Premiér Bohuslav Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Sobotka: Bakala prodejem RPG bytů morálně a podnikatelsky selhal

  • 567
Premiér Bohuslav Sobotka ostře kritizoval prodej společnosti RPG Byty. Podle něj je transakce v rozporu s doprivatizační smlouvou. Obchod kritizoval i prezident Miloš Zeman nebo představitel vládní opozice Miroslav Kalousek z TOP 09. O morálním selhání Zdeňka Bakaly hovoří Sobotka i ministr financí Andrej Babiš.

Málokdy se stává, že obchod dvou soukromých společností hodnotí přední politici. Ve čtvrtek oznámený prodej RPG Bytů spoluvlastněných Zdeňkem Bakalou německému fondu Round Hill (více o obchodu čtěte zde) ale jejich reakce vyvolal.

Kvůli tomuto obchodu se do Bakaly ostře obul i premiér Sobotka. „Je zřejmé, že Zdeněk Bakala definitivně porušil svůj opakovaný veřejný příslib, že se bude o bytový fond starat a v případě zájmu umožní prodej bytů jejich nájemníkům. Je to jeho velké morální i podnikatelské selhání,“ reagoval pro iDNES.cz premiér.

Právě jemu přitom dávají političtí konkurenti celou situaci často za vinu kvůli privatizaci skupiny OKD, jejíž součástí bylo i 43 tisíc hornických bytů - základ dnešní firmy RPG Byty.

Sobotka byl ministrem financí v roce 2004, kdy privatizace zbývajícího státního podílu v OKD probíhala. Akcie tehdy koupili majitelé většinového podílu v OKD, Viktor Koláček a Petr Otava, a celou firmu pak obratem prodali Bakalovi a jeho partnerům.

06.srpna 2015 v 13:51, příspěvek archivován: 06.srpna 2015 v 15:39

Pan prezident k prodeji bývalých hornických bytů: Pan Bakala znovu porušil slib, že byty prodá nájemníkům za zvýhodněnou cenu.

Podobně jako Sobotka se na Twitteru vyjádřil i mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Oba narážejí na Bakalova slova z roku 2004, která si veřejnost vyložila jako závazek k prodeji bytů jejich majitelům. „Společnost preferuje, aby byty OKD v budoucnu získali lidé, kteří v nich bydlí. Je rozhodnuta zahájit projekt, jehož součástí bude pomoc těm, jimž by jejich poměry neumožnily koupi nemovitosti,“ napsaly zástupci RPG v časopisu Horník.

Podobné signály vysílal i sám Bakala. „Chystáme strategii, pomocí níž byty přejdou na jiné majitele, nájemníky či obce,“ řekl na podzim 2005 v rádiu Frekvence 1. V těchto slovech nájemníci často viděli příslib budoucího odprodeje a investovali do bytů vlastní prostředky.

Premiér: Prodej bytů jde proti doprivatizační smlouvě

Sobotka ovšem v kritice aktuální transakce jde dál a odvolává se právě na smlouvu, kterou coby ministr financí s Bakalou uzavíral. „Prodej bytů mimo struktury spojené s OKD není podle mého názoru v souladu se záměrem smlouvy, uzavřené při doprivatizaci minoritního státního podílu v OKD, která počítala s předkupním právem nájemníků,“ tvrdí premiér.

Celou současnou transakci je podle Sobotky nutno posoudit i v kontextu rozhodnutí arbitráží, které byly v uplynulých letech na základě privatizační smlouvy vedeny mezi ministerstvem financí a společnosti RPG.

Spolu se Zemanem a Zaorálkem patří mezi časté kritiky privatizace OKD i Miroslav Kalousek z TOP 09. Ten se k současné situaci vyjádřil na svém facebookovém profilu.

Exministr financí napsal, že v porovnání s Bakalovými obchody byla i privatizace IPB, kterou koupila skupina Nomura, „holubička bílá se sociálním cítěním“. „Kdopak prodal podíl v OKD Zdeňku Bakalovi? Nebyl to Bohuslav Sobotka?“ táže se na závěr Kalousek řečnicky.

Bakalu kritizuje i ministr financí Babiš

Vcelku vzácně se v tomto se svým sněmovním sokem shodne i ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Na nájemníky, a nejen na ně, to byl podvod při privatizaci. Způsob a provedení privatizace OKD zásadním způsobem poškodil celý region. Dnes už s tím, bojím se, nejde nic dělat. Stát měl možnost od privatizace později odstoupit ale neudělal to,“ myslí si vicepremiér.

„Prodejem jiné firmě pan Bakala maskuje své morální selhání,“ myslí si Babiš. Stejně jako Sobotka si klade otázku, zda prodejem společnosti nedošlo k porušení předkupního práva, které bylo nájemníkům poskytnuto při doprivatizaci.

„Budeme zkoumat možnost právní obrany,“ sdělil iDNES.cz ministr financí. Zároveň se ale Babiš proti svému vládnímu partnerovi ohrazuje podobně jako Kalousek. „Problémem je, že celá smlouva byla tehdy formulována velmi nevýhodně pro stát, za což nese odpovědnost tehdejší vláda,“ říká. 

Sobotka ale dlouhodobě svou pozici obhajuje tím, že on sám privatizaci pouze dokončoval. „Byty byly vloženy do OKD už na počátku devadesátých let a stát ztratil majoritu v OKD díky kupónové privatizaci, aniž by získal jedinou korunu, o necelých deset let později. V roce 2004 už vláda prodávala jen minoritní podíl,“ dodává.

,