Sociální dávky se po dosažení plnoletosti vyplácejí dítěti

Různé sociální přídavky a příspěvky, určené rodinám s dětmi, jsou vypláceny po dosažení plnoletosti přímo mladým lidem.
Různé sociální přídavky a příspěvky, určené rodinám s dětmi, jsou vypláceny po dosažení plnoletosti přímo mladým lidem. Do šestadvaceti let mohou získat studenti od státu takzvaný přídavek na dítě a příspěvek na dopravu. A pokud nebydlí s rodiči, i příspěvek na bydlení. Na přídavek na dítě má nárok nejvíce mladých lidí. Pokud žijí v domácnosti, jejíž příjmy jsou nižší nebo rovné trojnásobku životního minima, přídavek jim náleží. Jak bude vysoký, záleží na konkrétní výši celkových příjmů rodiny a na věku dítěte. Čím menší jsou rodinné příjmy a čím starší je dítě, tím větší dávku stát vyplácí. Maximální částka je 740 korun. Tolik dostane patnácti- až šestadvacetiletý člověk, který žije v rodině s příjmy nepřevyšujícími 1,1násobek životního minima rodiny.

Na cestování do školy existují příspěvky

Dítě, které dojíždí do školy mimo místo trvalého bydliště, může získat příspěvek na dopravu. Pokud navštěvuje základní školu, dostane rodina příspěvek bez ohledu na výši příjmu. V ostatních případech náleží pouze těm studentům, jejichž rodiny neměly za uplynulý kalendářní rok příjem dvakrát vyšší, než je životní minimum. Příspěvek není vyplácen za červenec a srpen. Dotace na dopravu do školy je závislá na frekvenci a vzdálenosti dojíždění. V případě, že student do školy nedojíždí denně, je výše příspěvku ovlivněna stupněm školy. S jakou částkou může student počítat? Výše příspěvku se vypočítává ze skutečného jízdného, tak aby odpovídala skutečným nákladům na dopravu. Například při denním dojíždění na střední, vyšší odborné a vysoké školy dostane student částku odpovídající přibližně polovině ceny jízdného. Kdo nežije trvale s rodiči, může získat příspěvek na bydlení, příjem domácnosti však musí být nižší, než je 1,6násobek jejího životního minima. Maximální příspěvek u domácností s nejnižšími příjmy dosahuje 593 korun měsíčně.

Jak o dávky žádat?

O dávky je nutné žádat na referátech státní sociální podpory okresních úřadů v místě trvalého bydliště, žádosti je možné zaslat i písemně. Za nezletilé děti je podávají rodiče, starší děti podávají žádost samy. Do třiceti, výjimečně šedesáti dnů úřad rozhodne o vyplácení dávky, proti jeho rozhodnutí je možné se odvolat.

Jaká je výše přídavku na dítě?
(údaje jsou v korunách)

Věk dítěte Příjem rodiny, ve které dítě žije
do 1,1násobku ž. m. 1,1 až 1,8 ž. m. 1,8 až 3násobek ž. m.

do 6 let 512 448 224
6 až 10 let 570 499 250
10 až 15 let 676 591 296
15 až 26 let 740 647 324

Poznámka: ž.m. znamená životní minimum
zdroj: MPSV

Jaký příspěvek na dopravu lze dostat při denním doježdění do školy?

Výchozí částkou je čtyřicetinásobek jednosměrného jízdného v pravidelné autobusové dopravě podle vzdálenosti, kterou tabulkově stanoví ministerstvo financí

* 30 procent výchozí částky pro dítě mladší patnácti let, které dojíždí do základní školy

* 50 procent výchozí částky pro patnáctileté dítě, dojíždějící do základní, střední, vyšší odborné nebo vysoké školy nebo do výcvikového zařízení pro občany se změněnou pracovní schopností