velice strmé cesty dolů," řekl.