Soud: Harvard nesmí nakládat s majetkem

Všichni členové představenstva Harvardského průmyslového holdingu se musí zdržet nakládání s majetkem společnosti. V předběžném opatření jim to nařídil Městský soud v Praze. "Lze očekávat, že toto opatření zabrání přílivu bezcenných ázerbájdžánských kuponů do holdingu. To znamená, že jeho akcionáři nebudou muset nést dluhy a neúspěchy Viktora Koženého z ázerbájdžánské privatizace," zhodnotil dosah soudního rozhodnutí předseda Ochranného sdružení malých akcionářů Karel Staněk.

Stručnou historii fondů Viktora Koženého 
najdete ZDE

"Je to obrovský úspěch likvidátora Harvardského průmyslového holdingu Zdeňka Častorála a sdružení, jejichž veškerá činnost k tomuto směřovala," prohlásil Staněk. "Jde o to, jak co nejúčinněji zamezit nakládání s majetkem holdingu, který nadále uniká a drobní akcionáři jsou stále ochuzováni," dodal.

Majetek holdingu tvoří dvě směnky na deset miliard korun, které jsou kryty podílem na ázerbájdžánské kuponové privatizaci a podílem v ropné společnosti Sidanko. Likvidátorovi holdingu Zdeňku Častorálovi se však stále nepodařilo zjistit, kde tyto směnky momentálně jsou.

Člen představenstva Harvardského průmyslového holdingu Michal Pacovský uvedl, že společnost se hodlá proti předběžnému rozhodnutí soudu odvolat.

"Uvidíme, zda bude soud postupovat tak rychle jako v případě druhé strany," okomentoval tempo, ve kterém bylo nařízení vydáno. Trvalo to totiž jen dvacet dní.

Vedení holdingu se nyní podle zástupce drobných akcionářů Staňka musí zdržet jakéhokoli nakládání se směnkami, které má v držení a v nichž je holding směnečný věřitel či směnečný ručitel, dále nakládání s nemovitostmi, jež nesmí zatěžovat zástavními a předkupními právy, a nakládání s majetkem v Ázerbájdžánu a Rusku. Představenstvo se musí též zdržet uzavírání smluv ohledně kuponových knížek pro privatizaci v Ázerbájdžánu a Rusku a uzavírání smluv o správě majetku v Ázerbájdžánu a Rusku.

"Stát nyní paradoxně brání převzetí majetku holdingu, který jsme rok dolovali z Koženého," míní Pacovský. "Takhle může náš majetek zůstat doslova ležet v Baku na ulici," vysvětlil svůj pohled na věc.

Přestože soud zakázal představenstvu Harvardského průmyslového holdingu nakládat s majetkem společnosti, reálné možnosti výplaty akcionářů jsou stále nejasné. Zástupci drobných akcionářů vidí jedinou možnost v pokračování likvidace holdingu a rozprodání jeho majetku.

Jediným způsobem, jak se dobrat k majetku HPH, je podle Staňka umožnit likvidátoru Zdeňku Častorálovi dostat se k veškerému účetnictví a smlouvám společnosti, rozprodat majetek a z výtěžku vyplatit akcionáře.

Podle některých analytiků však soudní rozhodnutí neřeší hlavní problém holdingu. Například podle ředitele společnosti Fincentrum Martina Nejedlého je hlavní potíž v tom, že majetkem holdingu jsou směnky kryté majetkem, který je mimo kontrolu akcionářů. Pozornost by se měla věnovat vymáhání těch směnek, které jsou v majetku holdingu, podotkl.

Harvardský průmyslový holding vznikl z Harvardských privatizačních fondů Viktora Koženého. Od roku 1997 je v likvidaci. Jeho akcionáři se výplaty zůstatku 600 Kč na akcii od Koženého nedočkali, ačkoli ho měli dostat už v roce 1999. Valná hromada společnosti letos v lednu potvrdila zrušení likvidace.