Plzeňský Prazdroj - Pilsner Urquell

Plzeňský Prazdroj - Pilsner Urquell | foto: Profimedia.cz

Prazdroj se smířil se sdružením, které zpochybnilo kvalitu ležáku

  • 91
Soud o to, zda je plzeňská dvanáctka dvanáctkou, nebo jen jedenáctkou, skončí bez rozsudku. Obě strany, Plzeňský Prazdroj a sdružení Za poctivé české pivo, uzavřely dohodu o mimosoudním urovnání sporu.

Kuriózní spor o označení prémiového plzeňského piva začal soud řešit v dubnu (čtěte zde) a na pondělí bylo nařízeno další jednání.

Co znamená stupňovitost piva

Označení, zda je pivo osmičkou či desítkou nebo dvanáctkou atd., vyjadřuje zjednodušeně řečeno hustotu extraktu původní mladiny, z něhož je uvařené.

Čím vyšší je hodnota, tím více sladu bylo při výrobě piva použito. Pivo označované jako 10° je vyrobeno z mladiny, která obsahuje 10 % extraktu.

Čím vyšší stupeň, tím je pivo plnější a hutnější. Ale nemusí mít více alkoholu. Ten záleží i na stupni prokvašení.

Jiří Žák ze sdružení ale v pátek iDNES.cz sdělil, že spor skončil mimosoudní dohodou. Její obsah odmítl komentovat a odkázal na společné tiskové prohlášení, které spolu s pivovarem vydali.

Mluvčí pivovaru Jiří Mareček řekl, že s uzavřením dohody není spojeno žádné finanční plnění.

Ve společném prohlášení Jiří Žák uvádí, že na základě informací a argumentů, které byly prezentovány v průběhu soudních řízení, dospělo sdružení k závěru, že Plzeňský Prazdroj označoval pivo Pilsner Urquell v souladu se všemi příslušnými právními předpisy a spotřebitele informoval v souladu s legislativou.

"Plzeňský Prazdroj ve své komunikaci neklamal spotřebitele," uvedl Žák.

Skutečností je, že na etiketě plzeňského piva se již delší dobu neuvádí jeho stupňovitost. Žádný český pivovar ji už oficiálně nepoužívá, podle platné legislativy se tak jako ve světě musí piva rozlišovat jen do dvou hlavních skupin na výčepní a ležáky. A ležáky jsou jedenáctky i dvanáctky.

Nový název

Sdružení změnilo svůj název. Místo původního "Sdružení za poctivou plzeňskou dvanáctku" se nyní jmenuje "Sdružení za poctivé české pivo".

Zřejmě jde o důsledek uzavřeného smíru s plzeňským pivovarem.

"Pivo Pilsner Urquell je Plzeňským Prazdrojem správně označováno a nabízeno jako ležák," uznal Žák.

V žalobě, kterou k soudu původně sdružení podalo, přitom tvrdilo, že během uplynulých let kvalita prémiového plzeňského piva neustále klesá, čemuž chce sdružení zabránit.

Dokládalo to i výsledky laboratorních textů. Že je prémiové plzeňské pivo jedenáctkou, prokázal loni i průzkum MF DNES, kdy laboratorní test ukázal hodnotu tzv. stupňovitosti piva 11,69. To je pro označení dvanáctka málo.

Šéf pivovaru: Kvalita ani výrobní postupy se nikdy nezměnily

Generální ředitel Plzeňského Prazdroje Douglas Brodman tvrdí, že kvalita a chuťový profil ležáku Pilsner Urquell se nikdy nezměnily, nezměnila se ani receptura a varní postupy.

"Pilsner Urquell je vařen nejenom v souladu s tradicí za užití plzeňského sladu a žateckého chmele nejvyšší kvality, ale také zcela v souladu s českými právními předpisy, které ho dnes klasifikují jako ležák. Proto jsme rádi, že strany sporu byly schopny vyjasnit si své pozice a ukončit existující spory," konstatoval Brodman.

Už při prvním stání u soudu pivovar argumentoval, že postupuje zcela v souladu s platnými zákony a kvalitu piva dokládal historickými analýzami. Sládek Václav Berka uvedl, že Pilsner Urquell má od roku 1897, odkdy provádí měření renomovaná švýcarská laboratoř, stále stejné složení. Laboratorní měření stupňovitosti má podle něj standardní odchylku.

Neurčitá žaloba a sporný motiv sdružení

Podle Prazdroje byla mediální kampaň sdružení i jeho aktivity "jednoznačně namířeny proti dobré pověsti plzeňského ležáku".

Soudkyně na prvním dubnovém stání označila žalobu za neurčitou a podle předložených dokladů také jako spornou členskou základnu i povahu sdružení.

Sdružení ve sporu zastupovala renomovaná advokátní kancelář Havel & Holásek. ČTK uvedla, že podle některých oslovených pivovarníků může za žalobou stát někdo z konkurenčních pivovarů. Žák toto napojení odmítl. Během soudního jednání zaznělo, že ze tří zakládajících členů sdružení byli dva studenti pracující pro advokátní kancelář.