Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soud osvobodil manažery Cimexu v kauze chomutovských válcoven

  • 5
Krajský soud v Plzni zprostil obžaloby někdejšího šéfa karlovarského Cimexu Petra Lukeše i dalších pět jeho bývalých kolegů. Byli obviněni z vytunelování Válcoven trub Chomutov.

Jednalo se o jednu z nejrozsáhlejších hospodářských kauz 90. let. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by skupina poškodila věřitele o 1,7 miliardy korun. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

Podle obžaloby Lukeš spolu s dalšími pěti osobami převedli v roce 1997 majetek společností VT Dioss Chomutov a tří dceřiných firem na novou firmu Válcovny trub Chomutov. Ta však kupní cenu nezaplatila v hotovosti, ale směnkami se splatností stanovenou na deset až třináct let.

Soud dospěl k závěru, že v dubnu 1997 stálo představenstvo a dozorčí rada před rozhodnutím, zda předlužené VT Dioss Chomutov a dceřinné firmy pošlou rovnou do konkursu, nebo založí  novou společnost, na kterou převedou aktiva a pokusí se ji zachránit.

Odborový předák

"Firma v té době téměř nevyráběla, lidé dostávali 60 procent platu."

 Představenstvo i dozorčí rada se přiklonili k druhé variantě. "Firma v té době téměř nevyráběla, lidé dostávali 60 procent platu. Kdybychom poslali válcovny do konkurzu, kromě tří tisíc lidí přímo v podniku by o práci přišlo dalších 1500, kteří byli závislí na výrobě chomutovských válcoven," vysvětlil tehdejší odborový předák Jiří Slabyhoud, který byl do představenstva firmy delegován za zaměstnance jen tři týdny před klíčovým hlasováním.

Stejně jako ostatní členové nejvyššího vedení, i on  zvedl ruku pro pokus o záchranu továrny.

Za převod aktiv do nové společnosti zaplatilo vedení předluženým částem podniku směnkami splatnými za 10 až 13 let.  Vedení nové společnosti ale nečekalo, že věřitelé dokáží poslat zbylé části chomutovské továrny tak rychle do konkurzu.

Soud se při rozhodování opíral i o posudek profesora Vladimíra Smejkala. Znalec přirovnal situaci v chomutovském podniku k tomu, v jakém stavu byla plzeňský škodovka. "Dokázal obě situace srovnat. Rozdíl byl v tom, že škodovku zachránila velká intervence vlády. Když se zbylé chomutovské části firmy dostaly do konkurzu, lidově řečeno vznikla zeď a už nebylo z čeho dál platit," citoval z posudku soudce Jan Špeta.

Osvobození všech šesti členů představenstva a dozorčí rady se nelíbí státnímu zástupci. "S rozsudkem nesouhlasím, my důkazy hodnotíme úplně jinak, než soud. My se domníváme, že vina obžalovaných byla před soudem prokázaná. Proto jsem hned podal odvolání k vrchnímu soudu," uvedl žalobce při odchodu ze soudní síně.   

,