Útok na New York 11. září 2001

Útok na New York 11. září 2001 | foto: Reuters

Současné problémy aerolinek začaly už útoky na newyorské mrakodrapy

  • 36
Teroristické útoky před osmi lety, při nichž zemřely tři tisíce lidí, poznamenaly i světovou ekonomiku. Změnilo se pojištění, zhoršila se situace leteckého průmyslu a cestovního ruchu. Spojené státy se rychle zadlužily kvůli snaze předejít ekonomické recesi a investicemi do válek.

Největší zásah přinesly teroristické útoky cestovnímu ruchu - turismu a leteckým společnostem.

"Například kořeny dnešních problémů mnohých leteckých společností můžeme zčásti najít už právě v roce 2001 a útocích na WTC," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Společnosti United Airlines a American Airlines, jejichž letadla unesli teroristé, vyplácely rodinám postiženým 25 tisíc dolarů, strach z létání ale poznamenal celý letecký průmysl, který už v té době nebyl v ideální kondici.

Některé aerolinky zkrachovaly

Krátce po útocích například zkrachovaly Midway Airlines a později padaly i jiné firmy. Letecké společnosti v následujících týdnech propouštěly desítky tisíc lidí. Vláda musela dokonce uvolnit deset miliard dolarů na půjčky leteckým společnostem a první tři dny Federální rezervní fond investoval do ekonomiky 100 miliard dolarů denně proto, aby předešel vzniku finanční krize.

"Můžeme jen spekulovat, zda se tyto útoky nepřímo nepodepsaly i na dnešní finanční krizi, konkrétně tím, že přispěly k výraznému snížení úrokových sazeb Fedu až na 1 % (před útoky byly 3,75 %), což mnozí vidí jako jednu z příčin vzniku hypoteční krize," usuzuje Hatlapatka. Nízké úroky totiž přispěly k levným půjčkám dostupným téměř pro každého.

Kromě leteckých společností trpěly také hotely. Jejich obsazenost v New Yorku klesla v dalším týdnu o 40 procent, tři tisíce lidí dostaly výpověď. Turismus ale upadl v celých Spojených státech.

Recese klepala na dveře

Útoky přišly v době, kdy už měly Spojené státy nakročeno k recesi, kterou tak prohloubily. Dlouhodobější vliv měly tyto události na ekonomiku USA i jiných zemí tím, že "vyvolaly" invazi do Afghánistánu a válku proti Iráku.

"To vše jsou nákladné vojenské aktivity, které se projevily výrazným prohloubením amerického rozpočtového deficitu a následně zadlužením. Po letech přebytkových rozpočtů za Clintonových vlád přišel v americké fiskální politice obrat, který jistě nezpůsobilo pouze 11. září, ale jeho následky k němu významně přispěly," soudí ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Další peníze stála všelijaká opatření, která se zaváděla v důsledku přísnější bezpečnostní politiky.

Dlouhodobý a značný dopad měly teroristické útoky na trh s pojištěním. Pojišťovny a zajišťovny většinou přestaly pojišťovat proti teroristickým útokům, a pokud takové služby nabízejí, je to velmi drahé a omezené.

Bezprostředně v době útoků na pojištění nejvíce tratily společnosti Berkshire Hathaway, Lloyd's, Swiss Re a Munich Re. Každá z nich si odepsala dvě miliardy dolarů. Celkově pak útoky 11. září způsobily pojišťovnám škody za 40 miliard dolarů, což je souhrnem jedna z historicky nejvyšších pojistných událostí.

Bezprostředně po útocích


- Výrazně se propadaly světové akciové trhy, nejvíce v USA a Velké Británii.
- Newyorská burza NYSE odložila otevření a obchody se úplně zastavily poté, co druhé letadlo narazilo do jižní budovy WTC. Bylo úterý a burza otevřela až příští pondělí.
- Obchodování ukončila i burza NASDAQ nebo londýnská burza. 
- Dočasně se zastavil i obchod s dluhopisy, protože jeden z hlavních obchodníků, firma Cantor Fitzgerald, sídlila ve Světovém obchodním centru.