Povinnou veřejnou službu po dvou měsících nezaměstnanosti ČSSD po volbách

Povinnou veřejnou službu po dvou měsících nezaměstnanosti ČSSD po volbách škrtne, slibuje expert strany na sociální politiků a kandidát do Senátu Martin Potůček. | foto: ČTK

Neomezený věk odchodu do penze je unikát, změníme to, slibuje ČSSD

  • 1479
Je to světový unikát, nemáme žádné omezení věku odchodu do důchodu, to je třeba změnit, řekl na setkání ČSSD s novináři expert na sociální politiku Martin Potůček. "Vždyť ten, kdo se narodí příští rok, by měl odcházet do důchodu až v 73 letech," připomněl Potůček.

Expremiér Vladimír Špidla o něm uvažoval jako o kandidátovi na Hrad a letos kandiduje s podporou ČSSD, zelených a lidovců do Senátu.

O stanovení horní hranice věku odchodu do důchodu bude podle Potůčka sociální demokracie jednat také s experty vládních stran. Podle něj existuje předběžná dohoda na tom, že nejprve vznikne srovnávací analýza, jaká jsou pravidla v Německu a dalších okolních zemích. A pak politici pravidla odchodu do penze změní.

Už loni na podzim prošla změna, podle níž se penze oddálila pro lidi narozené v roce 1956 a mladší. Nejvíce to pocítí ženy s dětmi narozené v 60. a 70. letech, které půjdou do penze až o jeden a půl roku později. U všech narozených po roce 1977 se důchodový věk každoročně oddálí o dva měsíce (více o důchodovém věku čtěte zde).

Vyjednávat s vládní koalicí bude podle Potůčka ČSSD i o tom, jak by měla být nastavena pravidla pro čerpání takzvaného "předdůchodu". Ten prakticky znamená, že lidé by mohli za určitých podmínek předčasně čerpat peníze, které si našetřili u penzijních fondů.

Vláda zatím počítá s tím, že žádost budou moci zájemci podat nejdříve pět let před nárokem na odchod do starobního důchodu. Budou však muset mít do té doby naspořeno v doplňkovém spořicím systému tolik peněz, aby měsíční výplata dosáhla třicet procent průměrné mzdy. Doba, kdy by už místo práce čerpali "předdůchod", by jim přitom nebyla krácena pro výpočet starobní penze a zdravotní pojištění by za ně během této doby platil stát.

Je to jedna z mála věcí, na níž se ČSSD a odbory dohodly s pravicovými vládními stranami. Změna zatím prošla ve Sněmovně prvním čtením (více o projednávání změny zde). To znamená, že přesná pravidla ještě mohou poslanci před konečným hlasováním změnit.

Kde naopak sociální demokracie naprosto jednoznačně trvá na tom, že změní to, co už vláda prosadila, je podle Potůčka povinná veřejná služba už po dvou měsících nezaměstnanosti, pokud chce dotyčný pobírat podporu a nevypadnout z evidence.

"Je to v rozporu s ústavou, s Listinou základních práv a svobod," řekl v pondělí Potůček. Strana to už napadla u Ústavního soudu, ale ten ještě nerozhodl. "Budeme v každém případě usilovat o zrušení tohoto institutu," poodhalil expert ČSSD něco z příštích plánů strany v oblasti sociální politiky.