Firma Abengoa se pustila do velkých investic, teď dluží zhruba 240 miliard korun (ilustrační foto).

Firma Abengoa se pustila do velkých investic, teď dluží zhruba 240 miliard korun (ilustrační foto). | foto: AP

Latinskoamerický solární gigant dluží i českým firmám. Jde o stamiliony

  • 23
Energetická skupina Abengoa dluží miliony svým věřitelům, mezi nimi je i plzeňské Doosan Škoda Power. Loni se holding ocitl v ochraně před věřiteli, firma ale musí najít řešení, jinak se ocitne v režimu řízeného bankrotu.

Pokud se naplní nejčernější scénáře, bude to největší krach v historii Španělska a jeden z největších v energetice vůbec. A přestože těžištěm působení energetického gigantu Abengoa je Jižní Amerika, otřesy jeho pádu pocítí i firmy v Česku.

Na ambiciózním projektu termosolární elektrárny v poušti Atacama v chilském regionu Antofagasta se výraznou měrou podílel také tradiční plzeňský výrobce turbín Doosan Škoda Power.

Ten loni firmě dodal technologii turbíny o výkonu 110 MW v hodnotě několika set milionů korun. Z prestižní reference se však pomalu stává přítěž.

Španělský holding se na konci loňského roku ocitl v ochranném režimu před věřiteli. To znamená, že neplatí své závazky a vedení dostalo čtyři měsíce na hledání řešení. Buď se s věřiteli domluví, nebo přijde řízený bankrot.

Pro dodavatele to znamená nepříjemné čekání v nejistotě. „Vzhledem k tomu, že Abengoa je stále v rámci lhůty pro ochranu před věřiteli, je zde prostor pro další řešení,“ věří mluvčí společnosti Doosan Škoda Power Margit Petříčková.

„Jsme přesvědčeni, že tyto projekty budou úspěšně dokončeny, obzvláště vzhledem ke kvalitě solárních projektů a jejich dopadu na ekologickou energii. Projekty Abengoy jsou natolik kvalitní, že i v případě jejich nuceného odprodeje by nový investor měl zájem je úspěšně dokončit,“ dodává Petříčková.

Sumu, kterou nyní španělský holding Škodě dluží, komentovat nechce, ani to, zda už jsou některé platby v prodlení. Z dřívějších prohlášení firmy však vyplývá, že jde o stovky milionů korun.

Firma se topí v dluzích

V pozoru je také největší česká banka Česká spořitelna. Ta celou operaci kryla úvěrem. „Česká spořitelna byla vybrána španělskou společností Abengoa k poskytnutí exportního odběratelského úvěru ve výši 15 milionů dolarů pro společnosti Abener Energia a Teyma, jež jsou součástí skupiny Abengoa. Financování této dodávky otevírá dveře nám i plzeňské Doosan Škoda Power do exportně velice zajímavé oblasti i do perspektivního a unikátního oboru,“ pochvalovala si banka ve čtvrtletní zprávě z listopadu 2015.

Úvěr pojistila státní pojišťovna EGAP. Aktuální problémy energetického holdingu zástupci České spořitelny komentovat nechtějí z důvodu zachování obchodního tajemství.

Španělská energetická firma Abengoa požádala o předběžnou ochranu před věřiteli, když zkrachovala jednání o finanční injekci s možným investorem, společností Gonvarri Corporación Financiera, jak dříve uvedla agentura Reuters.

Firma podle Reuters nyní bojuje s hrubým zadlužením v přepočtu 240 miliard korun. Abengoa je jedním z největších stavitelů elektrického vedení v Latinské Americe a přední konstrukční a stavební firmou se zaměřením na solární elektrárny a elektrárny na biopaliva. Po celém světě zaměstnává 24 tisíc lidí.

Abengoa začala v polovině minulého století jako developer, později stavěla vedení pro přenos energie, elektrárny a odsolovací zařízení. V posledních letech zahájila stavbu na vlastní pěst, svezla se s realitní bublinou a podle analytiků to s rozmachem vlastních projektů přehnala.