Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Švýcaři neuvolní Česku ani nástupci MUS zablokované miliardy

  12:31aktualizováno  19:06
Česká republika ani Czech Coal Services nemají v kauze Mostecké uhelné společnosti nárok na finanční odškodnění. Rozhodl o tom švýcarský soud. Český stát podle něj může peníze vymáhat v občanskoprávním řízení.
Soud ve švýcarské Bellinzoně rozhodne o penězích vyvedených z MUS.

Soud ve švýcarské Bellinzoně rozhodne o penězích vyvedených z MUS. | foto: KrajemUhlí.cz

Předseda tribunálu Jean-Luc Bacher řekl, že v případě České republiky šlo škody jen odhadnout a jejich přesné vyčíslení by si vyžádalo nepřiměřené úsilí. To by podle něj měl český stát vynaložit a škodu dokázat, pokud chce peníze získat občanskoprávní cestou.

Podle českých úřadů však škoda alespoň částečně vyčíslena byla. "Vítáme, že v rozsudku byla konstatována škoda vzniklá České republice ve výši přesahující dvě miliardy korun, která byla způsobena podvodným jednáním konkrétních fyzických osob vůči orgánům ČR. Další postup bude zvolen po konzultaci právní situace," reagoval na verdikt tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

"Pro nás je poselství jasné - prostředky z trestné činnosti nemohou prospívat pachatelům," zdůraznila švýcarská prokurátorka Graziella de Falco Haldemannová. Překvapilo ji pouze, že Česko nedostala žádnou náhradu škod již nyní. "Čekali jsme vrácení části zabavených peněz do České republiky," řekla. Podle ní je ale důležité, že soud Českou republiku považuje za oběť. Zdůraznila současně, že ČR se může domoci odškodného jinými cestami, například žádostí v rámci mezinárodní právní pomoci.

CCS chce čas na prostudování verdiktu

V případě Czech Coalu soudce uvedl, že jde o společnost neprovádějící ekonomickou činnost a zpochybnil spojitost firmy Czech Coal Services s původní MUS, která prošla mnoha změnami. CCS je jednou z nástupnických společností společnosti Mostecká uhelná. V minulosti zajišťovala obslužné a sdílené služby pro skupinu Czech Coal. Dnes již součástí skupiny není a nevykonává žádnou činnost.

"Obsah ani případné dopady rozsudku nebudeme komentovat, dokud se neseznámíme s přesným zněním rozhodnutí soudu. Teprve po jeho prostudování může padnout rozhodnutí o dalších krocích společnosti CCS v tomto případu," řekl mediální zástupce CCS Vít Kurfürst.

Švýcarsko poškodilo Česko, říká advokátka obviněných

Soud dále rozhodl, že odsouzení Jiří Diviš, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a zesnulý Luboš Měkota mají švýcarskému státu zaplatit přes 700 milionů švýcarských franků odškodného.

Obhájkyně obviněných exmanažerů však verdikt rozhodnutí soudců zpochybňuje. "Neexistuje žádná myslitelná teoretická ani praktická konstrukce, jak by prodejem mosteckých hnědouhelných dolů ze státních do soukromých rukou mohlo být poškozeno Švýcarsko," říká Karolina Zelenková.

Verdikt proto podle ní pouze potvrzuje skutečnost, že "celý proces byl vykonstruován s jediným cílem, zkonfiskovat peníze občanů České republiky ve prospěch občanů Švýcarské federace". "Apelujeme tímto na vládu České republiky, aby proti tomuto bezprecedentnímu kroku Švýcarské federace důrazně zakročila a připomněla Švýcarsku, že Česká republika je stále suverénním státem," dodala advokátka obviněných.

Kauza mosteckých dolů

  • MUS vznikla v listopadu 1993. Necelá polovina akcií prošla kuponovou privatizací, většinou je drží bankovní fondy.
  • V letech 1997 a 1998 akcie z trhu a od obcí skupovalo několik firem pro švýcarskou Investenergy, která zastupovala skupinu Appian. V květnu 1999 Investenergy oznámila, že drží 50,02 % MUS. V červenci jí vláda prodala svůj zbylý podíl 46,29 % za 650 milionů korun. Ministerstvo financí ČR letos v říjnu oznámilo, že společnost, za kterou stáli odsouzení Češi získala majoritu v dolech o rok dříve, tedy už v roce 1998. (více zde)
  • Manažeři dolů skrytí za Appianem rozjíždějí v letech 1998 až 2002 transakce, aby zakryli tajně vyvedené peníze z MUS.
  • V roce 2002 a 2003 z peněz z MUS nakupují manažeři jménem Appianu od státu další firmu, a to plzeňskou Škodu.
  • Manažeři se na jaře 2005 rozdělují. Marek Čmejla a Jiří Diviš si nechávají Appian, peníze a Škodu Holding. Antonín Koláček a další si ponechávají Mosteckou uhelnou společnost, vzniká název Czech Coal.

Na zmrazených kontech leží přes 600 milionů švýcarských franků (13,3 miliardy korun), které Švýcaři zablokovali při vyšetřování kauzy Mostecké uhelné společnosti. Soud už v říjnu rozhodl, že peníze byly z firmy vytaženy podvodně a mají být vyplaceny poškozeným - Česku a nástupci MUS firmě Czech Coal Services.

Český stát měl podle říjnového verdiktu soudců dostat z celkové zadržené částky ve výši 13,3 miliardy korun zhruba 2 miliardy a poškozená MUS zhruba tři miliardy. Vzhledem k tomu, že Mostecká uhelná společnost už neexistuje, dostala by peníze případně nástupnická firma Czech Coal Services, která se připojila k žalobě.

V říjnu soud uznal vinnými bývalé manažery a majitele MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého. Za praní špinavých peněz, podvody a porušením povinností při správě cizího majetku je poslal za mříže a každému z nich přikázal povinnost uhradit pokutu (více zde). Zároveň rozhodl o vyplacení škody MUS a Czech Coal.

Švýcarští vyšetřovatelé začátkem roku 2008 zajistili na asi stovce účtů aktiva všech pěti odsouzených. Ve Švýcarsku jsou dále blokovány i peníze dalšího exmajitele MUS Luboše Měkoty, který letos v březnu zemřel (více zde).

V Bellinzoně by tentokrát neměl být nikdo z odsouzených. Oznámení verdiktu byli přítomni jen Koláček a Kraus. Oba byli v průběhu čtení rozsudku pod dohledem policie, protože nebylo jasné, zda je justiční stráž okamžitě nezadrží a nepřeveze do vazby. Soud však nakonec rozhodl, že i díky jejich přítomnosti v soudní síni, která dokazuje odhodlání čelit trestu, do vazby okamžitě nemusí.

Páteční rozsudek byl prezentován v nově rekonstruované soudní budově. Předchozí proces se odehrál v improvizovaných podmínkách v sousedním sídle místní policie.

Odsouzení vinu popírají. Verdikt z října i páteční rozsudek musí ještě nabýt právní moci. Po pátku musí soud vyhotovit a advokátům odsouzených doručit písemné vyhotovení rozsudku. Teprve poté budou mít odsouzení 30 dní na to, aby podali dovolání k nejvyšší instanci, federálnímu soudu v Lausanne.

Autoři: ,

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

To si děláte legraci. Mobilní operátor naúčtoval Američanovi tři miliony

19. dubna 2024  13:20

Nemilého překvapení se po návratu do Spojených států dočkat muž z Floridy, který se loni v létě...

Každý je vítěz. Hra pomáhá nakrmit chudé Bangladéšany a baví sociální sítě

19. dubna 2024

Obyvatele Bangladéše trápí vysoké ceny potravin, které si kvůli inflaci nemohou dovolit. Přesto...

Letiště v Česku odbavila o třetinu víc pasažérů. Většinu z nich z Ruzyně

19. dubna 2024  11:13

Letiště v Česku loni odbavila téměř 15 milionů cestujících, meziročně zhruba o 29 procent více, ale...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024,  aktualizováno 

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...