Premiér Bohuslav Sobotka (přijal 18. března v Praze generálního tajemníka...

Premiér Bohuslav Sobotka (přijal 18. března v Praze generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Ángela Gurríu. | foto: ČTK

Česko poroste podle OECD o 1,1 procenta. Sobotka odmítl poplatky na VŠ

  • 4
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj očekává růst české ekonomiky letos o 1,1 procenta a příští rok o 2,3 procenta. Vyplývá to ze zprávy OECD, kterou premiérovi Bohuslavu Sobotkovi předal generální tajemník OECD Ángel Gurria. Sobotka odmítl doporučení, aby Česká republika zavedla poplatky na vysokých školách.

Čísla vyplývají z březnového hospodářského výhledu OECD. OECD zároveň doporučuje setrvat v současném nastavení měnové politiky, dokud neodezní riziko deflace, a udržet neutrální rozpočtovou politiku.

"Česká republika považuje OECD za špičkovou a velmi profesionální organizaci. Souhlasím s tím, že posílení konkurenčního prostředí souvisí s lepším propojením vzdělávacího systému a trhu práce," řekl český premiér po setkání s mexickým tajemníkem OECD Gurriou.

V souladu s doporučením mezinárodní organizace chce podle Sobotky česká vláda podpořit více technické obory a zapojit zaměstnavatele víc do vzdělávacího systému. S čím naopak současná vláda, kde má největší zastoupení ČSSD, nesouhlasí, je doporučení OECD, aby byly zavedeny poplatky na vysokých školách.

Gurria se při tiskové konferenci s českým premiérem podivil tomu, že má Česká republika více univerzit než předškolních zařízení. Právě dostatek předškolních zařízení podle tajemníka OECD pomáhá většímu zapojení žen s malými dětmi na trhu práce.

To přesně koresponduje s úvahami české vlády, konkrétně ministra školství Marcela Chládka a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, jejichž ambicí je, aby děti měly nárok na místo v mateřské školce již od dvou let. K tomu, aby kapacita školek, byla dostatečná, hodlají využít peníze, jež má země šanci z fondů Evropské unie. (více o tom najdete zde)

K tomu, jak by mohla vypadat budoucí důchodová reforma místo té, kterou prosadila vláda Petra Nečase a kterou chce Sobotkova vláda zrušit, český premiér řekl, že vláda bude hledat cesty, jak posílit třetí penzijní pilíř. Tedy ten, ve kterém si lidé sami spoří se státní příspěvkem.

Koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL počítá se zrušením druhého penzijního pilíře, v jehož rámci mají nyní lidé šanci tři procenta z povinných sociálních odvodů přesměrovat do soukromých penzijních fondů. Sobotka řekl, že vláda nepočítá s vyšší tempem prodlužování věku pro odchod do penze.