Solární elektrárny by se nakonec podpory pro příští rok mohly dočkat.

Solární elektrárny by se nakonec podpory pro příští rok mohly dočkat. | foto: Reuters

Solárníkům svítá naděje na miliardy, vláda chystá klíčové nařízení

  • 21
Provozovatelům zelených elektráren svítá naděje, že dotace nakonec dostanou. Vláda má příští týden schvalovat nařízení, které šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové umožní podporu vypsat. Výše podpory pro příští rok dosahuje 42 miliard korun.

Navrhovaná norma výslovně uvádí, že úřad nemůže podporu vypsat jen tehdy, pokud Evropská komise rozhodne, že podpora je v rozporu s evropskými předpisy. Jinými slovy, dokud o podpoře Brusel nerozhodne, nic vypsání podpory nebrání.

Úřad má nyní prostor se k návrhu vyjádřit v meziresortním řízení. „Návrh nyní analyzujeme. Máme jedinou podmínku, aby bylo v souladu s evropskou a českou legislativou,“ říká mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. „Ale na první pohled se zdá, že neobsahuje řešení pro všechny podporované zdroje,“ dodal.

Ministr průmyslu Jan Mládek, který je s Vitáskovou - a to nejen kvůli podpoře zelených elektráren - dlouhodobě ve sporu, nyní tvrdí, že úřad tzv. notifikační proces v Bruselu blokuje. Podle něj prý ERÚ dosud nepředal Evropské komisi všechny podklady a informace, které jsou k jeho ukončení potřeba.

„ERÚ na jedné straně požaduje k vypsání podpory urychlené dokončení notifikačních řízení, kterému ale na druhé straně sám brání a vydání notifikačního rozhodnutí oddaluje,“ tvrdí Mládek.

Solární bublina vyjde stát na 400 miliard. Splaskne nejdříve za deset let

ERÚ v polovině listopadu vypsal podporu jen pro zelené zdroje, které byly uvedeny do provozu v letech 2013 až 2015. Obnovitelným zdrojům, které byly připojeny do sítě do prosince 2012, žádné dotace pro příští rok nepřiklepl. Jsou mezi nimi i velké solární parky z doby velkého boom v letech 2009 a 2010, během nichž byly výkupní ceny značně přepálené.

Vitásková argumentovala tím, že podporu dosud neposvětil Brusel. A pokud by s ní nakonec nesouhlasil, hrozilo by, že by výrobci museli obdržené dotace vracet.

„Cenové rozhodnutí pro tyto zdroje na rok 2016 nemohu v současné situaci vypsat tak, abych neporušila zákon,“ uvedla Vitásková na webových stránkách úřadu. Podle Chvojky ale text vznikl ještě před tím, než se šéfka úřadu seznámila s návrhem nového vládního nařízení.

Vláda už jedno usnesení, které mělo podporu umožnit vypsat, přijala. Podle Vitáskové to ale nebyla dostatečná garance k tomu, aby úřad podporu vypsal.

Zástupci podnikatelů v pondělí vyzvali vládu, aby nařízení co nejrychleji přijala. A úřad, aby posléze příslušné cenové rozhodnutí urychleně vydal. A to ideálně do konce roku. „Jedině tak můžeme ve zbývajícím čase předejít značným škodám a dalším negativním dopadům potenciálně spojeným s nevypsáním podpory,“ uvádí Hospodářská komora a Svaz průmysl ve společném prohlášení.