Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Spor o technickou sůl přešel do EU. Češi chtějí změnit systém varování

  • 4
Česko-polská pře o technickou sůl v potravinách se dostala na evropskou půdu. Zástupci Prahy o ní začali debatovat v EU a chtějí změnit unijní systém varování. Ten sice přikazuje členským státům informovat partnery o zjištěných rizicích, nestanovuje však jasně sankce pro případ, kdy to nedělají.

Praze vadí, že jí Varšava odmítá poskytnout informace o polských potravinách, do nichž byla dána technická sůl. "Členské státy mají povinnost informovat ostatní členské státy v případě vzniku rizika. To riziko evidentně vzniklo, jinak by Poláci nestahovali výrobky z (polského) trhu," řekl v Lucemburku náměstek českého ministra zemědělství Martin Hlaváček, který se kvůli tomu na okraj zasedání ministrů zemědělství EU krátce sešel i s polským zástupcem.

Jak se vyvíjela solná aféra

Konec února 2012 - V Polsku propuká solný skandál. Místní média informují o tom, že někteří potravináři dochucovali jídlo technickou solí. Ta se do potravin dávat nesmí.
5. března - Potravinářská komora varuje před potravinami z Polska. Vychází najevo, že potraviny se zakázanou solí se na polském trhu prodávaly od roku 1999.
6. března - Poláci informují, že podle jejich hygieniků je sůl neškodná.
22. března - Státní zemědělská a potravinářská inspekce oznamuje, že dosud nemá informace o tom, odkud sůl pocházela, kdo ji používal a v jakých výrobcích byla. Zároveň informují, že mají neoficiální informace o stahování výrobků v Polsku.
5. dubna - Poláci přiznávají, že stáhli z tamního trhu téměř 800 tun odpadní soli a potravin, které tuto sůl obsahovaly
17. dubna - Poláci prohlašují, že Češi reagují na solnou aféru hystericky a za vším je hlavně to, že české výrobky nedokážou konkurovat polským.
26. dubna - spor se dostává na jednání EU.

Podle Hlaváčka by takový přístup mohl znevěrohodnit evropský systém bezpečnosti potravin. "To by bylo velice nemilé, nejen pro Evropu, ale možná i ve vztahu vůči třetím zemím," zdůraznil.

Česko tak vyzvalo Evropskou komisi, aby přišla s návrhy změn. "Ten systém je vyvinut relativně dobře, ale jeho kredibilita hodně závisí na tom, jak kvalitně ho členské státy využívají," poznamenal Hlaváček, který nakonec v Lucemburku zastupoval původně ohlášeného ministra Petra Bendla, jenž zřejmě kvůli domácí politické krizi nepřijel.

V Polsku se v poslední době rozjela aféra s používáním technické soli v tamním potravinářském průmyslu, přičemž celou věc prověřuje i polská prokuratura.

Firmy zapletené v Polsku do aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví. Tamní úřady však odmítají zveřejnit detailní informace, přičemž argumentují prošetřováním prokuratury.

Nedostatek informací českým dozorovým orgánům výrazně komplikuje pátrání po polských potravinách, u kterých je riziko, že obsahují technickou sůl. Martin Klanica, ředitel kontrolní a právní sekce Státní zemědělské a potravinářské inspekce, v minulosti prohlásil, že provozovat kontroly v této oblasti je jako hledat jehlu v kupce sena.(více o postoji českých dozorových orgánů čtěte zde)

,