Soud bez právníka: raději jen v případě jednoduchých sporů

- Dám vás k soudu, jestli budou vaše slepice dál ničit moji zahradu. Vyřknout hrozbu je jednoduché, naplnit ji však mnohem složitější. Člověk, který si chce vyřídit účty, nejčastěji s někým, kdo m u dluží peníze nebo mu způsobil nějakou škodu, se musí obvykle ozbrojit trpělivostí a připravit se na to, že ho bude soudní pře něco stát.

Ještě než se spor začne projednávat je nutné zaplatit soudu poplatek - čtyři procenta z částky, o kterou se člověk soudí, nebo paušální podle zákona. Dále je nutné počítat s tím, že po skončení procesu bude soud požadovat zaplacení takzvaných nákladů řízení. A konečně, pokud si žalující najme právníka nebo advokáta, musí zaplatit i za jeho služby.

Ti si za jeden úkon mohou říci o 250, ale i o více než šest tisíc korun, podle složitosti případu a hodnoty věci, o kterou se spor vede. Hodinové sazby se pohybují podle renomé advokáta a obtížnosti kauzy zhruba od čtyř set až do několika tisíc korun.

"Nelze říci paušálně, zda je nutné najímat k zastupování u soudu advokáta, či nikoli. Doporučit ho lze určitě v případě obtížnějších sporů," říká soudkyně Hana Lamaczová.

"Podle mne se právníka vyplatí v každém případě požádat o pomoc při posouzení složitosti případu a sepsání návrhu žaloby," dodává soudkyně.

"Pomocníkem" nemusí být jen právník, občanský soudní řád umožňuje, aby žalujícího či žalovaného zastupoval kdokoli způsobilý k právním úkonům, tedy například i známý s právnímu znalostmi.

Při rozhodování o tom, zda se obrátit na právníka, je proto nutné zvážit dvě věci - peníze a čas. Pokud půjde člověk k soudu sám, ušetří, ale vystavuje se riziku, že se soud protáhne a možná skončí neúspěchem.

S právníkem zaplatí víc, ovšem s nadějí, že se m u například jeho peníze, o které se soudí, vrátí dřív. "Z neznalosti právních postupů vznikají formální chyby, které mohou proces prodloužit. Spousta sporů bez právníka se protahuje například kvůli špatně podaným žalobám," vysvětluje advokát Tomáš Sokol.

Právník Libor Hůla dodává, že nejčastěji lidé zapomínají uvést do žaloby důkazy - svědky či písemné doklady. I soudní spory a advokátem se v mnoha případech protáhnou na několik měsíců, pokud je případ složitější, i let.

"Zhruba do tří až čtyř měsíců od podání žaloby lze očekávat první jednání. Rozhodnutí soudu pak může v běžném občanském sporu padnout i do dvou měsíců," říká Tomáš Sokol.

Upozorňuje, že to ale většinou trvá déle. "Zejména obchodní spory mezi podnikateli jsou otázkou i několika roků," dodává Sokol.

Od začátku příštího roku začne platit nový občanský soudní řád. Ten možnost přijít k soudu bez právníka nezruší, ale v porovnání s dnes platným zákonem, ji ztíží. Soudy totiž budou klást větší důraz například na formální podobu žaloby i na to, jestli strany, které se sporu účastní dodržují lhůty i postup stanovený zákonem.

"Lidem, kteří se budou soudit sami, bude podle mého názoru, více hrozit to, že spor prohrají ne z věcných, nýbrž z formálních důvodů," míní Tomáš Sokol.