Soud může žalujícímu odpustit poplatky

- Lidé se soudí o nezaplacené účty, poškozené zdraví, výživné, movité a nemovité majetky, čest i určení, kdo je otcem dítěte. Průběh soudních sporů se zpravidla příliš neliší, ať už jsou jejich důvody jakékoli trvají zpravidla několik měsíců, někdy i let, a žalující i žalovaný musí dodržovat zákonem stanovená pravidla. A také počítat s tím, že čím bude spor delší a složitější, budou růst i soudní poplatky, které nakonec soud naúčtuje straně, která spor prohraje.

Jak postupovat, aby soud probíhal co možná nejrychleji a skončil úspěšně? Pokud jsou spory složitější, vyplatí se požádat o pomoc advokáta nebo právníka, případně někoho, kdo má určité právní znalosti.

Návrh žaloby je možné podat písemně, třeba i ručně napsaný, nebo ho přímo nadiktovat pracovníkovi soudu. Písemná forma je však lepší žalující má možnost si vše promyslet. Žaloba se podává u místně příslušného soudu, podle advokáta Vladimíra Lamacze zpravidla v místě bydliště či sídla žalované osoby.

Většinu "občanských" žalob projednává nejdříve okresní soud. Výjimkou jsou například spory o ochraně osobnosti nebo autorských právech, které vyřizují krajské soudy. Obchodní spory mezi podnikateli spadají zase do kompetence obchodních soudů.

Před tím, než začne soudní jednání, měla by žalující strana zaplatit soudu poplatek - v případě, že nelze určit hodnotu předmětu, o který se vede spor, tisíc korun, jinak čtyři procenta ze sporné částky nebo ceny věci.

Poplatek do pěti tisíc korun se hradí formou kolků, vyšší sumy se platí přímo v pokladně soudu. Žalující může zaplatit současně s podáním žaloby nebo počkat, až ho soudce vyzve dopisem.

Pokud patří žalující k sociálně slabým, je například bez práce nebo vážně nemocný, může soud požádat, aby ho od poplatku osvobodil. Žádost by měl připojit k návrhu žaloby. Soud mu dopisem pošle formulář, na kterém by měl žalující doložit svoji finanční situaci. Na jejím základě pak soudce rozhodne, zda je požadavek oprávněný.

K soudními jednání může přijít žalobce i žalovaný sám, nebo se mohou nechat zastupovat. Kromě takzvaných dovolacích řízení proti pravomocnému rozhodnutí odvolacích soudů nebo žalob proti rozhodnutí správního orgánu, kdy je třeba využít služeb advokáta nebo právníka, může být zmocněncem prakticky kdokoli právně způsobilý.

Plnou moc je možné udělit písemně nebo i ústně přímo do protokolu u soudu. Proti rozhodnutí soudu je možné se odvolat k vyššímu soudu. Odvolání je třeba podat do patnácti dnů po doručení rozsudku, a to soudu, který ho vydal.

Návrh žaloby by měl obsahovat

* kterému soudu je určen
* jméno, zaměstnání, bydliště účastníků, případně také jejich zástupců
* vylíčení rozhodujících skutečností
* označení důkazů
* označení, čeho se žalující strana domáhá
* datum, podpis

Kolik platit advokátům

Odměny advokátů lze stanovit několika způsoby. Existují dva základní typy odměn - smluvní, což je svobodná dohoda mezi klientem a advokátem a mimosmluvní, která vychází z vyhlášky ministerstva spravedlnosti.

Smluvní odměna

Advokát se může s klientem dohodnout předem na paušální ceně. Jestliže dojde v průběhu procesu k jejímu zvýšení, měl by advokát klienta na tuto skutečnost písemně upozornit. Jinak může zákazník trvat na zaplacení původně dohodnuté sumy.

Za poskytnuté služby si může advokát účtovat i hodinovou sazbu. Zpravidla se podle "jména" či tradice advokátní kanceláře pohybují mezi čtyřmi sty až několika tisíci korun za hodinu. Na požádání klienta by měl advokát při vyúčtování předložit časovou specifikaci poskytnutých služeb.

Sazby mimosmluvní odměny za jeden úkon
hodnota sporné věci v Kč částka v Kč
do 500 250
do 1000 500
do 5000 750
do 10 000 1000
do 200 000 1000 a 25 Kč za každých 1000 Kč nad 10 000 Kč
do 10 milionů 5750 a 25 Kč za každých 10 000 Kč nad 20 000 Kč
nad 10 milionů 30 250 a 25 Kč za každých 100 000 Kč nad 10 milionů Kč

PRAMEN: PRŮVODCE SVĚTEM FINANCÍ, PROFESS CONSULTING

Náklady soudního řízení
Z občanského soudního řádu vyplývá, že náklady soudního řízení platí ten, kdo spor prohraje. Pokud jedna ze stran úspěje jen částečně, může soud náklady poměrně rozdělit, případně rozhodne, že žádný z účastníků nemá na jejich úhradu právo. Svědci mají právo na náhradu hotových výdajů - například náklady na dopravu a ušlý výdělek. Spolu s obsílkou od soudu dostanou formulář, který vyplní a na jeho základě jim pak v pokladně soudu peníze vyplatí.

soudní poplatky
návrh na zahájení 4 % z předmětu řízení,
občanského soudního řízení min. 500, max. 500 tisíc Kč
nelze-li předmět ocenit 1000 Kč
návrh na povolení obnovy řízení 500 Kč
návrh na zrušení společného jmění manželů 500 Kč
za vypořádání 3 % z ceny předmětu řízení,
společného jmění manželů min. 1000, max. 200 tisíc Kč
za odvolání proti rozhodnutí o vypořádání 1000 Kč
společného jmění manželů
návrh na určení či popření otcovství 1000 Kč
návrh na určení výživného 1 % z navrhované částky, min. 300, max. 10 tisíc Kč

PRAMEN: PRŮVODCE SVĚTEM FINANCÍ, PROFESS CONSULTING