Tomáš Jarolím (vpravo) u soudu

Tomáš Jarolím (vpravo) u soudu | foto: Karel Pešek, MAFRA

Eurovia chce od exvéčkaře Jarolíma omluvu za kritiku zvlněné dálnice

  • 11
Bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím stojí opět před soudem kvůli žalobě o omluvu. Tentokrát ho žaluje firma Eurovia, o níž prohlásil, že při stavbě zvlněného úseku dálnice D47 u Ostravy obrala stát o více než půl miliardy.

"Někdy v roce 2011 za mnou přišli jistí lidé, díky nimž jsem se dostal k podkladům a materiálům," řekl MF DNES Jarolím. Podle jeho dokumentů použila firma jiný typ strusky, než byl ve smlouvě, a kvůli ní se silnice zvlnila.

Jarolím se obrátil na Ředitelství silnic a dálnic a žádal i tehdejšího ministra dopravy Pavla Dobeše, aby případ řešil. Nakonec uspořádal s tehdejším předsedou VV Radkem Johnem tiskovou konferenci, při níž zveřejnil podrobnosti svého trestního oznámení. To podal loni v lednu a vypočítal v něm i škodu (o trestním oznámení zde).

"Zhotovitel zinkasoval o 536 milionů korun víc, než odpovídalo ceně skutečně použitého, méně kvalitního materiálu," stojí v oznámení.

Eurovia tvrdila, že splnila všechny normy, má potřebné certifikáty a že chyba byla na straně dodavatele strusky. Na Jarolíma podala žalobu a žádá, aby se prostřednictvím České tiskové kanceláře omluvil. Ten to odmítá.

"Jednoznačně si stojím za svým," říká Jarolím. Zopakoval to i v pondělí před ústeckým krajským soudem, který spor začal řešit.

Od Jarolíma už chtělo omluvu víc lidí, zatím vyhrával

Pro Jarolíma to není neznámá zkušenost, před soudem stál kvůli žalobě pro pomluvu už několikrát. "Ale ani jednou jsem se nemusel omlouvat," upozorňuje.

Omluvu v tisku a 120 tisíc korun od něj chtěl třeba teplický pravoslavný kněz Evžen Freimann, kterého Jarolím nařkl z toho, že pro založení nadačního fondu neoprávněně a podvodně použil jako vklad schránku na hostie v pravoslavném chrámu Povýšení svatého Kříže v Teplicích. Ústecký krajský soudce Jiří Derfl označil založení fondu za pochybné a žalobu zamítl (o soudu zde).

Omluvy a zveřejnění reakce se domáhal i Petr Benda, bývalý předseda ČSSD v Ústeckém kraji a nyní člen LEV 21. Jarolím ho ve své tiskovině Krajský Ex-press nazval "asociálním demokratem" a uvedl, že neoplývá politickou inteligencí, nestydí se lhát, mění názory ze dne na den a že se chová asociálně k nájemníkům ve svém domě v Teplicích. Tento spor Jarolím vyhrál (o sporu zde).