Premiér Bohuslav Sobotka při projevu ve Sněmovně.

Premiér Bohuslav Sobotka při projevu ve Sněmovně. | foto: Michal Šula, MAFRA

Sobotka: Změny připojištění vyjdou na miliardu. Je prostor pro vyšší daně

  • 224
Zvýšení státní podpory penzijního připojištění bude podle premiéra Bohuslava Sobotky stát miliardu ročně. Sobotka do budoucna nepočítá se zvýšením odvodů na sociální pojištění, ale u daní ano. „Bohatší a velké firmy si mohou dovolit zaplatit vyšší daňovou sazbu, než platí dnes,“ řekl iDNES.cz k tomu, jak chce řešit financování penzí.

Jak vnímáte schválené změny, které zvýší podporu penzijního připojištění se státním příspěvkem?
Zvýšení daňové úlevy, které bylo schváleno při projednávání v parlamentu, může znamenat, že pro část občanů bude výhodnější, aby si spořili vyšší měsíční částku. Určitě to nejsou všechny změny, kterými by měl třetí pilíř projít. My jsme přemýšleli o tom, jak zvýšit motivaci zaměstnavatelů, kteří přispívají zaměstnancům. Zatím je to asi třetina zaměstnanců, kteří si ve třetím pilíři spoří. Pevně věřím, že změny, které byly schváleny, přispějí ke stabilizaci třetího pilíře.

Podpora penzijního připojištění se státním příspěvkem výrazně vzroste

Má koalice představu, kolik schválené změny budou stát? Ptám se proto, že když se to projednávalo v rozpočtovém výboru, tak náměstkyně ministra financí Simona Hornochová proti tomu vystoupila. Ve Sněmovně teď změnu zákona podpořili všichni s výjimkou TOP 09. Tak kolik to celé bude stát?
Rozpočtové dopady bude muset ministerstvo financí přesně vyčíslit, možná o tom mohla být také diskuse ještě před hlasováním na půdě Poslanecké sněmovny. Informace, které se mi podařilo získat z ministerstva financí, hovoří o tom, že ten dopad by měl být zhruba jedna miliarda korun počínaje rokem 2017. Zhruba o jednu miliardu korun by se měly snížit příjmy státního rozpočtu, zejména to bude v důsledku daňové úlevy, která byla zdvojnásobena z 12 na 24 tisíc.

Kdy přijdete s komplexní důchodovou reformou?
Máme v běhu Potůčkovu důchodovou komisi a ta navrhuje změny, které zasahují do důchodového systému. My bychom třeba chtěli, aby se důchodový věk stabilizoval na úrovni 65 let a chceme, aby s tím přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí, abychom ještě v tomto volebním období stabilizovali důchodový věk. Chceme vést v koalici diskusi o zvýhodnění rodin, které mají děti, z hlediska odvodů do sociálního systému a z hlediska nároků, které pak budou získávat z důchodového systému.

Změny, které chystá vládní koalice, budou mít ten efekt, že pro stát bude levnější, nebo nákladnější vyplácení penzí? Protože penzijní reforma, která byla schválena v minulém volebním období a kterou jste zrušili, měla mít ten efekt, aby ve chvíli, kdy přibývá lidí starších a ubývá mladších, kteří to mají celé financovat, stát trochu ušetřil a přenesl částečně odpovědnost na lidi, aby si spořili sami.
Jakékoli změny, které se týkají třetího pilíře, jsou přece o tom, že stát podporuje odpovědnost lidí. Nikdo nedostane žádnou podporu, pokud si ve třetím pilíři nespoří. Samozřejmě pokud si spoří více, může počítat také s vyšší daňovou úlevou. Všechny kroky, které se odehrávají, jsou proto, aby se posílila odpovědnost lidí, ale nebude to na úkor příjmů, které má první, solidární pilíř. My jsme zrušili druhý pilíř proto, abychom neohrožovali do budoucna příjmy prvního solidárního pilíře, který tvoří základní systém a většinu příjmů důchodců v ČR. I do budoucna je třeba počítat s tím, že většinu příjmu důchodců, kteří půjdou do důchodu za patnáct, za dvacet let, budou tvořit příjmy ze základního průběžného pilíře, který jsme tím, že jsme zrušili druhý pilíř, ochránili od určitého odčerpávání finančních prostředků.

Promiňte, otázka zněla jinak. Změny, které chystá vaše vláda, státu ušetří peníze, nebo pro stát budou dražší?
Společnost se musí vyrovnat s demografickým vývojem. To znamená, že to, že stárne populace, bude pro stát dražší. Není možné si představovat, že v okamžiku, kdy přibude starších lidí, že ušetříme na zdravotnictví. Není možné si myslet, že v okamžiku, kdy přibude lidí, kteří budou mít nárok na státní penzi, tak ušetříme na seniorech. Je důležité, abychom se snažili, aby naše ekonomika byla produktivní, abychom byli schopni vybírat daně a byli schopni financovat právě ty náklady, které budou spojeny se stárnutím populace. Mluvil jsem o zdravotnictví a o penzích, ale stárnutí populace si vyžádá také vyšší náklady na sociální služby. Demografický vývoj, kterým procházíme, bude znamenat zvýšení podílu výdajů na důchody a na zdravotnictví vůči hrubému domácímu produktu v příštích letech, ale současně také musí být odpovědností politiků, aby ekonomika rostla, stát byl schopen vybírat daně a byl schopen tyto potřeby uspokojit.

Do budoucna počítáte se zvýšením odvodů na sociální pojištění nebo se zvýšením daňové zátěže, aby to stát mohl financovat?
Neuvažujeme o zvýšení odvodů na sociální pojištění, protože to bychom v našem systému pokládali za opatření, které omezuje zaměstnanost. Klíčem pro dobrý ekonomický výkon a vůbec pro to, aby si lidé mohli platit na penzi, je, aby měli práci. Nebudeme přijímat opatření, která by měla zvýšit odvody na sociální pojištění. Živnostníci si musí uvědomit, že když si budou platit málo, tak budou mít malý důchod. To je věc, kterou je třeba jim neustále připomínat. A určitě je tu prostor pro zdanění u těch nejbohatších a u velkých firem. To říká sociální demokracie dlouhodobě a budeme to i do budoucna prosazovat. Bohatší a velké firmy si mohou dovolit zaplatit vyšší daňovou sazbu, než platí dnes.